A A A

Ten chip „ma nosa" do chemikaliów

17 marca 2020, 10:45
Intel przygotował neuromorficzny układ, który rozpozna zapach 10 niebezpiecznych substancji.
Ten chip „ma nosa

Sztuczna inteligencja mimo swoich ogromnych możliwości nadal nie jest dostatecznie rozwinięta w kilku obszarach. Należą do nich m.in. zmysły, szczególnie zmysł węchu. Bardzo trudno jest nauczyć maszynę, by czuła zapachy. Nie powstrzymuje to jednak naukowców przed podejmowaniem kolejnych prób w tym kierunku.

Intel stworzył chip wykorzystujący sztuczną inteligencję, który wyposażony został w wysoce wrażliwe czujniki. Loihi – bo tak nazwano neuromorficzny chip – nauczono przetwarzania danych z czujników analogicznie do tego, jak czynią to ludzki mózg i nos. Algorytm, którym posługuje się chip Intela, wzorowany jest po prostu na obwodzie węchowym mózgu.

Badacze Intela przygotowali warunki, które umożliwiają nauczenie maszyny identyfikowania składu chemicznego 10 substancji określanych jako niebezpieczne. W efekcie chip rozpoznaje m.in. narkotyki czy materiały wybuchowe.

Loihi posiada 72 chemiczne sensory, które są wrażliwe np. na amoniak, metan i aceton. Układ prawidłowo podporządkowuje zapachy poszczególnych substancji nawet wtedy, gdy w powietrzu utrzymują się inne intensywne wonie. Podczas testów chip katalogował je odpowiednio już za pierwszym razem.

W przyszłości układy scalone dzięki wykorzystywaniu tego typu możliwości mają stawać się „elektronicznymi nosami", które prawidłowo rozpoznają niewyczuwalną przez ludzi woń niebezpiecznych substancji, a nawet... chorób.

fot. Intel


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto