A A A

Sieć bez barier

PC Format 8/2009
Nowoczesne routery Wi-Fi do neostrady, kablówek czy sieci osiedlowych zapewniają większy zasięg i lepszą szybkość niż sprzedawane wciąż modele zgodne ze starymi standardami. Trzeba jednak do nich dopłacić. Sprawdziliśmy, które z 16 przetestowanych modeli w cenie 180650 złotych są tego warte.

Moim zdaniem

  • Michał Szulowski
    współpracownik redakcji
Kupując nowy router do domu, musisz przede wszystkim dopasować go do łącza internetowego. Do łączy telefonicznych (jak neostrada) musi to być router z modemem, a do pozostałych typów sieci – router z portem ethernet. Polecamy zakup urządzenia zgodnego z najnowszym standardem 802.11n. Jak wynika z testów, bardzo dobre modele można znaleźć w cenie 200–400 złotych. Zwróć uwagę na liczbę anten – najlepsze działanie sieci bezprzewodowej zapewniają trzy anteny zewnętrzne. Jeżeli standardowe anteny nie wystarczają, bo masz np. duży dom, wybierz model, który pozwala na ich wymianę. Unikaj routerów, które w oznaczeniu mają dopisek „lite”. Z założenia, a tym bardziej w praktyce, są one znacznie wolniejsze od dobrych modeli standardu 802.11n.
W artykule znajdziesz
  • Informacje, jak powinny być wyposażone routery
  • Możliwości i wydajność routerów
  • Cechy dobrego routera
  • Opisy 16 urządzeń do neostrady i kablówek

Korzystanie z internetu na kilku komputerach jednocześnie jest możliwe dzięki wykorzystaniu routerów. Obecnie najpopularniejsze są modele z wbudowanym portem Wi--Fi, za których pomocą można zbudować sieć bezprzewodową. Taka sieć dodatkowo pozwoli na łatwą wymianę zdjęć i muzyki między kilkoma komputerami. Jeśli router będzie też miał USB, umożliwi np. drukowanie z kilku komputerów jednocześnie.

Router zapewnia ochronę danych gromadzonych przez użytkowników. Dzięki wbudowanej zaporze (firewall) chroni przed włamaniami z internetu, a często też przed spowolnieniem transmisji w wyniku działania złośliwego oprogramowania. Z dodatkowych funkcji chętnie skorzystają rodzice, którzy chcą kontrolować strony odwiedzane przez dzieci. W połączeniu z odpowiednimi filtrami można ustawić takie zabezpieczenie, by niepożądane treści nie zostały pobrane z internetu.

Wyposażenie i obsługa

Routery umożliwiają połączenie do czterech komputerów za pomocą kabli sieciowych oraz większej liczby bezprzewodowo. Ponieważ użytkownicy wymieniają coraz więcej danych, warto mieć dobry interfejs bezprzewodowy, zgodny z 802.11n. Z kolei do łączności przewodowej przyda się Gigabit Ethernet. Teoretycznie jest on 10-krotnie szybszy od Fast Ethernetu. W rzeczywistości przyspiesza przesyłanie dużych plików 3–5-krotnie.

Dobry router powinien mieć też porty USB. Dzięki nim może służyć jako serwer druku, a więc udostępniać drukarkę wszystkim użytkownikom sieci lokalnej. Często USB może też posłużyć do podłączenia zewnętrznego dysku twardego albo pamięci USB flash. Daje to np. dostęp do wspólnych danych z wielu komputerów. Jeszcze innym zastosowaniem portu USB jest uproszczenie konfigurowania zabezpieczeń. Po włączeniu odpowiednich funkcji i wprowadzeniu haseł router zapisuje na pamięci USB flash odpowiedni plik z ustawieniami. W trakcie podłączania peceta do sieci wystarczy skorzystać z tego pliku.

Cechy dobrego routera

  • OBSŁUGA
    W celu uproszczenia instalacji warto wybierać te urządzenia, które zawierają predefiniowane ustawienia do obsługi neostrady i innych usług, a także mają program konfiguracyjny z polskim interfejsem. Z kolei do codziennego nadzoru nad routerem przyda się szeroki zestaw funkcji diagnostycznych.
  • MOŻLIWOŚCI
    Router powinien mieć skuteczną zaporę ogniową, funkcje pozwalające na kierowanie pakietami (np. Port Forwarding, filtrowanie danych według adresów IP, MAC i URL), funkcje zarządzania pasmem (QoS, WMM). W większych sieciach przyda się tryb pracy WDS.
  • WYDAJNOŚĆ
    Wybierając router obsługujący sieci typu 802.11n, warto zwrócić uwagę, by rzeczywista szybkość przesyłania danych była przynajmniej 3-krotnie większa niż w urządzeniach starszego standardu. Należy unikać urządzeń z oznaczeniem „light” i kupować te, które oferują tryb 300 Mb/s.

Możliwości

O wyborze routera może decydować szybkość działania sieci bezprzewodowej albo możliwości wbudowanego oprogramowania (firmware’u). Warto zwrócić uwagę na funkcje, które dbają o bezpieczeństwo komputerów w sieci. Najważniejszą z nich jest prawidłowo skonfigurowana zapora – w domyślnej konfiguracji powinna skutecznie ukrywać obecność routera w internecie.

Do ważnych funkcji należy też zaliczyć rozbudowaną kontrolę rodzicielską. Administrator powinien móc zablokować określone strony na podstawie adresów URL, słów kluczowych, a najlepiej na podstawie przesyłanej treści.

Jeśli sieć Wi-Fi służy do odtwarzania multimediów albo rozmów przez komunikatory głosowe, warto, by router obsługiwał funkcję QoS (Quality of Service). Zapewnia ona przesyłanie dźwięku i obrazu z internetu bez opóźnień i przerw w transmisji.

Wydajność

Routery zgodne ze standardem 802.11n zapewniają nie tylko lepszą pracę na większą odległość, ale nawet 6-krotnie szybsze przesyłanie danych w porównaniu do sieci 802.11g. Sposób szyfrowania ani obecność innych sieci w otoczeniu nie może mieć wpływu na przepustowość. Na szczęście sprzętowe szyfrowanie pozwala płynnie przesyłać dobrze zabezpieczone dane.

Szybkości pobierania danych z internetu nie powinien ograniczać zastosowany interfejs WAN. Routery z wbudowanym modemem ADSL (do neostrady) powinny obsługiwać standard ADSL2+, co pozwoli korzystać z łączy internetowych o największych przepustowościach. Natomiast routery z interfejsem ethernet nie ograniczają wydajności, nawet jeśli korzystają z Fast Ethernetu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
hubaiitv.pl
opera
5 lipca 2009, 14:46
Fajny artykół.
Powiniście dać rutery do pulnetu.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto