A A A

Test myszy ergonomicznych: Hama EMW-500 i Trust Bayo Ergonomic

14 grudnia 2021, 08:30
Wbrew pozorom królestwo myszy komputerowych nie zamieszkują wyłącznie zwykłe szare gryzonie czy też epatujące formą i osiągami urządzenia gamingowe, lecz także ergonomiczne dziwolągi.
Test myszy ergonomicznych: Hama EMW-500 i Trust Bayo Ergonomic

Hama EMW-500 kontra Trust Bayo Ergonomic

Półtora roku temu ukazał się test pionowej myszy Logi MX Vertical autorstwa niżej podpisanego. Tym razem na moje biurko i ogromną „szmacianą” podkładkę wielkości niemal maty do jogi trafiły dwa podobnej maści urządzenia: Hama EMW-500 i Trust Bayo Ergonomic.

Niestety, niniejszy podwójny test nie ma szans zacząć się tak oryginalnym wstępem jak opublikowany w numerze 4/2020 „PC Formatu” – przywołaniem wybitnych postaci polskiego kabaretu, śp. Ewy Szumańskiej i Jana Kaczmarka. Jednakowoż, żebyście nie czuli się pozbawieni rodzynków w tym teście-cieście, recenzję zwieńczy ciekawa i pouczająca anegdota, ale… nie uprzedzajmy faktów i do dzieła!

Z tej samej matki, ale różnych ojców

Właśnie. Matką obydwu bezprzewodowych myszy postawionych do pionu (no, przesadziłem – kąt nachylenia płaszczyzny gryzoni wynosi w przybliżeniu 60 stopni) jest ergonomia. Nie wnikam z kim i gdzie ta matka chadzała, ale już na pierwszy rzut oka widać jej, oględnie mówiąc, zróżnicowane preferencje względem ojców swoich dzieci. Kończąc tę tchnącą genetyką parafrazę, powiem krótko: o ile Hama EMW-500 wygląda jak dziecko Brigitte Bardot i Marcellego Mastroianniego, o tyle aparycja Trust Bayo Ergonomic jawi się niczym uroda progenitury Ludwika Benoit i Mieczysławy Ćwiklińskiej. I tak produkt Hamy jest estetyczny, zgrabniejszy i cały powleczony cienką warstwą matowej czarnej jak sadza gumy. Bryła myszy Trust natomiast wygląda niczym niekształtna bulwa ziemniaka złożona w dodatku z plastikowych części o dwóch kolorach: srebrzystoszarym i czarnym.

Ale wiecie, jak to jest… żeby już nie dawać ponieść się kolejnym, mniej lub bardziej udanym porównaniom: pozory często mylą. I tutaj jest podobnie. Macie w domu jakikolwiek gadżet obleczony cienką warstwą gumy? Ja mam kilka. Po kilku latach użytkowania „skórka” lepi się okrutnie i łuszczy, co przypomina widok glacy, którą dopadła łuszczyca. Istny dramat. Jedynym sposobem jest wtedy zmycie „tego czegoś” alkoholem izopropylowym względnie benzyną ekstrakcyjną. Tak też najprawdopodobniej stanie się po pewnym czasie z myszą Hama EMW-500. Upływ czasu może zatem spowodować, że w porównaniu do Hamy niezbyt urodziwy gryzoń Trust Bayo Ergonomic na swój sposób wypięknieje.

„T” jak technikalia

Obydwa urządzenia peryferyjne cechują się podobnymi możliwościami i parametrami. Zarówno Hama jak i Trust mają po sześć przycisków, do których zalicza się również rolkę. Oprócz głównych klawiszy, na których spoczywają palec wskazujący i środkowy zwany bezwstydnym do dyspozycji mamy również „pstryczki” nawigacyjne (pod kciukiem) oraz przełącznik czułości. W przypadku modelu Hama EMW-500 wartość tę ustawimy na 1000, 1400 i 1800 dpi, natomiast w gryzoniu Trust Bayo Ergonomic parametr ten przyjmie pięć wartości w przedziale od 800 do 2400 ze skokiem co 400 dpi.

Bawiąc się obydwiema myszami i sprawdzając je, odnotowałem, że usługa internetowa Mouse Rate Checker wskazała polling rate, czyli częstotliwość z jaką myszka wysyła sygnały do peceta, na poziomie maksymalnie 250 Hz (moja robocza mysz Dream Machines DM1 Pro osiąga tutaj 1000 Hz). Nie jest to wynik imponujący, ale w przypadku większości narzędzi internetowo-biurowych to wystarcza.

Obydwa optyczne gryzonie cechuje duża predykcja ruchu, więc do grania się nie nadadzą. Zresztą ich specyficzna konstrukcja uniemożliwia wręcz zastosowanie w grach zręcznościowych. Jeśli zatem w coś „przyciąć”, to owszem, ale pod warunkiem, że będzie to pasjans, saper lub madżong.

Zarówno Hama, jak i Trust w swoim wnętrzu chowają minidongle USB A, po wsadzeniu którego w takież gniazdo w komputerze można zacząć natychmiast pracować (sprawdzałem na Windowsie i macOS-ie). Nie trzeba instalować ani sterowników, ani oprogramowania. To wygodne.

Najwięcej różnic kryje „podwozie” gryzoni. Spód Trust Bayo Ergo oprócz tej samej liczby ślizgaczy i czujnika optycznego co Hama EMW-500, zawiera trójpozycyjny przełącznik oraz czerwony przycisk, za pomocą którego (gdy wcześniej przesuniemy znajdujący się obok przełącznik na symbol żaróweczki) wybierzemy schemat kolorystyczny podświetlenia. Naliczyłem ich jedenaście, więc wielbiciele tęcz i dyskotek powinni być zadowoleni. O ile Hama zasilana jest dołączonym do zestawu ogniwem AA („paluszek”), o tyle Trust napędza wbudowany (niewyjmowalny bez rozkręcania myszy) akumulatorek, który od zera do pełna naładujemy w ciągu ok. trzech godzin za pomocą przewodu USB C (w pudełku).

„T” jak Trust i jak pierwszy model forda

Używałem ze zmienną intensywnością naprzemiennie obydwu urządzeń przez parę tygodni. Nabyte doświadczenie i konsultacje zewnętrzne (o czym za moment) pozwoliło mi zatem na werdykt. Obydwie myszy sprawują się i zachowują wręcz identycznie i nie ma co tu na siłę wynajdywać różnic w hercach czy DPI. Pierwsze wrażenia przemawiają za produktem bawarskiego producenta akcesoriów – Hamy, natomiast po dłuższym użytkowaniu bardziej skłaniam się ku holenderskiemu wytwórcy peryferiów (Trust), a to dlatego, że Bayo Ergo po prostu wygodniej leży w dużej, męskiej dłoni. Siłą rzeczy więc gryzoń EMW-500 wydaje się być lepiej dopasowany do „damskich rączek” (obydwie myszy sprawdzała również kobieta). W dobie parytetów, uwzględniania potrzeb mniejszości warto wspomnieć o osobach leworęcznych. Mańkutki (jest takie słowo?) i mańkuci mogą dokonać jedynie słusznego wyboru (podobnie jak 100 lat temu nabywcy Forda T) jakim jest zakup urządzenia marki Hama. Tylko EMW-500 bowiem występuje w „lustrzanej” wersji – dla leworęcznych.

Życie bez bólu

Półtora roku temu, gdy testowałem wspomnianą na samym początku mysz z najwyższej półki – Logi MX Vertical – ergonomicznym gryzoniem nieśmiało zainteresowała się pracująca z nami koleżanka – fotoedytorka. Podczas pogawędki bardzo szybko wyszło to, że ma kłopoty z prawym nadgarstkiem od wielogodzinnych sesji przy komputerze. Po zakończeniu testów namówiłem Dominikę na korzystanie z ergomyszki. Niedawno odwiedziłem dawną współpracowniczkę, która podpytana o ówczesne objawy ZCN (zespołu cieśni nadgarstka) bez zastanowienia wypaliła: „ta mysz uratowała mi rękę!”.

Jeśli więc bardzo intensywnie używacie myszy podczas korzystania z maszyny, namawiam Was do postawienia na ergonomię. Wszak lepiej zapobiegać niż leczyć. Dominika może zaświadczyć.

Trust Bayo Ergo

Jakość wykonania

średnia, widoczne szpary pomiędzy elementami korpusu

Wygoda użytkowania

wygodna, choć w przypadku małej dłoni może pojawić się lekki dyskomfort

Precyzja

wystarczająca do prac biurowych

Cena

125 zł

Dostarczył

Trust, www.trust.com

Dane techniczne

Liczba przycisków: 6 (w tym rolka) • Rodzaj sensora: optyczny, do 2400 DPI • Częstotliwość aktualizacji: 250 Hz • Sposób podłączenia: bezprzewodowo • Inne: dongle USB A i kabel do ładowanie (w zestawie), przełączniki Huano na 20 mln kliknięć • Wymiary: 109x70x83 mm • Waga: 114 g (bez dongle’a)

Plusy: pewniej leży w dłoni (większej) • podświetlenie

Minusy: brak zapasowych ślizgaczy • dla niektórych: niezbyt estetyczny wygląd

 

Hama EMW-500 Ergonomic

Jakość wykonania

bez zarzutów, dobrze spasowane materiały

Wygoda użytkowania

wygodna, choć w przypadku większych dłoni mysz trochę „nie leży”

Precyzja

wystarczająca do prac biurowych

Cena

75 zł

Dostarczył

Hama, pl.hama.com

Dane techniczne

Liczba przycisków: 6 (w tym rolka) • Rodzaj sensora: optyczny, do 1800 DPI • Częstotliwość aktualizacji: 250 Hz • Sposób podłączenia: bezprzewodowo • Inne: dongle USB A i ogniwo AA (w zestawie) • Wymiary: 115x86x71 mm • Waga: 112 g (z ogniwem AA i bez dongle’a)

Plusy: matowa, gumowana obudowa • dobrze leży w mniejszych dłoniach • jest wersja dla leworęcznych

Minusy: brak zapasowych ślizgaczy • brak podświetlenia

 


Adam Chabiński
Tagi: mysz, Hama, Trust
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto