A A A

Thunderbolt 4 na oficjalnej prezentacji Intela

9 lipca 2020, 14:00
Nowy interfejs ma być bardziej uniwersalny.
Thunderbolt 4 na oficjalnej prezentacji Intela

Rozbudowa

Intel ujawnił szczegóły na temat specyfikacji najnowszej odsłony serii Thunderbolt. Rozwijany od 2010 r. projekt pojawi się w wersji oznaczonej cyfrą 4. Ta edycja interfejsu przynosi istotne zmiany przy jednoczesnym zachowaniu tego, co najlepsze z poprzednich wersji. Thunderbolt 4 jest bardziej rozbudowany i uniwersalny niż jego poprzednicy, ale przesyłanie danych i materiałów wideo pozostawiono jak w wersji poprzedniej – do 40 Gb/s.

Akcesoria kompatybilne

 

Aktualizacje

W Thunderbolt 4 wprowadzono kilka udogodnień. Program jest zgodny z USB 4 oraz kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami i akcesoriami, które można było wykorzystać do pracy z Thunderbolt 3 oraz USB 3.1 i nowszym. Specyfikacja odpowiada także standardom DisplayPort i PCIe.

Dodatkowo – po raz pierwszy w przypadku interfejsów Intela – będzie możliwa obsługa stacji dokujących z maksymalnie 4 portami Thunderbolt. Kable wykorzystywane do pracy z Thunderbolt 4 będą miały długość 0,2, 0,8 i 2 m, a z czasem także 5 i 50 m.

Intel podkreśla, że Thunderbolt 4 opiera się na sprawdzonych metodach działania stosowanych w Thunderbolt 3, a jednocześnie daje większą wygodę użytkowania, jest bardziej uniwersalny i szybki. Wspiera obsługę dwóch monitorów 4K lub jednego 8K oraz pozwala na przyłączanie do urządzeń pamięci masowych o prędkości odczytu nawet do 3000 MB/s (w przypadku PCIe o przepustowości 32 GB/s).

Różnice w działaniu

 

Integracja

Według Intela interfejs Thunderbolt 4 będzie zgodny ze specyfikacją platformy Tiger Lake. Oba urządzenia pojawią się w tym roku w sprzedaży. Procesory do komputerów przenośnych zadebiutują razem z interfejsem, a integracja będzie związana z kontrolerem z serii Maple Ridge 8000.

Komputer, który będzie hostował wspierane przez Thunderbolt 4 stacje dokujące, będzie musiał obsługiwać wybudzanie z uśpienia w czasie podpięcia urządzenia do stacji. Systemy pracujące z wykorzystaniem interfejsu będą musiały wspierać ładowanie na jednym z portów, natomiast producenci zainteresowani implementacją nowej odsłony Thunderbolt muszą zapewnić bezpośredni dostęp do pamięci na bazie VT-d dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania.

fot. Intel


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto