A A A

Solidny dysk

PC Format 9/2007
Dyski twarde mają coraz większą pojemność, są szybsze i bardziej niezawodne, ale i tak nie mogą sprostać wielu zadaniom. Stosowane w nich mechaniczne elementy ograniczają szybkość zapisu i odczytu danych, łatwo też je uszkodzić. Tych wad nie mają dyski SSD, potencjalni następcy napędów HDD.

Podstawowa konstrukcja dysków twardych HDD (Hard Disk Drive) nie zmieniła się od czasu pierwszego „twardziela”, czyli od 1980 roku. Wykorzystuje się w nich jeden lub kilka wirujących talerzy, wykonanych ze szkła pokrytego warstwą materiału ferromagnetycznego, oraz zespół głowic zapisująco-odczytujących. Głowice są umieszczone na ruchomych ramionach, dzięki którym mogą dotrzeć do wybranego sektora z danymi zapisanymi na powierzchni talerzy. Nad pozycjonowaniem głowicy czuwają silniki krokowe oraz elektronika sterująca (budowę dysków twardych opisywaliśmy w PC Formacie 8/2006, artykuł znajduje się na CD).

Mechaniczna konstrukcja to najpoważniejsza wada dysków twardych. Mechaniczne elementy są bardziej zawodne niż elektroniczne. Ograniczają też szybkość odczytu i zapisu danych – nie można zwiększyć znacząco szybkości ruchu głowic i prędkości obrotowej talerzy, nie powodując przy tym błędów w pozycjonowaniu głowic i błędów odczytu czy zapisu informacji. W praktyce dysk twardy jest jednym z wolniejszych podzespołów komputera i często staje się wąskim gardłem przy dostarczaniu danych dla procesora – wydłuża czas wczytywania się programów i startu systemu operacyjnego.

Dyski twarde są też podatne na wstrząsy. Wprawdzie dokumentacja napędów montowanych w note- bookach podaje, że wytrzymają przeciążenia rzędu 1000 G (gdy waga wzrasta 1000 razy) w czasie spoczynku i 325 G w trakcie pracy (np. napędy z serii Hitachi TravelStar), jednak w praktyce upadek notebooka kończy się zwykle uszkodzeniem dysku lub pojawieniem się na nim błędnych, uszkodzonych sektorów. Dysk taki raczej „nie przeżyje” wybuchu pocisku w jego pobliżu czy wyniesienia na orbitę na pokładzie rakiety kosmicznej.

Narodziny SSD

To właśnie potrzeby przemysłu kosmicznego i wojskowości zainicjowały stworzenie nowego rodzaju napędu – trwalszego, bardziej niezawodnego i odporniejszego na wstrząsy niż normalne HDD. Z kolei użytkownikom serwerów zależało na wprowadzeniu napędu znacznie szybszego niż dyski HDD.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku amerykańskie firmy BiTMICRO Networks i MemTech opracowały dyski SSD (Solid State Drive, Solid State Disk). Do ich budowy użyły pamięci DRAM (pisaliśmy o nich w PCF 8/2007, artykuł jest na naszym CD). Były to dyski bardzo szybkie, odporne na wstrząsy i niezawierające żadnych elementów mechanicznych. Pierwsze modele napędów SSD oprócz modułów DRAM wykorzystywały specjalne jednostki zasilające z wbudowanymi akumulatorami. Ich zadaniem było podtrzymywanie zawartości pamięci po wyłączeniu zasilania komputera (zasada działania pamięci DRAM jest taka, że jej zawartość zmienia się dynamicznie i jest bezpowrotnie tracona, gdy zostanie wyłączone napięcie zasilające). Konieczność instalowania akumulatorów ograniczała jednak możliwości miniaturyzacji takich napędów.

Problem ten rozwiązały pamięci flash , które do zapamiętania i ciągłego przechowywania informacji nie potrzebują dodatkowego zasilania. Są na tyle szybkie, że można je było zastosować w dyskach SSD zamiast pamięci DRAM. Co więcej, dyski SSD wykorzystujące pamięci flash zużywają znacznie mniej energii niż napędy SSD z modułami DRAM i przede wszystkim są bardziej oszczędne niż tradycyjne dyski twarde. Ponadto są całkowicie bezgłośne i wydzielają minimalną ilość ciepła! Mogą też pracować w większym zakresie temperatur niż zwykłe dyski twarde (patrz tabelka „Porównanie parametrów dysków SSD i tradycyjnych HDD”).

Pierwszy dysk twardy wykorzystujący pamięci flash pojawił się w styczniu 1999 roku. Opracowała go firma BiTMICRO Networks. Od tego czasu, wraz z rozwojem pamięci flash, rośnie pojemność dysków SSD, zmniejszają się ich wymiary (obecnie produkowane są napędy 1,8-, 2,5- oraz 3,5-calowe), wzrasta też szybkość zapisu i odczytu informacji.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto