A A A

Zostań na górze

24 lutego 2021, 08:30
Jak wymusić pozostawanie okien wybranych aplikacji ponad innymi programami?
Zostań na górze

Żeby zawsze było widać

Użytkownicy systemu Unix i jego pochodnych nie mają problemu z utrzymaniem okien wybranych programów na pierwszym planie. Zazwyczaj mogą oni skorzystać z opcji Always on Top, Zawsze ma wierzchu lub podobnej, dostępnej po kliknięciu okna aplikacji prawym przyciskiem myszy i rozwinięciu menu kontekstowego.

W systemach z rodziny Windows jest inaczej – okna programów nieaktywnych mogą pozostać na wierzchu pod warunkiem, ze przewidziano w nich specjalną opcję konfiguracyjną. Jest tak często w przypadku odtwarzaczy multimedialnych, ale aplikacji do notatek możemy odpowiedniej opcji nie znaleźć.

W takiej sytuacji można sięgnąć po specjalny program, który pozwoli zatrzymać nawet nieaktywne okna nad innymi.

 

OnTopper, czyli „nagórnik"

Jednym z takich narzędzi jest OnTopper – aplikacja, którą znajdziemy w serwisie SourceForge w postaci instalatora lub pliku wykonywalnego z dołączonym do niego modułem aktualizacji oraz biblioteką DLL.

OnTopper jest menedżerem okien, którego nazwa mówi właściwie wszystko – służy do umieszczania okna (lub okien) wybranego programu (bądź wielu aplikacji) na samym szczycie. Interfejs narzędzia jest bardzo prosty: po lewej stronie widać listę uruchomionych procesów i aplikacji:

OnTopper - Set top

Zaznaczenie którejkolwiek pozycji i kliknięcie przycisku Set top sprawi, że okno programu zawsze znajdzie się na samym wierzchu. Ustawienie to cofa się po zaznaczeniu nazwy procesu i kliknięciu przycisku Unset top.

Przycisk Update służy do odświeżenia listy programów uruchomionych w systemie. Rozmiar i pozycję zakotwiczonego okna można ustalić samodzielnie lub używając przycisku Properties:

OnTopper - Properties

Z kolei przycisk Opacity pozwala określić stopień przezroczystości okna znajdującego się na górze:

OnTopper - Opacity

OnTopper - Opacity - efekt

Klikając niewielkie przyciski oznaczone jako S, L oraz I wywołujemy kolejno menu konfiguracyjne programu, dziennik operacji i okienko zawierające informacje o aplikacji.

fot. DeMmAge, Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto