A A A

Wymieniali nielegalne pliki, grozi im więzienie

16 lutego 2010, 09:38
Wymieniali nielegalne pliki, grozi im więzienie

6 komputerów oraz ponad 150 płyt DVD i CD z nielegalnie uzyskanymi treściami ujawnili i zabezpieczyli policjanci z Lublina i Kraśnika. Jest to efekt działań policjantów zajmujących się namierzaniem osób ściągających i rozpowszechniających w sieci chronione prawem autorskim pliki.

Policjanci weszli wczoraj do kilku mieszkań na terenie powiatu kraśnickiego. Działania "cyber patroli" były ukierunkowane na osoby, które bezprawnie rozpowszechniały duże ilości utworów chronionych prawem autorskim w Internecie.

Operacyjni namierzyli organizatorów tego nielegalnego procederu. Trzej młodzi mieszkańcy powiatu kraśnickiego założyli stronę internetową o charakterze forum. Serwis internetowy przeznaczony był do wymiany nielegalnych kopii plików z muzyką oraz filmami. Pliki zamieszczane były na różnych serwerach, a następnie na forum umieszczano do nich linki. Każdy z użytkowników forum oprócz tego, że mógł ściągnąć chronione prawem autorskim pliki, mógł także zamieścić na stronie linki do innych pozycji, które sam posiadał.

Repertuar udostępnionych filmów liczył kilkaset tytułów. Z wstępnych ustaleń wynika, że z serwisu korzystało ponad 30 tys. aktywnych użytkowników. Osoby prowadzące serwis organizowały również działalność polegającą na udostępnianiu w czasie rzeczywistym oglądania filmów - czytamy na policja.pl

Podczas wczorajszych przeszukań w miejscach zamieszkania i pobytu administratorów, a tym samym organizatorów tego procederu, policjanci zabezpieczyli 6 komputerów oraz ponad 150 płyt DVD i CD z nielegalnie uzyskanymi treściami. W ramach tej sprawy dokonano również 3 przeszukania u zidentyfikowanych użytkowników tego pirackiego forum na ternie województw: mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego.

Całość zabezpieczonych wczoraj materiałów zostanie przekazana biegłym do dalszej analizy. 21-letni student informatyki, po przesłuchaniu, został zwolniony, podobnie jak jego 17-letni kolega. Sprawą 16-latka zajmie się z kolei sąd rodzinny i nieletnich. Trwa szacowanie strat, jakie w wyniku przestępczej działalności poniosły firmy, producenci i dystrybutorzy oryginalnych utworów filmowych i muzycznych. Osobom zajmującym się tym procederem może grozić teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Swoją działalnością naruszyły one przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto