PC Format 4/2009 - artykuły

Zaistniej w internecie
Zaistniej w internecie
Jak tworzyć własne serwisy WWW
Nie potrzebujesz ani wiedzy programistycznej, ani mnóstwa czasu na utworzenie własnej witryny, założenie osobistego blogu, forum dyskusyjnego czy galerii zdjęć w internecie. Z nami zrobisz to szybko za pomocą prostych kreatorów WWW.

Do wielu zadań
Do wielu zadań
Test urządzeń wielofunkcyjnych
Zakup samej drukarki staje się coraz mniej opłacalny. Za podobną kwotę można mieć urządzenie wielofunkcyjne zapewniające nie tylko podobne osiągi i jakość wydruków, ale także skanowanie i kopiowanie dokumentów, i to bez potrzeby włączania komputera.

Cyfrowy album
Cyfrowy album
Test programów do katalogowania cyfrowych zdjęć
Nawet jeżeli nie masz jeszcze dużej liczby zdjęć, to zgromadzenie fotek wymagających uporządkowania pozostaje tylko kwestią czasu. W tym pomogą specjalistyczne programy, których osiem przetestowaliśmy.

Więcej niż telewizor
Więcej niż telewizor
Test niedrogich projektorów
Ceny projektorów stały się już na tyle przystępne, że warto je nabyć do kina domowego. Za około 2000 zł można kupić ciekawe urządzenie, zapewniające znacznie większą przekątną obrazu i lepsze wrażenia podczas oglądania filmów niż telewizor LCD czy plazmowy w podobnej cenie.

Nowy wygląd Windows
Nowy wygląd Windows
TuneUp Utilities 2007 | Pełna wersja
Twój Windows może wyglądać inaczej. W jego metamorfozie pomoże pakiet TuneUp Utilities, który dodatkowo poprawi wydajność i stabilność systemu.

Żołnierze i roboty
Żołnierze i roboty
Nowe technologie na polach bitwy
Tysiące naukowców oraz inżynierów w laboratoriach wojskowych na całym świecie dążą do ograniczenia udziału człowieka w bezpośrednich starciach na froncie. Zdalnie sterowane maszyny roboty wciąż jednak nie mogą całkowicie zastąpić żołnierza. Wyposaża się go więc tak, by mógł skuteczniej walczyć z wrogiem i lepiej się przed nim chronić.

Na zamówienie
Na zamówienie
Fabryka notebooków Della w Łodzi
Jeszcze zanim w obudowę laptopa zostanie wkręcona pierwsza śrubka, wiadomo, w czyje ręce trafi urządzenie. W łódzkiej fabryce firmy Dell są produkowane komputery na specjalne zamówienie klientów.

Wierny przekład
Wierny przekład
Jak działa elektroniczny tłumacz
Aplikacje tłumaczące tekst z języka obcego na polski i z polskiego na obcy są coraz popularniejsze i łatwiej dostępne. Choć wszystkie do swojego działania wykorzystują moc obliczeniową komputera, różnią je możliwości oraz metoda tłumaczenia tekstu.

Rozrywka w kieszeni
Rozrywka w kieszeni
Przenośne konsole do gier
Współczesne konsole przenośne w niczym nie przypominają sprzedawanych przed laty w kioskach Ruchu radzieckich zabawek, na których można było zwykle pograć w jedną tylko grę, np. Tetris. Obecnie są to konstrukcje multimedialne łączące funkcje wielu urządzeń, a ich głównym odbiorcą wcale nie są dzieci.

Zamiast kompaktu
Zamiast kompaktu
Test komórek z 8-megapikselowym aparatem
Komórka zamiast aparatu cyfrowego? Przetestowaliśmy komórki z aparatami o matrycy 8 megapikseli. Zrobione nimi zdjęcia są niezłe. Może nie dorównują fotkom z zaawansowanych kompaktów, ale wygrywają z prostymi cyfrówkami.

Wybierz najlepszy
Wybierz najlepszy
Jak kupować monitor LCD
Najlepszy monitor. To znaczy jaki? Oczywiście inny do zastosowań biurowych, inny do domowych, a jeszcze inny do profesjonalnych czy rozrywkowych. Ważne, żeby dobrze spełniał swoje zadanie i posłużył przynajmniej kilka lat.

Pracę przyjmę
Pracę przyjmę
Jak szukać pracy przez internet
Liczba ofert pracy spada, a osób pozbawionych zatrudnienia rośnie. Sytuacja na rynku pracownika jest dużo słabsza niż jeszcze pół roku temu. Mimo tego do polskich serwisów rekrutacyjnych dołącza nowy monsterpolska.pl i paradoksalnie, może dzięki tej trudnej sytuacji odnieść sukces.

Najlepsza oferta
Najlepsza oferta
Serwisy do porównywania usług telekomunikacyjnych
W różnorodności ofert promocyjnych czy usług oferowanych przez operatorów telekomunikacyjnych trudno się odnaleźć. Z pomocą przychodzą serwisy porównawcze tego typu usług. Przyjrzeliśmy się najciekawszym. Jedno już wiemy. Warto skorzystać!

Dotknij, by włączyć
Dotknij, by włączyć
Pilot zdalnego sterowania Logitech Harmony 1100
Harmony 1100 jest kolejną ewolucją pilota zdalnego sterowania, jaką proponuje firma Logitech. Sprawdziliśmy, z jakim skutkiem.

Tani monitoring w domu
Tani monitoring w domu
Kamera sieciowa Linksys WVC54GCA
Sieciowe kamery IP, pracujące niezależnie od komputera, kosztują nawet 1000 złotych. Można jednak zaleźć perełki, które są znacznie tańsze, a zarazem oferują niezłą jakość obrazu. Testowany model Linksys WVC54GCA należy właśnie do nich.

Usuwanie blokady P2P
Usuwanie blokady P2P
Szybsze pobieranie danych z sieci P2P
Lubisz korzystać z sieci P2P? Nic dziwnego, to właśnie ta usługa jest głównym motorem napędzającym popyt na internet. Jednak system Windows ma wbudowane ograniczenie, które potrafi utrudnić pobieranie danych z sieci P2P. Pokazujemy dwa sposoby ominięcia tego ograniczenia.

Skuteczne przechwycenie
Skuteczne przechwycenie
Program SnagIt 9.1 do wykonywania zrzutów ekranowych
System Windows jest co prawda wyposażony w funkcję umożliwiającą zapis w postaci pliku graficznego tego, co jest wyświetlane na ekranie, ale testowany przez nas program SnagIt potrafi znacznie więcej niż tylko przechwytywać pulpit Windows.

Konwersja prosto i szybko
Konwersja prosto i szybko
Program ConvertXtoDVD 3 do konwersji wideo
Oprogramowanie do konwersji plików wideo na różne formaty oraz do tworzenia i nagrywania płyt DVD Video zawsze miało liczne grono zwolenników. Jednak aplikacji o nazwie ConvertXtoDVD 3 nie wróżymy tłumu wielbicieli.

Pecet w wersji HD
Pecet w wersji HD
Odtwarzanie filmów wysokiej rozdzielczości
Na monitorach, projektorach i telewizorach o rozdzielczości 1920x1080 można oglądać filmy o znacznie lepszej jakości niż DVD. Jednak wydajność peceta często okazuje się do tego niewystarczająca. Pokazujemy, co zrobić, by dało się na nim oglądać filmy wysokiej rozdzielczości.

Na dwóch częstotliwościach
Na dwóch częstotliwościach
Router D-Link DIR-825
Mnogość sieci bezprzewodowych powoduje, że często wzajemnie się one zakłócają. Dlatego popularność będą zdobywać routery dwupasmowe, komunikujące się ze starszym sprzętem na częstotliwości 2,4 GHz, a z nowszym w paśmie 5 GHz, które jest mniej zakłócone, a ponadto udostępnia większą liczbę nienakładających się kanałów komunikacyjnych.

Może jednak telewizor?
Może jednak telewizor?
Monitor LG LCD M2794D
Oferta monitorów LCD o przekątnej ekranu powyżej 24 cali jest niezbyt bogata, a telewizory LCD o rozdzielczości 1920x1080 zaczynają się od przekątnych 32. Tymczasem testowany monitor można zaliczyć zarówno do grupy 27-calowych monitorów, jak i telewizorów HD.

Mały kontra mniejszy
Mały kontra mniejszy
Test porównawczy notebooka i netbooka
Pojawienie się netbooków nasuwa pytanie, czy mogą one stanowić konkurencję dla tańszych notebooków o klasycznych gabarytach. Zestawienie dwóch modeli pozwoli nam udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Natrętne ogłoszenia
Natrętne ogłoszenia
Blokowanie reklam na stronach WWW
Nachalne animacje, wszędobylskie okienka, nagłe dźwięki. Mowa o reklamach na stronach WWW, które potrafią wyprowadzić z równowagi nawet najcierpliwszych internautów. Pokazujemy, jak się uwolnić od natrętnych ogłoszeń.

Pewne hasła
Pewne hasła
Jak zarządzać hasłami i loginami
W miarę korzystania z internetu rośnie liczba gromadzonych loginów i haseł. Jak zapamiętać wszystkie i dobrze się zabezpieczyć przed nieautoryzowanym dostępem i kradzieżą poufnych informacji? Oto kilka skutecznych sposobów.

Szybciej w sieci
Szybciej w sieci
Jak optymalizować połączenie z internetem
Wykupionej usługi połączenia z internetem nie da się przyspieszyć, ale w wyniku optymalizacji systemu można ją zdecydowanie usprawnić. Dzięki temu twoje łącze uzyska maksymalne osiągi, zapewniając szybkie pobieranie i wysyłanie plików.

Komórka jako pilot
Komórka jako pilot
Sterowanie komputerem za pomocą komórki
Telefon komórkowy może działać jako pilot zdalnego sterowania do komputera. Wystarczy, że obydwa urządzenia będą wyposażone w moduł bluetooth i zostanie w nich zainstalowana odpowiednia aplikacja.

Więcej funkcji
Więcej funkcji
Instalowanie wtyczek w komunikatorach
Usuwanie banerów reklamowych, wykrywanie niewidocznych kontaktów, słowniki językowe, możliwość pogrania w różne gry ze znajomymi. To tylko kilka przykładów, o jakie wtyczki wzbogacają twój komunikator.

Tani sposób, dobry efekt
Tani sposób, dobry efekt
Domowe studio fotograficzne
Aparat kompaktowy nie zawsze jest gwarantem dobrej jakości zdjęć. Bardzo ważne są jeszcze warunki oświetleniowe. Odpowiednie do fotografowania światło uzyskasz, tworząc samodzielnie w domu małe, tanie studio fotograficzne.

Bez zbędnych obciążeń
Bez zbędnych obciążeń
Zabezpieczanie starszych komputerów i laptopów
Notebooki mają dłuższy czas życia niż komputery stacjonarne. Wciąż w powszechnym użyciu są laptopy, pracujące pod Windows XP, wyprodukowane nawet 57 lat temu. Jak zabezpieczyć taki mało wydajny komputer przed zagrożeniami z sieci, nie zapychając go jednocześnie ciężkim oprogramowaniem ochronnym?

Muzyczny ład
Muzyczny ład
Porządkowanie cyfrowej płytoteki
Zgromadziłeś na dysku tak dużo utworów, że masz kłopoty z odnalezieniem właściwego? Najwyższy czas uporządkować muzyczne zbiory. Pomoże w tym MediaMonkey Standard.

Poradzisz sobie sam
Poradzisz sobie sam
Wymiana napędu optycznego w notebooku
Różnorodność konstrukcji notebooków powoduje, że wymiana ich podzespołów, między innymi napędów optycznych, nie jest tak łatwa jak w pecetach. Bywają jednak sytuacje, kiedy napęd trzeba wymienić. Pokazujemy, jak to zrobić.

Uniwersalny pendrive
Uniwersalny pendrive
Zastosowania pamięci USB pendrive (cz. 1)
Popularny pendrive ma chyba każdy. Mało kto jednak wykorzystuje go inaczej niż jako nośnik danych. A warto, bo mała flaszka potrafi bardzo ułatwić życie. Piszemy, jak uruchomić z niej komputer, a na stronie 57 znajdziesz inne jej zastosowania.

Wszechmocny flash
Wszechmocny flash
Zastosowania pamięci USB pendrive (cz. 2)
Pendrive z odpowiednim oprogramowaniem potrafi więcej niż tylko przechowywać dane. Na jego bazie stworzysz przenośne biuro, które zawsze będziesz miał pod ręką, albo napęd startowy, z którego uruchomisz system po awarii.

Załóż swoją witrynę
Załóż swoją witrynę
Jak tworzyć własne serwisy WWW
Marzysz o własnej stronie z własną domeną bez reklam i z pełną swobodą kształtowania wyglądu i umieszczanych na witrynie treści? Spróbuj zacząć od wykupienia usługi hostingowej. W zestawie często otrzymasz własną domenę (ewentualnie za niewielką dopłatą) i mechanizm budowy stron WWW.

Galeria fotografii
Galeria fotografii
Jak tworzyć własne serwisy WWW
Chcąc podzielić się ze światem swoją pasją fotografowania, możesz upublicznić swoje zdjęcia w internecie. Możesz to wykonać na co najmniej dwa sposoby tworząc od podstaw stronę, na której zamieścisz własną kolekcję fotografii, lub korzystając z jednego z dostępnych w internecie serwisów fotograficznych umożliwiających publikację internetowych galerii zarejestrowanym użytkownikom.

Załóż osobisty blog
Załóż osobisty blog
Jak tworzyć własne serwisy WWW
Jeżeli regularnie korzystasz z internetu, to z pewnością spotkałeś się z terminem WordPress. Słowo to jest nazwą najpopularniejszego na świecie systemu blogerskiego. WordPress jest oprogramowaniem opracowanym w bardzo popularnym w internecie języku skryptowym PHP rozpowszechnianym na licencji GNU (General Public License), co oznacza, że jest dostępny za darmo.

Forum dyskusyjne
Forum dyskusyjne
Jak tworzyć własne serwisy WWW
Jesteś aktywnym uczestnikiem wielu forów dyskusyjnych, ale żadne dotąd w pełni ci nie odpowiadało? A może chciałbyś utworzyć własne forum dyskusyjne na dowolny temat? To bardzo proste. Przedstawiamy kilka sposobów na założenie własnego forum. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić, to oczywiście dysponować komputerem podłączonym do internetu. Potem postępuj według naszych wskazówek.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto