A A A

Zamiast Wimbledonu turniej wygenerowany przez sztuczną inteligencję

17 sierpnia 2020, 10:20
Zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda przygotował symulację corocznego turnieju. W tym celu wykorzystał opracowany przez siebie system sztucznej inteligencji (SI).
Zamiast Wimbledonu turniej wygenerowany przez sztuczną inteligencję

Jak gra Federer, Đoković czy Williams?

Z powodu pandemii nie odbył się w tym roku Wimbledon. To pierwszy od 75 lat sezon bez Wielkiego Szlema w Londynie. Mecze z udziałem znanych tenisistów można jednak zobaczyć dzięki bardzo realistycznej symulacji opracowanej przez naukowców. System uczył się korzystając z bazy danych zawierającej opisane filmy prawdziwych meczów z udziałem znanych tenisistów. Model SI bierze pod uwagę zarówno powszechne strategie tenisowe, jak i indywidualne tendencje każdego gracza, np. Đoković lubi uderzać piłkę w kierunku słabej strony przeciwnika, a Federer ustawia się blisko linii bazowej. Dzięki temu potrafi przewidywać, jak gracze zachowają się w określonych sytuacjach. Według naukowców, to właśnie ten aspekt odróżnia ich projekt od wcześniejszych prób stworzenia systemu symulującego grę w tenisa.

 

Federer kontra Federer

Model opracowany na Uniwersytecie Stanforda pozwala tworzyć potencjalnie nieskończone scenariusze „co by było, gdyby". Naprzeciw siebie mogą stanąć najlepsi tenisiści, ale możliwe jest nawet przygotowanie symulacji meczu tego samego gracza przeciwko sobie.

Naukowcy podkreślają, że system może być wykorzystany do projektowania gier komputerowych. Strona graficzna wymaga jednak dopracowania. W trakcie symulacji poruszają się tylko zawodnicy. Obsługa meczu oraz kibice są nieruchomi, a piłka i gracze nie rzucają cieni.

fot. Haotian Zhang - Youtube


Dominika Gorgosz
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto