A A A

WeLeakInfo zamknięte przez służby specjalne

21 stycznia 2020, 15:10
Największa baza danych o przeciekach czy witryna handlująca kradzionymi danymi? Serwis WeLeakInfo znalazł się na celowniku służb.
WeLeakInfo zamknięte przez służby specjalne

WeLeakInfo, największa baza z danymi pochodzącymi z przecieków, została właśnie zamknięta przy współpracy międzynarodowych służb specjalnych, między innymi z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii Północnej i Holandii. Teraz przy próbie wejścia do serwisu wyświetla się jedynie baner z informacją o przyczynie zamknięcia witryny.

Serwis gromadził dane z wycieków – łącznie 12 milionów rekordów z różnym zestawem informacji (nazwiska, adresy, numery telefonów hasła itp.) pochodzące z ponad 10 tysięcy różnych włamań. WeLeakInfo działał jak giełda nielegalnie obracająca danymi. Strona oferowała też abonament dający praktycznie nieograniczony dostęp do informacji.

Śledztwo przeciw witrynie trwało już od ponad roku, a tropy prowadziły do Holandii i Irlandii Północnej, gdzie w zeszłą środę, 15 stycznia, zatrzymano dwie osoby. Pozwoliło to policji wejść w posiadanie informacji, które umożliwiły zamknięcie serwisu. Zatrzymani to prawdopodobnie nie wszystkie osoby zaangażowane w działalność WeLeakInfo.

Serwis z jednej strony był pożytecznym narzędziem pozwalającym użytkownikom sprawdzić, czy ich dane nie wyciekły. Z drugiej strony jego otwarta struktura i podejrzenie o handel danymi budziły wątpliwości, zwłaszcza zaś kontrowersyjna usługa abonamentu. W ten sposób bowiem dane mogły łatwo trafić w niepowołane ręce.

fot. WeLeakInfo

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto