A A A

Test huba USB Baseus Enjoyment Series Type-C [aktualizacja]

14 września 2019, 20:10
Nowy hub Baseusa jest stylowy jak Macbooki, dla których powstał, a przy tym rozszerza liczbę portów o aż 10 – w tym, co niecodzienne, o minijack. To kolejny przykład na to, jak bardzo określenie „chińszczyzna” zdezaktualizowało się w kontekście sprzętu.
Test huba USB Baseus Enjoyment Series Type-C [aktualizacja]

Od kilku lat potencjalni nabywcy niektórych modeli Macbooków muszą liczyć się z ograniczoną liczbą portów w komputerze – a co za tym idzie, koniecznością dokupienia dodatkowego huba, który pozwoli im na przykład połączyć laptopa z projektorem czy używać myszy lub zewnętrznego dysku. Taki rozdzielacz załatwia co prawda sprawę, ale na ogół nie wygląda pięknie (co trochę kłóci się z ideą używania Macbooka). Odpowiedź na tę bolączkę wystosował chiński Baseus – jego hub z serii Enjoyment to bardzo eleganckie rozwiązanie tego, nie wstydźmy się przyznać, problemu pierwszego świata.

To prawdopodobnie najładniejszy hub USB, jaki widziałem. I dobrze, bo po pierwsze na pewno nie jest to bez znaczenia dla sporej części posiadaczy Macbooków (lub makopodobnych subnotebooków z Windows), a po drugie sprawia wrażenie produktu premium, dzięki czemu łatwiej przełknąć kwotę 325 złotych. Nie ma jednak wątpliwości, że jest swojej ceny wart – wystarczy zresztą spojrzeć na listę portów. Po podłączeniu koncentratora portów do wejścia USB-C w laptopie (sprzęt nie wymaga oczywiście żadnej konfiguracji) dostajemy dodatkowe gniazda: HDMI, VGA, aż 3 USB 3.0 typu A, jeden USB typu C, RJ45 (Ethernet), minijack (3,5 mm audio), SD oraz microSD. To właściwie więcej niż potrzebować będzie przeciętny użytkownik – taki zestaw powinien zadowolić każdego, kto traktuje swojego notebooka jak przenośne biuro. Będzie mógł podłączyć klawiaturę, mysz, monitor, projektor, mikrofon i pendrive – wszystkie naraz – a to i tak nie wyczerpie możliwości.

Hub Baseusa został zaprojektowany tak, żeby wyglądał jak oficjalne akcesorium do notebooka o aluminiowej obudowie (koloru srebrnego) – znacząco rozszerza więc zestaw portów, a jednocześnie w ogóle nie rzuca się w oczy, kiedy położymy na nim laptopa. Warto przy tym dodać, że jest bardzo solidny – nawet gdyby ktoś z jakiegoś powodu położył na nim kilka ciężkich notebooków, nie musiałby się martwić, że go przeciąży.

Miłym akcentem są dodatkowe gumki, które dorzucono do zestawu – można je sobie przykleić w dowolnym miejscu na powierzchni urządzenia, w zależności od tego, z jakim laptopem zamierzamy go używać. Doceniam to szczególnie jako użytkownik GPD Win, miniaturowego notebooka mieszczącego się w (pojemnej) kieszeni... i, niestety, dość kapryśnego w stosunku do hubów USB z HDMI, przez co z replikatorem portów Baseusa do końca współpracować nie chciał (choć i jedno, i drugie to rodowity Chińczyk!). Nie zrażałbym się tym nietypowym przypadkiem – właściciele bardziej mainstreamowego sprzętu nie będą mieć tego typu problemów.

[aktualizacja]

Niestety, może się zdarzyć, że co bardziej wyczuleni usłyszą dziwne dźwięki dochodzące z wnętrza koncentratora: to piszczące cewki. Trochę szkoda, że zdarza się to w sprzęcie za niemałe pieniądze...

Specyfikacja

porty:

 • wideo: HDMI (4K), VGA
 • USB: 3 x USB 3.0 typu A, 1 x USB typu C
 • SD: 1 x SD, 1 x microSD
 • pozostałe: inne: mini-jack (3,5 mm audio), RJ45 (Ethernet)


 • pobór mocy: 10 W
 • maksymalna moc na USB-A: 7,5 W (5 V na 1,5 A) na jednym, 5 W (5 V na 1 A) na dwóch pozostałych
 • maksymalna moc na USB-C: 60 W (20 V na 3 A)

 

 • wymiary: 280x80,5x18 mm
 • długość kabla: 170 mm
 • waga: 247 g

 • cena: 325 zł

 


Dawid Bojarski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto