A A A

Waze w służbie ruchu drogowego

13 lipca 2019, 08:30
Dane zbierane przez aplikację Waze mogą przyczynić się do zmniejszenia nie tylko liczby wypadków na drodze, ale również ofiar śmiertelnych.
Waze w służbie ruchu drogowego

Wypadek to dziwna rzecz – nigdy go nie ma dopóki się nie wydarzy, jak słusznie zauważył w jednej ze swoich książek A.A. Milne. W ruchu drogowym przewidywanie i przeciwdziałanie groźnym sytuacjom jest kluczowe dla uniknięcia tragedii. A kiedy już dojdzie do kraksy, każda minuta dzieląca poszkodowanych od przyjazdu służb ratunkowych jest sprawą życia i śmierci.

Obecnie programy zajmujące się analizą zagrożeń mają tendencję do ignorowania przesłanek o zdarzeniach, do których statystycznie dochodzi bardzo rzadko. Problematyczne jest też dostarczanie im na bieżąco informacji o ruchu drogowym

Z pomocą może przyjść Waze – analiza danych policyjnych przeprowadzona przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego wykazała, że użytkownicy tej aplikacji przekazują informacje o wypadkach aż o niecałe 3 minuty wcześniej niż osoby kontaktujące się bezpośrednio ze służbami ratunkowymi. Na stojących w korku ten czas pewnie nie zrobi wrażenia, ale niektórym może on uratować życie. Na ostateczne rezultaty prac nad nowym systemem monitorowania zagrożeń na drodze, niestety, jeszcze trochę poczekamy.

fot. 123RF


Magdalena Górska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Trump triumfuje na giełdzie
24 stycznia 2022
Spółka specjalnego przeznaczenia (SPAC) współpracująca z mediami społecznościowymi Trumpa bije rekordy na giełdzie.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto