A A A

iPhone będzie miał obiektyw peryskopowy

15 lipca 2021, 10:00
Pozwoli to m.in. uzyskać dziesięciokrotny zoom optyczny.
iPhone będzie miał obiektyw peryskopowy

Premiera Apple'a

iPhone 12, obecny flagowiec Apple'a, może pochwalić się jedynie dwukrotnym zoomem optycznym (niekorzystnie wpływający na jakość obrazu zoom cyfrowy jest zaś pięciokrotny). Z przecieków wynika jednak, że iPhone już w 2022 r. zostanie wyposażony w specjalny obiektyw peryskopowy, który po raz pierwszy w przypadku smartfonów Apple'a pozwoli uzyskać aż dziesięciokrotne przybliżenie optyczne.

 

Działanie peryskopu

Duży zoom optyczny wymaga zastosowania w aparacie odpowiedniej liczby soczewek. Jest to bardzo kłopotliwe w przypadku smartfonów – ich obiektywy musiałyby być przez to długie i wystawać z obudowy, co sprawiłoby, że telefon stałby się niepraktyczny. Rozwiązaniem tego problemu jest obiektyw peryskopowy. W jego przypadku soczewki umieszczone są... wzdłuż urządzenia, a światło jest między nimi przekazywane dzięki zwierciadłom zamontowanym w obudowie. Obraz przechodzi przez skomplikowany system luster i soczewek, by następnie trafić do głównej matrycy i zapewnić  bezstratne powiększenie.

Wiele smartfonów, między innymi Samsung Galaxy S21, może pochwalić się tzw. zoomem hybrydowym, łączącym cechy systemu cyfrowego i optycznego. Galaxy S21 Ultra ma z kolei pełny zoom optyczny. Apple prawdopodobnie również zdecyduje się na aparat z zoomem optycznym i będzie rozwijać tę technologię w kolejnych modelach.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Microsoft: promocja dla piratów
7 grudnia 2021
Koncern z Redmond proponuje nawet 50 proc. rabatu na subskrypcję pakietu Microsoft 365 osobom, które zrezygnują z używania nielegalnych wersji...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto