A A A

Test routera LTE - ZTE MF286

31 lipca 2017, 11:00
W sprzedaży są już dziesiątki stacjonarnych lub mobilnych routerów LTE, a jednym z ciekawszych jest ZTE MF286. Wyróżnia się uniwersalnością, bo łączy cechy jednego i drugiego rozwiązania.
Test routera LTE - ZTE MF286

MF286 jest dość nowym routerem, został wprowadzony do oferty Orange pod koniec ubiegłego roku. Wspiera najnowsze standardy sieciowe, przede wszystkim LTE Advanced (agregacja dwóch pasm, pobieranie z szybkością do 300 Mb/s), a w ramach sieci Wi-Fi jest to wsparcie dla standardu 802.11ac (2x2 MIMO, czyli do 867 Mb/s).

Oczywiście w praktyce cudów nie ma: LTE wyciąga nie więcej niż 30-40 Mb/s (w centrum Warszawy, testowaliśmy w sieci Cyfrowego Polsatu). Również przepustowość Wi-Fi to ułamek wartości teoretycznej: między komputerami w sieci LAN i WLAN podczas testów nie przekraczała 288 Mb/s.

ZTE MF286

Jak każdy router stacjonarny, MF286 ma cztery porty Gigabit Ethernet, gniazdo USB 2.0 do podłączenia pendrive'a i udostępniania plików, a dodatkowo także złącza analogowej linii telefonicznej. Oczywiście jest także wbudowany modem oraz slot na karty mini SIM, pod zaślepkami dwa złącza SMA do zewnętrznej anteny LTE.

ZTE MF286 porty

Nietypowym elementem jest akumulator o pojemności 3000 mAh, zabezpieczający przed awariami zasilania. Trochę upodabnia on sprzęt do routerów mobilnych, bo można go zabrać w dowolne miejsce i używać przynajmniej przez 3 godziny. Szkoda tylko, że zamiast ładowarki USB ma 12-woltowy zasilacz sieciowy - nie można zasilać go np. z powerbanku.

Zestaw funkcji jest podobny do innych stacjonarnych routerów LTE. Główny ekran interfejsu konfiguracyjnego przedstawia schemat sieci, na którym można przejść do ustawień LTE, Wi-Fi lub listy podłączonych urządzeń.

ZTE MF286

Jeśli chodzi o łączność LTE, nie ma wielu opcji, ale tez nie są one potrzebne. Ciekawostką jest możliwość wyboru pasma, z którego może korzystać modem wbudowany w router. Za to możliwości Wi-Fi są znacznie większe, przede wszystkim zaletą jest jednoczesna praca w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Router ma funkcję optymalizacji Wi-Fi - skanuje pasmo radiowe, wykrywa istniejące sieci i automatycznie wybiera najlepszy kanał. Niestety, funkcja nie działa poprawnie. Można włączyć dodatkową sieć dla gości (Multi SSID) na obu częstotliwościach, ograniczyć liczbę klientów w każdej sieci SSID, a także wyznaczyć limit czasowy dla gości (w godzinach).

ZTE MF286

Sprzęt i oprogramowanie przewiduje możliwość wykorzystania WPS do szybkiego nawiązywania połączeń, a także całkowitego wyłączenia Wi-Fi.

Jeśli chodzi o zarządzanie urządzeniami w sieci, jest tu właściwie tylko jedna funkcja: blokowanie za pomocą jednego kliknięcia (jest to łatwa w użyciu implementacji filtru MAC):

ZTE MF286

W dolnej części interfejsu znajdują się dodatkowe funkcje, wśród nich m.in. obsługa SMS i książka adresowa, za to brakuje obsługi kodów USSD. Jest ważna funkcja ustawienia limitu przesyłu danych mobilnych (lub czasu korzystania z sieci). Po przekroczeniu określonego progu (np. 80% limitu) pojawia się powiadomienie w interfejsie oraz w postaci czerwonego koloru kontrolki 4G. Nie jest jasne, w jaki sposób (ręcznie lub automatycznie, w określony dzień miesiąca), resetować informacje o wykorzystaniu pakietu danych.

ZTE MF286

Jest również kontrola rodzicielska składająca się z trzech elementów: listy komputerów „dziecięcych", harmonogramu dostępu do sieci (podział na dni tygodnia oraz godziny), a także białej listy stron. O ile dwa pierwsze elementy działają dobrze, to biała lista w żaden sposób nie wpływa na działanie zabezpieczeń.

ZTE MF286

W ustawieniach zaawansowanych można znaleźć sporo dodatkowych funkcji, charakterystycznych dla routerów stacjonarnych. To m.in. przepuszczanie połączeń VPN, statyczne powiązanie MAC-IP (adres MAC trzeba „wklepać" ręcznie albo skopiować listy urządzeń), filtrowanie pakietów, ręczne przekierowanie portów, UPnP, strefa DMZ. Zapora stanowa jest domyślnie włączona i nie ma możliwości jej wyłączenia. W sekcji ustawień zaawansowanych jest możliwość regulacji mocy sygnału Wi-Fi (choć powinien być chyba w sekcji dotyczącej Wi-Fi), jak również filtr URL (powinien być w kontroli rodzicielskiej).

ZTE MF286

Kolejne zaawansowane funkcje to DDNS (współpraca z dyndns.org, freedns.afraid.org, zoneedit.com, no-ip.com), konfiguracja daty i czasu, konfiguracja PIN karty SIM, zapis/wczytanie konfiguracji do/z pliku, cykliczne aktualizacje oprogramowania oraz diagnostyka ping. Ciekawa jest funkcja WatchDog, która pinguje określony adres IP z określonym interwałem. Po kilku nieudanych pingach (ich liczbę również można ustalić) resetuje router, by ponownie nawiązać połączenie.

ZTE MF286

Jest również funkcja serwera plików, ale również ona nie działa jak należy - w sieci nie widać plików znajdujących się na pamięci USB. Zatem router ma sporo funkcji, niektóre bardzo przydatne. Szkoda, że część z nich nie działa tak, jak można oczekiwać. W porównaniu do innych routerów stacjonarnych brakuje pewnych możliwości, jak choćby zarządzanie pasmem, jakikolwiek dziennik zdarzeń, powiadomienia e-mailowe czy też zestawianie połączeń VPN (jak w sprzęcie biznesowym).

Sprzęt nie ma aplikacji mobilnej, ale do zarządzania przez smartfon można wykorzystać nieźle wyglądającą stronę mobilną z najważniejszymi ustawieniami:

ZTE MF286

ZTE MF286 jest dostępny w abonamencie Orange, za prawie 60 zł miesięcznie, przez 2 lata - to kosztowna propozycja. Ale można go też kupić na Allegro, za niecałe 500 zł - z pewnością warto. Trzeba tylko pamiętać o problemach z działaniem niektórych funkcji (optymalizacja Wi-Fi, zerowanie limitów, udostępnianie USB) i liczyć na ich poprawę w kolejnych wersjach oprogramowania.

 


Artur Wyrzykowski PCF
Tagi: ZTE, router, LTE
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Pamięć absolutna
20 stycznia 2021
Włączamy funkcję przechowywania wielu elementów w Schowku systemu Windows 10.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto