A A A

Aparat dla każdego

PC Format 06/2010
Kompakt czy lustrzanka? To pytanie zadają sobie wszyscy potencjalni nabywcy aparatu. Decyzja będzie zapewne łatwiejsza, jeśli poznasz różnice między oboma typami aparatów. Dla ułatwienia wyboru przetestowaliśmy sześć lustrzanek w cenach do 3400 zł i sześć kompaktów w cenach do 800 zł. [Sebastian Kręzel]

Szybka poprawa jakości zdjęć z kompaktów

Praktycznie wszystkie kompaktowe aparaty cyfrowe mają wspólną wadę konstrukcyjną w postaci małej matrycy światłoczułej o słabej jakości. Wynika z tego ziarno na fotografiach, które na zdjęciach robionych przy słabym oświetleniu jest bardzo widoczne. Można je nieznacznie wyeliminować m.in. za pomocą oprogramowania, którego przykładem jest narzędzie Noiseware Community Edition. Jego możliwości opisywaliśmy w PC Formacie 7/2008, artykuł archiwalny oraz sam program zamieszczamy na naszej płycie CD.

Podsumowanie testu

Testom poddaliśmy sześć niedrogich aparatów kompaktowych oraz sześć lustrzanek. Zestawienie takie pozwoliło nam wyłonić najlepsze urządzenie z danej grupy.

Jakość zdjęć z lustrzanek

Jakość zdjęć wykonywanych lustrzankami jest oczywiście zdecydowanie lepsza. Na tle testowanych aparatów wyróżniała się nowa konstrukcja Canona: EOS 550D. Doskonałe ujęcia zapewnia w tym wypadku matryca APS-C CMOS (18 mln pikseli), umożliwiająca rejestrowanie zdjęć z 14-bitową precyzją. Jej zaletą jest jeszcze niższa wartość szumów towarzyszących fotografiom wykonywanym w słabych warunkach oświetleniowych.

Co więcej, aparat ten jako jedna z nielicznych lustrzanek, umożliwia rejestrację filmów w rozdzielczości Full HD. Także ten aspekt bardzo pozytywnie nas zaskoczył.

Zdjęcia z kompaktów

Wśród kompaktów dobrą jakością zdjęć wyróżniają się również obydwa testowane przez nas Canony. Nie dziwi nas to, bo nie po raz pierwszy w naszych testach w czołówce znajdują się właśnie aparaty tego producenta.

Niestety, wszystkie kompakty wykonują zdjęcia o niskiej jakości w słabych warunkach oświetleniowych (ciemne pomieszczenia, sceny nocne). Po pierwsze, nie używając wbudowanej lampy błyskowej, automatyka dość często ustawia nieprawidłowy balans bieli, przez co zdjęcia są np. zbyt żółte. Po drugie na fotografiach wykonanych w takich warunkach widać znaczne ziarno, nawet jeśli zdjęcie zostało zrobione przy niskich wartościach ISO.

Na szczęście przy bardzo dużych rozdzielczościach współczesnych kompaktów na zdjęciach drukowanych ziarno nie jest widoczne.

Ciekawe funkcje

Kompakty od jakiegoś czasu są wyposażane w funkcje mające na celu uzyskanie prawidłowej i ciekawej fotografii. Zatem w aparatach tych pojawiło się np. śledzenie twarzy znajdujących się w kadrze. Można też skorzystać z funkcji automatycznego wykonywania zdjęcia, jeśli automatyka rozpozna uśmiech u fotografowanej osoby.

Ciekawym dodatkiem jest też funkcja informująca o tym, że któraś z osób na zdjęciu grupowym miała zamknięte oczy, co pozwala szybko wykonać drugą, poprawną fotografię.

Jeszcze inną własnością coraz większej liczby aparatów jest funkcja kompensacji cieni. Wydobywa ona szczegóły ujęcia znajdujące się w cieniu, natomiast nie rozjaśnia pozostałej części zdjęcia, co w rzeczywistości wiązałoby się z prześwietleniem fotografii. Dzięki tej technice niemal wszystkie obiekty na zdjęciu są dobrze widoczne.

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest możliwość wykonywania zdjęć o powiększonej rozpiętości tonalnej (tzw. zdjęć HDR). W funkcję tę jest wyposażony aparat Sony Alpha 450 wykonujący dwa ujęcia różniące się ekspozycją (nawet do 3 EV), które następnie są złożone wewnątrz aparatu w pojedyncze zdjęcie. Są na nim doskonale widoczne zarówno tony nominalnie zbyt ciemne, jak i zbyt jasne. Otrzymujemy zdjęcie o nowym wymiarze.

Spośród przetestowanych aparatów ciekawostkę stanowiła konstrukcja Olympus mju 3000. Aparat wyposażono w obudowę o podwyższonej odporności na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto