A A A

Test opasek mierzących aktywność fizyczną

PC Format 5/2017
Smartband to niedrogi elektroniczny gadżet, który zmotywuje cię do większej aktywności fizycznej. Osobom już będącym w dobrej formie może zastąpić sportowy zegarek. Grzegorz łukasik

Zalety smartbandów
 • Lekkie i małe urządzenie
 • Długi czas pracy
 • Pomiar pulsu
 • Funkcja zegarka

Mogą mieć postać niepozornej gumowej opaski ze schowanym w jej wnętrzu elektronicznym modułem. Bardziej rozbudowane modele przypominają zegarki – mają wyświetlacz, czasem przyciski i sprzączkę do zapinania na nadgarstku. W zależności od modelu różnią się też funkcjonalnością, która idzie w parze z ceną.

Kawałek gumy

Smartband to gadżet raczej mało elegancki. Tylko nieliczne modele – patrz Huawei TalkBand – można dopasować do oficjalnego stroju. O walorach estetycznych decyduje zazwyczaj jakość gumy użytej do odlania paska oraz wykończenie ekranu lub panelu z diodami (w najprostszych modelach). Jest to o tyle istotne, że opaskę nosi się przez cały dzień, także podczas snu.

Sercem opaski jest elektroniczny moduł, którego najważniejszy element to czujnik ruchu potrafiący policzyć liczbę przebytych dziennie kroków. Jeśli opaska ma ekran, to może na bieżąco wyświetlać przebyty dystans i spalone kalorie. Wyświetli także godzinę i datę.

Sam elektroniczny moduł możesz zazwyczaj wyjąć z opaski. Czasem jest to konieczne, by naładować urządzenie. Taka modułowość oznacza możliwość wymiany opaski np. na inny kolor oraz starannego wyczyszczenia jej z naskórka, który gromadzi się na szorstkiej gumie podczas treningu. Opaski nie musisz zdejmować, gdy idziesz się myć – ma szczelną obudowę. Tylko w nielicznych i droższych modelach można pływać.

Wyposażenie

Oprócz ekranu i krokomierza opaski mogą mieć czujnik tętna. Znajduje się on na spodzie modułu, w miejscu, gdzie przylega do ręki. Od tego, jak ciasno zapniesz opaskę, zależy precyzja odczytu tętna. W najnowszych opaskach odczyt wykonywany jest bez przerwy, co pozwala monitorować dobowe statystyki. W bardzo rzadkich przypadkach opaska ma też GPS, dzięki któremu zapisuje twoje położenie.

Czas pracy opasek jest długi w porównaniu ze smartfonami czy inteligentnymi zegarkami. Najlepsze mogą działać na baterii miesiąc, a nawet rok. W większości przypadków jest to jednak 5–7 dni. Na wydajność baterii wpływ ma przede wszystkim rodzaj użytego ekranu. Jeśli jest to OLED lub zwykłe diody, opaska działa dłużej. W przypadku podświetlanego, kolorowego LCD czas pracy może być krótszy niż średnia. Do ładowania opaski zazwyczaj trzeba użyć dedykowanej ładowarki z mocowaniem magnetycznym oraz kabla USB.

Aplikacja

Sama opaska na wiele się nie zda bez podłączonego do niej przez Bluetooth smartfona z zainstalowaną specjalną aplikacją. W tym programie skonfigurujesz swoją opaskę, np. zdecydujesz, jakie dane ma wyświetlać na ekranie. Wyznaczysz też cel aktywności, np. liczbę kroków na każdy dzień, ustawisz alarmy (opaska może budzić cię wibracjami, a czasem sygnałem) i włączysz obsługę powiadomień. Ta ostatnia funkcja dostępna jest tylko w niektórych modelach. Smartband będzie wibrował podczas połączeń przychodzących i po otrzymaniu wiadomości. Niektóre modele pozwolą na ich odczytanie, a nawet na rozmowę przez głośnik i mikrofon.

Drugim zadaniem aplikacji jest prezentacja danych o aktywności zarejestrowanych przez opaskę. Liczbę kroków, pokonany dystans, spalone kalorie i to, jak dobrze spałeś, sprawdzisz na licznych wykresach w dzienniku aktywności.

Dodatkowe funkcje

Opaski są w dużym stopniu uniwersalne, bo zarejestrowane dane można wyeksportować do zewnętrznych aplikacji i serwisów społecznościowych, choćby do programu Google Fit. Jeśli opaska lub aplikacja ma służyć biegaczom, to powinna mieć stoper. Czasem funkcja ta jest rozszerzona o możliwość wybrania parametrów treningu.

Ustalony w aplikacji dzienny cel też może być wyświetlany na ekranie opaski. Gdy już go osiągniesz, poczujesz wibrację urządzenia. W niektórych smartbandach możesz włączyć funkcję motywatora. Opaska, która wykryje zbyt długi okres braku aktywności, będzie przypominać wibracjami lub sygnałem o konieczności wznowienia ruchu.


Tagi: sprzęt testy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Ponad 2-krotny wzrost ataków na firmy
16 lipca 2018
Dwukrotny wzrost ataków w pierwszej połowie roku - takie wnioski przedstawiła firma Check Point w najnowszym raporcie "Trendy w atakach...


Marka Doogee wkracza na polski rynek
16 lipca 2018
Smartfony chińskiego producenta Doogee będą oficjalnie dostępne na terenie Polski. Urządzenia projektowane w Hiszpanii i produkowane w Azji...
Artykuły z wydań

 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 8/2018
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto