A A A

Windows 10 - Co nowego w Windows 10?

PC Format 11/2015
Nowy system oznacza z reguły świeże rozwiązania, funkcje i narzędzia. Jak pokazuje historia produktów Microsoftu, zmiany nie zawsze jednak idą w dobrym kierunku. Co w przypadku Windows 10? Czy warto było na niego czekać? Robert Szyszka

Windows 10 łączy w sobie zalety Windows 7 i Windows 8 – wybrano najlepsze cechy obu systemów i usunięto niedogodności. W efekcie powstał system wygodny w obsłudze, szybki, oferujący wiele nowych przydatnych funkcji. Mimo zmian, wprowadzenia dodatkowych narzędzi czy usunięcia niektórych elementów producent uniknął tego, co było dla użytkowników zmorą w trakcie każdej wcześniejszej aktualizacji – niezgodności ze starymi aplikacjami i urządzeniami.

Wirtualne pulpity

Dzielenie obszaru roboczego na kilka różnych ekranów oraz otwieranie okien i uruchamianie programów na różnych pulpitach jest standardem w wielu systemach operacyjnych. Rozwiązanie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia kolejnego monitora. Wirtualne pulpity trafiły także do najnowszego Windowsa. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo zorganizować pracę nad kilkoma różnymi projektami, przypisując do każdego inny obszar roboczy. Wirtualny pulpit przydaje się też w trakcie prowadzenia prezentacji. Można go udostępnić audytorium bez konieczności zamykania programów otwartych na głównym pulpicie i bez obawy, że prywatna zawartość będzie widziana przez inne osoby.

Centrum akcji

Paski boczne Ósemki nie zostały dobrze przyjęte przez użytkowników. Mało intuicyjne i wygodne w użytku rozwiązanie zostało porzucone – zamiast jednego z pasków prawą stronę ekranu zajmuje teraz Centrum akcji. Na tym pasku wyświetlane są najważniejsze komunikaty systemu i programów czy nagłówki wiadomości pocztowych. Centrum zapewnia także dostęp do kilku najważniejszych funkcji systemu. U dołu paska znalazły się kafelki przenoszące do Panelu sterowania, ekranu obsługi sieci bezprzewodowych czy prywatnych sieci wirtualnych, skrót do aplikacji umożliwiającej tworzenie notatek i przełącznik trybu pracy wyświetlacza. Unowocześniony został sposób prezentowania komunikatów systemowych – dymki pojawiające się w zasobniku systemowym pasują swoim charakterem do interfejsu Dziesiątki.

Wirtualny asystent

Wirtualny asystent – a właściwie asystentka – Cortana znany jest już z platformy mobilnej. Sterowana głosem nakładka na wyszukiwarkę Bing analizuje zachowanie użytkownika i ułatwia odnajdywanie oraz gromadzenie informacji. Rola Cortany nie ogranicza się jedynie do biernego wykonywania poleceń. Poznawszy zwyczaje właściciela komputera, asystentka potrafi przygotować na przykład przegląd wiadomości dostępny zaraz po włączeniu peceta. Niestety, jak wiele innych ciekawych projektów Microsoftu w przeszłości, Cortana nie jest na razie dostępna w Polsce. Czy i kiedy będzie? Póki co nie wiadomo.

Menu startowe

Windows 10 otrzymał w pełni funkcjonalne menu startowe. Zostało ono unowocześnione i wzbogacone o nowe funkcje – teraz stanowi połączenie tradycyjnej listy zainstalowanych w systemie aplikacji i ekranu startowego wyposażonego w dynamicznie aktualizowane kafelki o zmiennych rozmiarach. Menu może zachowywać się w sposób klasyczny, wysuwając swój panel w lewym dolnym rogu ekranu po kliknięciu przycisku Start, albo wyświetlać wszystkie swoje elementy na pełnym ekranie w sposób znany z Windows 8.1.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto