A A A

Ze sztuczną inteligencją porozmawiasz o muzyce

24 lipca 2020, 16:00
Współpraca firmy IBM i narodowej orkiestry symfonicznej zrobiła ze sztucznej inteligencji melomana.
Ze sztuczną inteligencją porozmawiasz o muzyce

Interakcja z SI

Firma IBM wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (NOSPR) uruchomiły ciekawy projekt o nazwie NOSPR AI. Wykorzystując IBM Watson Assistans i chmurę IBM, sztuczna inteligencja (SI) potrafi prowadzić rozmowy o muzyce klasycznej z użytkownikami, i to w czasie rzeczywistym. Odpowiedzi udziela w języku polskim.

Do końca 2020 r. na platformie ai.nospr.org.pl można podpytywać sztuczną inteligencję o kwestie dotyczące muzyki klasycznej i otrzymywać natychmiastową odpowiedź, jednocześnie przenosząc się do wirtualnej sali koncertowej katowickiej NOSPR.

 

Pytaj i słuchaj

Na platformie można zadawać pytania głosowo i pisemnie, słuchając interpretacji utworów „Ognistego Ptaka" Igora Strawińskiego i „Karnawału Zwierząt" Camille'a Saint-Saënsa w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. NOSPR AI opowie, co kompozytor chciał wyrazić przez dany utwór, jaki instrument gra partię solową albo, na przykład, ile waży fortepian.

IBM i NOSPR chcą rozbudować to narzędzie w kolejnych latach.

 

Wyjątkowa okazja

W ramach projektu NOSPR AI w sieci zostały udostępnione rzadko publikowane nagrania audiowizualne NOSPR. Teraz można ich posłuchać jako inspiracji do rozmowy ze sztuczną inteligencją o świecie dźwięków. Projekt daje muzyce klasycznej dodatkowy „głos" – ukazując ją jako żywą część kultury, na którą nie trzeba patrzeć przez pryzmat utartych schematów. Po raz pierwszy staje się ona zjawiskiem, o którym można swobodnie dyskutować.

 

Trening SI

Uruchomienie projektu poprzedzono testami jakościowymi. Prowadziły je zespoły projektowe IBM i NOSPR. W treningu inicjalnym w ciągu niecałych 3 tygodni zebrano 9 tys. pytań.

Na kolejnym etapie baza wiedzy została wykorzystana do trenowania sztucznej inteligencji IBM Watson Assistant, na której oparty jest NOSPR AI, pod kątem uzyskania najlepszych odpowiedzi na pytania. Wszystko zaprojektowano w taki sposób, by po uruchomieniu produkcyjnym możliwe było „douczanie" SI. Dzięki wykorzystaniu chmury publicznej IBM do przechowywania tysięcy danych tworzących bazę wiedzy możliwe jest ciągłe podnoszenie jakości i dokładności udzielanych odpowiedzi.

 

Ścisła współpraca

Projekt NOSPR AI jest zwieńczeniem trwającej blisko rok współpracy zespołu IBM Services z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i ekspertami świata muzyki klasycznej, grupą IT z Fujitsu Technology Solutions, a także uczniami szkół zrzeszonych w programie P-TECH. Zespół IBM Services był odpowiedzialny za budowę narzędzia, utrzymanie i rozwój aplikacji w chmurze publicznej IBM oraz szkolenie wirtualnego NOSPR AI w zakresie udzielania odpowiedzi na pytania w języku polskim.

fot. NOSPRai


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto