A A A

Nie zabraknie adresów IP

PC Format 10/2008
Prognozuje się, że w 2010 roku skończy się pula wolnych publicznych adresów IP w internecie. Może to być powodem znacznego ograniczenia jego rozwoju. Aby temu zaradzić, stworzono protokół IP w wersji 6.

Tunel przez internet między dwoma sieciami IPv6

Opracowany na początku lat 80. ubiegłego stulecia protokół IP w wersji 4 zapewnia obecnie większość ruchu w internecie. Każda transmisja danych sprowadza się do wymiany pakietów IP między dwiema maszynami w sieci. Maszyny są identyfikowane na podstawie ich adresów IP, które pełnią rolę adresu nadawcy i odbiorcy paczki danych. Jeden adres IPv4 składa się z 4 bajtów, czyli 32 bitów. Pozwala to na przydzielenie 232, czyli około 4 miliardów unikatowych adresów IP.

W latach 80. liczba ta wydawała się ogromna. Obecnie pula wolnych adresów szybko się kurczy. Wielu dostawców internetu radzi sobie z tym, przydzielając swoim klientom tzw. prywatne adresy IP. Użytkownicy takiego łącza widnieją w internecie pod jednym adresem IP, a za poprawne dostarczanie pakietów danych wewnątrz sieci usługodawcy odpowiada tzw. NAT . NAT pośredniczy w komunikacji między komputerami i tym samym wprowadza niedogodności – głównie odczuwane przez użytkowników sieci P2P, a objawiające się bardzo niskimi transferami.

Mnogość adresów

Następca starego protokołu – IP w wersji 6 – wprowadza szereg zmian. Przede wszystkim IPv6 używa 16-bajtowego adresu IP, rozszerzając tym samym pulę adresów do… 340 sekstylionów (340 z 36 zerami). Oznacza to, że każdy człowiek na ziemi może mieć dla siebie kwadryliony adresów IP…

SŁOWNIK: trudne terminy

DirectX
multimedialne biblioteki Microsoftu wykorzystywane głównie w grach; pośredniczą w wyświetlaniu grafiki, są używane także przy symulowaniu instrumentów i efektów dźwiękowych, najnowsza wersja DirectX to 10.1

FSB
główna magistrala danych komputera, pozwalająca procesorowi na komunikację z układem sterującym (chipsetem) płyty głównej, a za jego pośrednictwem z innymi komponentami – pamięcią operacyjną, dyskami, siecią

radiator
element wykonany z materiału dobrze przewodzącego ciepło (metalu), o dużej powierzchni; dzięki swoim właściwościom może łatwo odbierać ciepło np. z procesora i łatwo je oddawać do otaczającego powietrza

RFID
system identyfikacji i kontroli przepływu np. towarów; składa się z chipu zawierającego dane identyfikacyjne, umieszczanego np. na opakowaniu towaru, oraz czytnika; komunikacja odbywa się drogą radiową

NAT
ang. Network Address Translation – najczęściej jest to zamiana adresów IP wykorzystywanych w internecie na adresy stosowane w sieciach lokalnych (tzw. adresy prywatne), NAT pełni też funkcję zapory ogniowej

DNS
ang. Domain Name System, usługa w internecie, która automatycznie tłumaczy nazwy domen (np. pcformat.pl) na adresy IP, by użytkownik nie musiał pamiętać adresów, lecz mógł korzystać z łatwych do zapamiętania nazw

Nowy protokół pozwala przyspieszyć przetwarzanie samych pakietów przez routery oraz umożliwia zwiększenie jednorazowego pakietu nawet do 4 GB, co ma znaczenie przy transmisjach bliskich gigabitom na sekundę w sieciach lokalnych.

Problemy wdrożeniowe

Niestety nowy protokół nie jest zgodny ze starym, więc nie można go wdrożyć ot tak. Głównym problemem jest tu konieczność takiego dostosowania oprogramowania, by „rozumiało” pakiety w nowym formacie. Dotyczy to systemów operacyjnych, programów sieciowych, takich jak klient FTP czy P2P, i serwerów WWW czy DNS , używany do zamiany nazw internetowych, np. www.pcformat.pl, na korespondujące adresy IP maszyn. Oprogramowanie to jest instalowane nie tylko w komputerach domowych czy serwerach, ale jest obecne także w infrastrukturze sieciowej, poczynając od domowych routerów, a kończąc na potężnych routerach brzegowych, zarządzających ruchem między operatorami i krajami.

Systemy operacyjne Windows, Linux czy Unix bez trudu sobie radzą z IPv6, za to ogromna większość domowych urządzeń sieciowych nie obsługuje nowego protokołu. Producenci powinni przygotować aktualizacje oprogramowania wewnętrznego, czyli firmware’u tych urządzeń. Ale nie spieszą się z tym, być może licząc, że zmuszą użytkowników do kupna nowych produktów reklamowanych hasłem „kompatybilny z IPv6”. Poza tym niektóre specjalizowane urządzenia mają ograniczone zasoby pamięci, które nie pozwalają na wydajne przetwarzanie większych pakietów IPv6.

Dostawcom internetu niespieszno jest inwestować pieniądze i czas w dostosowywanie swojej infrastruktury do IPv6. Tymczasowym rozwiązaniem są tunele między sieciami już pracującymi na IPv6 a resztą internetu oraz tunele łączące dwie sieci IPv6 z różnych części globu. Dzięki nim możliwe jest tworzenie wydzielonych sieci lokalnych opartych tylko na IPv6, które łączą się ze „starym” internetem przez odpowiednią bramkę. Jednak w takiej sytuacji z większości zalet wdrożenia nowego protokołu i tak nie można skorzystać, bo w praktyce wszystko z danej sieci lokalnej wychodzi w postaci starego IPv4.

W awangardzie

Stary protokół IP będzie musiał odejść w niedalekiej przyszłości do lamusa. Dobry przykład dał rząd USA, który już w 2005 roku wyznaczył 3-letni termin wdrożenia na poziomie infrastruktury nowego protokołu we wszystkich agencjach rządowych, i terminu dotrzymał.

Rodzimy NASK wdrożył protokół IPv6 w serwerach DNS obsługujących domeny .pl już w 2005 roku. Tym samym można zarejestrować polską domenę kierującą na adres IPv6. Rok wcześniej międzynarodowa organizacja ICANN zrobiła to samo z głównymi globalnymi serwerami DNS (tzw. root-serwerami).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto