A A A

Zmarł ojciec interfejsu graficznego - Jacob Goldman

23 grudnia 2011, 13:26
Zmarł ojciec interfejsu graficznego - Jacob Goldman

W wieku 90 lat zmarł Jacob "Jack" Goldman, twórca pierwszego interfejsu graficznego wykorzystywanego w komputerach osobistych.

Bez Jacoba Goldmana nie powstałby ani interfejs graficzny pierwszego komputera Macintosh, ani system Windows - to właśnie stworzony przez "Jacka" interfejs powstały z myślą o komputerze Xerox Alto, stał się inspiracją dla Steve'a Jobsa oraz Billa Gatesa podczas tworzenia ich własnych systemów operacyjnych z interfejsem graficznym.

Z jego inicjatywy powstała specjalna komórka badań i rozwoju firmy Xerox - Xerox PARC (Palo Alto Research Center Incorporated), odpowiedzialna za tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Tutaj właśnie, oprócz interfejsu graficznego, narodziła się laserowa drukarka oraz sieć ethernetowa.

Na nieszczęście Goldmana, większość jego wizjonerskich pomysłów nigdy nie opuściła desek kreślarskich Xeroksa, albo została zwyczajnie zmarnowana. Jak wspomniany PARC, który - pomimo świetnego pomysłu - nie znalazł wielu nabywców ze względu na zły marketing. Te błędy naprawiło Apple, a potem Microsoft.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto