A A A

Więcej niż komunikator

PC Format 1/2017
Funkcje, jakie znajdziesz obecnie w facebookowym Messengerze, mogą wręcz przytłoczyć. Jest ich bardzo dużo, przez co o wielu z nich mogłeś do tej pory nie wiedzieć. Warto przyjrzeć się bliżej temu komunikatorowi, by w większym stopniu wykorzystywać jego możliwości. Grzegorz Kubera


Komunikator internetowy Facebook Messenger, który jest oddzielną aplikacją mobilną i webową, jest obecnie niemal tak popularny jak serwis społecznościowy Facebook.com – każdego miesiąca korzysta z niego ok. miliarda użytkowników na całym świecie. Aplikacja stale się rozwija i widać, że Facebook nie chce, aby służyła wyłącznie do prostych konwersacji, lecz była narzędziem ułatwiającym wiele czynności, w tym związanych z pracą. Zanim zapoznasz się z poradami, weź poprawkę na to, że większość ciekawych funkcji Messengera działa tylko w jego wersji mobilnej, używanej na smartfonie. Najwyraźniej Facebookowi bardziej zależy na tych użytkownikach, którzy nie są przywiązani do peceta. Co konkretnie oferuje jeden z najpopularniejszych komunikatorów? Możesz przesyłać za darmo pliki, rozmawiać z chatbotami napędzanymi przez sztuczną inteligencję (choć dość nieskomplikowaną), udostępniać krótkie filmy, grać w ukryte gry, prowadzić tajne konwersacje czy nawet dzielić się piosenkami ze Spotify. Należy też spodziewać się kolejnych funkcji, co sugerują zmiany pojawiające się w aplikacji na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie w komunikatorze można już nawet przesyłać… pieniądze.

Messenger używany na pececie

Na Facebooku można rozmawiać ze znajomymi, ale niewiele osób wie, że pod adresem www.messenger.com działa w pełni funkcjonalny komunikator Messenger, który bardziej przypomina wersję ze smartfona. Aplikacja webowa oferuje dostęp do innych funkcji niż Facebook.com, np. inaczej wyglądających ustawień, ale przede wszystkim działa płynnie, a ty nie jesteś rozpraszany wiadomościami i wydarzeniami pojawiającymi się na samym Facebooku, możesz więc skupić się na rozmowie. Po wejściu na www.messenger.com zobaczysz komunikat z pytaniem, czy chcesz się zalogować jako... – i tu pojawi się twój login facebookowy. Wystarczy, że klikniesz przycisk „Kontynuuj”, a po chwili wyświetli się okno zawierające wszystkie dotychczasowe konwersacje. Jeśli będziesz używać komunikatora w przeglądarce, rozmowy będą się synchronizować na innych urządzeniach. Nie ma więc obawy, że rozmowa rozpoczęta na komputerze nie będzie mogła być kontynuowana na smartfonie.

Więcej naklejek

Użytkownicy Messengera uwielbiają naklejki i chętnie dzielą się nimi w komunikatorze. Niektórzy wciąż jednak nie wiedzą, że mogą ich pobrać o wiele więcej, niż domyślnie oferuje Facebook. Ponadto większość naklejek dostępnych jest za darmo. Wystarczy w trakcie konwersacji kliknąć ikonę z uśmiechem, a następnie koszyk sugerujący zakupy. Potem należy wybrać ze sklepu z naklejkami zestaw, który ci się podoba, i go pobrać. Naklejki zostaną dodane do Messengera i będziesz mógł je stosować w czasie konwersacji – odbiorca nie musi nic robić, by je zobaczyć.

Przesyłaj pliki przez Messengera i twórz skróty do konwersacji

Wersja webowa Messengera i Facebook.com pozwalają na przesyłanie plików, czego nie można robić na smartfonie. Na Facebooku w oknie czatu znajduje się ikona spinacza do papieru – wystarczy ją kliknąć i wskazać na dysku pliki, które chcesz wysłać do znajomego lub współpracownika. Z kolei w samodzielnym Messengerze możesz przesyłać pliki metodą przeciągnij i upuść. Aplikacja obsługuje różne formaty plików, np. dokumenty stworzone w Wordzie i Excelu, pliki Photoshopa (EPS) czy nawet empetrójki, które po wysłaniu można nawet od razu odtworzyć w oknie komunikatora. Użytkownicy korzystający z aplikacji mobilnej mogą odbierać pliki i je przeglądać czy zapisywać, ale nie mogą ich wysyłać – a przynajmniej nie mogli w czasie powstawania artykułu. Kolejna ciekawa funkcja to tworzenie skrótów do konwersacji, co przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy często rozmawiasz z daną osobą. Funkcja ta działa na razie tylko w aplikacji mobilnej na Androida. Z listy konwersacji wybierz daną osobę i zaznacz ją, przytrzymując palec na nazwie. Wyświetli się okno z akcjami do podjęcia takimi jak „Zablokuj”, „Oznacz jako spam”, „Zarchiwizuj” czy też „Utwórz skrót” – czego nie ma w wersji na iOS. Kiedy utworzysz skrót, trafi on na ekran główny smartfona. Po użyciu skrótu zostaniesz przeniesiony od razu do okienka konwersacji z wybraną osobą.

Porozmawiaj z chatbotem i stwórz własnego

Chatbot to oprogramowanie, z którym można prowadzić konwersację przez internet – dla rozrywki lub aby zdobyć potrzebne informacje. Firmy, celebryci, ale też użytkownicy mogą tworzyć własne chatboty, które będą działać w komunikatorze Messenger. Aby nawiązać konwersację, można wybrać chatbota z listy (https://botlist.co) lub w polu wyszukiwania w Messengerze wpisać nazwę firmy lub osoby, która ma własnego chatbota. Dany chatbot pojawi się wówczas w wynikach wyszukiwania w sekcji . Na potrzeby artykułu skorzystaliśmy z chatbota Andy English Bot, który uczy języka angielskiego. Trzeba podkreślić, że chatboty działają tylko w aplikacji mobilnej Messenger albo w oknie przeglądarki pod adresem . Nie można z nich korzystać na Facebook.com. Chatbot pozwala załatwić wiele spraw i można liczyć na natychmiastowe odpowiedzi, choć trzeba zauważyć, że zdecydowana większość działa na razie w j. angielskim, a polskie firmy nie są jeszcze tak zainteresowane chatbotami, jak te zagraniczne. Jeśli zechcesz stworzyć własnego chatbota, możesz to zrobić za darmo – wystarczy stosować się do instrukcji Facebooka (https://goo.gl/dZd3xQ oraz https://goo.gl/yUnkHK). To dość czasochłonne zajęcie, ale raz stworzony chatbot może pomóc w automatyzacji zadań rutynowych, np. odpowiadaniu klientom na często zadawane pytania. Ponadto istnieje już serwis do tworzenia chatbotów bez konieczności samodzielnego kodowania – wystarczy posługiwać się gotowymi elementami (https://chatfuel.com).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto