A A A

Wstrzymają kopanie bitcoinów?

5 maja 2021, 12:40
Amerykański senator domaga się zbadania, w jaki sposób wydobywanie kryptowaluty wpływa na środowisko naturalne.
Wstrzymają kopanie bitcoinów?

Ustawa na 3 lata zablokuje kopanie bitcoina.

Senator Kevin Parker złożył w senacie stanu Nowy Jork ustawę 6486, która zakłada przeprowadzenie szerokich badań oddziaływania na środowisko naturalne stosunkowo nowego, rozwijającego się przemysłu, jakim jest wydobywanie kryptowalut. Obiektem zainteresowania ma być przede wszystkim emisja gazów cieplarnianych wynikająca z aktywności „kopaczy", ale też wpływ procesu kopania bitcoina na wodę, powietrze i dziką przyrodę.

 

Przestój w branży

Dokument przewiduje, że w stanie Nowy Jork zostanie wstrzymane wydobywanie bitcoinów na 3 lata, które mają być czasem odpowiednim na przeprowadzenie oceny, przygotowanie raportu i poddanie go 120-dniowym konsultacjom społecznym. Spowodowałoby to przestój w rozwijającej się branży.

Kopanie kryptowalut staje się coraz popularniejsze na całym świecie, choć narasta krytyka tej działalności związana z ogromnym zużyciem energii elektrycznej. Badacze z Uniwersytetu w Cambridge wykazali, że rocznie sektor ten pochłania więcej energii, niż potrzebują jej niektóre kraje.

W stanie Nowy Jork branża bitcoinowa aktywna jest szczególnie w północnej jego części, gdzie średnie niższe temperatury neutralizują nieco efekt przegrzewania się sprzętu. Bitcoiny wydobywane są tam głównie w przekształconych elektrowniach na paliwa kopalne. Złożona w senacie ustawa może jednak na długi czas skutecznie zahamować ich rozwój.

fot. Adobe Stock


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto