A A A

W Wielkiej Brytanii obowiązuje już prawo do naprawy

2 lipca 2021, 08:30
Nowe przepisy nakazują producentom sprzętu AGD wytwarzać części zamienne do własnych urządzeń przez określony czas.
W Wielkiej Brytanii obowiązuje już prawo do naprawy

Regulacje nie objęły smartfonów i laptopów

O wejściu w życie przepisów poinformowała w czwartek (1 lipca) brytyjska minister biznesu i energetyki Anne-Marie Trevelyan. Dzięki nowym regulacjom pralki, lodówki i telewizory mają być łatwiejsze w naprawianiu – rozwiązany zostanie problem celowego postarzania sprzętu przez producentów, które wymusza po określonym czasie zakup nowego urządzenia.

Znany nam wszystkim proceder został zapoczątkowane w latach 30. XX wieku i opisany m.in. w 1960 roku w książce „The Waste Makers" amerykańskiego dziennikarza Vance'a Packarda. Brytyjczycy mają nadzieję, że wprowadzone właśnie przepisy pomogą zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych; na Wyspach co roku powstaje ich  1,5 mln ton.


Prawo do naprawy obejmuje zmywarki, pralki i pralkosuszarki, urządzenia chłodnicze oraz telewizory i inne wyświetlacze elektroniczne. Zostały nim objęte również silniki elektryczne, automaty do zimnych napojów, transformatory mocy i sprzęt spawalniczy.

Można by oczekiwać, że do kategorii „inne wyświetlacze elektroniczne" będą zaliczać się również smartfony i laptopy, jednak okazuje się, że tak nie jest. Dlaczego? Wiele osób podejrzewa zakulisowy lobbing ze strony Apple'a oraz innych producentów telefonów i laptopów.

Zgodnie z nowymi przepisami części zamienne do sprzętu AGD mają być dostarczane przez 7 lub 10 lat po zaprzestaniu wytwarzania produktu.

fot. Photo Mix – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Tagi: Apple
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto