A A A

USA największą kopalnią kryptowalut

14 października 2021, 08:00
Brytyjski Cambridge Centre for Alternative Finance opublikował dane, z których wynika, że USA wyprzedziły Chiny pod względem światowego udziału w wydobyciu bitcoinów.
USA największą kopalnią kryptowalut

Chiny nie chcą kryptomonet

Chińska Rada Państwa postanowiła rozprawić się z wydobyciem kryptowalut i handlem nimi w maju, tłumacząc to zamiarem likwidacji ryzyka finansowego. Organy Państwa Środka zaostrzyły wówczas również regulacje zakazujące prowadzenia usług związanych z kryptowalutami przez banki i instytucje finansowe.

Wprowadzone wtedy przepisy spowodowały dewastację przemysłu alternatywnych finansów, zamknięcie kopalni i przenosiny górników poza chińską granicę, głównie do Ameryki Północnej i Azji Środkowej. Niedawno Chiński Bank Ludowy uznał dodatkowo, że operacje z wykorzystaniem kryptowalut są przestępstwem.

Na perturbacjach w Chinach skorzystały Stany Zjednoczone, które stoją na czele światowego kryptogórnictwa; USA z udziałem w wysokości 35,4% w globalnym rynku wyprzedzają Kazachstan i Rosję.

Bitcoiny są wydobywane z wykorzystaniem komputerów o dużej mocy, intensywnie zużywających energię elektryczną. Niskie koszty energii w Rosji i chłodny klimat umożliwiły niektórym firmom wykorzystującym nadwyżki energii elektrycznej czerpanie korzyści z rosnących cen bitcoinów na początku tego roku.

Gubernator Irkucka, Igor Kobzew, w liście do rządu w Moskwie zwraca uwagę na lawinowe zwiększenie zużycia energii w swoim regionie, obarczając odpowiedzialnością za taki stan rzeczy potajemne wydobycie kryptowalut.

„Chiny tracą swój udział w mocy obliczeniowej dla kryptowalut... środek ciężkości branży przesuwa się do Stanów Zjednoczonych" – powiedział z kolei Mao Shihang, założyciel F2Pool, niegdyś największej na świecie „fabryki" bitcoinów, przemawiając przed publikacją danych z Cambridge.

„Jako weteran, który był świadkiem narodzin branży w Chinach, czuję, że dzisiejsza sytuacja jest żałośna" – dodał rozżalony singapurski biznesmen.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto