A A A

Toaleta w wersji smart

25 maja 2021, 11:30
Inteligentna toaleta zrobi zdjęcia Twojej kupy i prześle je do analizy.
Toaleta w wersji smart

Komputery analizujące próbkę kału będą mogły wykryć objawy śmiertelnego raka jelita

 


Narzędzie oparte na sztucznej inteligencji zostało opracowane przez naukowców Centrum Wody, Sanitarnych, Higienicznych i Chorób Zakaźnych Uniwerystetu w Duke. Zainstalowane w standardowej toalecie pomoże w analizie stolca pacjentów i dostarczy gastroenterologom informacje potrzebne do zapewnienia odpowiedniego leczenia chorób przewlekłych, takich jak nieswoiste zapalenie jelit (IBD) i zespół jelita drażliwego (IBS).

Algorytmy komputerowe na podstawie przesłanych zdjęć będą w stanie określić, czy stolec jest luźny, w normie, czy jest w nim krew. Zazwyczaj gastroenterolodzy muszą polegać na takich informacjach pozyskanych od pacjentów, a one mogą być bardzo nieprecyzyjne. – Ludzie często nie pamiętają, jak wygląda ich stolec lub jak często wypróżniają się – mówi dr Deborah Fisher, współautorka badania. Inteligentna toaleta pozwoli zebrać długoterminowe informacje potrzebne do dokładniejszej i szybszej diagnozy przewlekłych problemów żołądkowo-jelitowych.

Aby opracować narzędzie do analizy obrazów dla inteligentnej toalety, naukowcy przeanalizowali 3328 obrazów kału znalezionych w internecie lub dostarczonych przez uczestników badania. Wszystkie zostały opisane przez gastroenterologów zgodnie z Bristol Stool Scale, powszechnym klinicznym narzędziem klasyfikacji stolca. Sztuczna inteligencja była w stanie w taki sam sposób ocenić 85% próbek stolca, a w 76% przypadków zdjęć – wykryć krew.

Na razie powstał prototyp urządzenia i odbyły się pierwsze kliniczne testy.

fot. lyperzyt/Pixabay


Katarzyna Bielińska
Tagi: smart
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto