A A A

Xiaomi Mi Mix Alpha - telefon, który jest ekranem

25 września 2019, 11:10
W typowym bezramkowcu ekran pokrywa około 90% przedniego panelu. Xiaomi zaprezentował telefon, który... podwaja tę wartość.
Xiaomi Mi Mix Alpha - telefon, który jest ekranem

Xiaomi premierą swojego telefonu Mi Mix zapoczątkował trend na bezramkowe smartfony. Trzy lata po tym wydarzeniu koncern idzie o krok dalej. Firma zaprezentowała smartfon Mi Mix Alpha, w którym ekran pokrywa... niemal całą powierzchnię telefonu. I to dosłownie.

Jedyne fragmenty urządzenia niepokryte ekranem to dwa wąskie paski na górnej i dolnej krawędzi oraz podłużny panel z aparatem i diodą oświetlającą. Xiaomi chwali się w reklamach, że ekran pokrywa 180,6% powierzchni frontu - dwa razy więcej niż w przeciętnych smartfonach. Dokładnej przekątnej nie podano.

Jak zapewnia producent, nie jest to tylko sztuka dla sztuki. W smartfonie wprowadzono bowiem wiele ciekawych funkcji, jak generowanie powiadomień na bocznych panelach i wyświetlanie z tyłu danych innej aplikacji - na przykład nawigacji lub pilota do sterowania inteligentnym domem. Przypadkowe naciśnięcia wyeliminuje system rozpoznawania siły nacisku.

Naturalnie pojawiły się obawy o możliwość łatwego uszkodzenia konstrukcji, jednak firma zdecydowała się wykorzystać materiały, które zapewnią urządzeniu trwałość - tytan, szafir i ceramikę. Równie imponujące są podzespoły. Telefon napędza Snapdragon 855+ i 12 GB RAM-u, a na pliki użytkownika przewidziano 512 GB. Z tyłu znajdą się trzy kamery: 12 Mpix, 20 Mpix oraz 108 Mpix. Osobnej kamerki do selfie nie będzie - ze względu na kształt wyświetlacza straciła tu ona rację bytu. Telefon będzie wyposażony w akumulator o pojemności 4050 mAh i zaoferuje obsługę sieci 5G.

Wszystko to brzmi imponująco, ale nie brakuje też poważnych znaków zapytania. Przede wszystkim Xiaomi przyznał podczas pokazu, że pomimo zapowiedzi telefon wciąż jest w produkcji - niewykluczone więc, że dojdzie w nim jeszcze do paru zmian. Sprzedaż wystartuje dopiero w grudniu i nie do końca wiadomo, do jakich krajów ostatecznie trafi.

W odróżnieniu od typowych telefonów koncernu nie będzie to też zabawka tania - w Chinach telefon ma mieć cenę 20 tys. Yuanów (ok. 11 tys. zł). Niezależnie jednak od wątpliwości i zastrzeżeń jest to projekt na tyle ciekawy, że warto go śledzić - jego wprowadzanie może zapoczątkować, bez względu na poziom sprzedaży, zupełnie nowe podejście do projektowania telefonów, podobnie zresztą jak stało się trzy lata temu w przypadku smartfonu Mi Mix.

fot. Xiaomi

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto