A A A

Architektura i wydajność

PC Format 3/2009
Od wydajności procesora zależy, jak szybko komputer przetwarza dane i czy wygodnie się z niego korzysta. A że nasze wymagania wobec peceta rosną, niezbędne są coraz szybsze i bogatsze w funkcje procesory, takie jak Intel Core i7 oraz AMD Phenom II. Oto, jakie zmiany wprowadzili w nich producenci, by zwiększyć ich wydajność oraz zmniejszyć zużycie energii.

Nowe procesory w akcji – redakcyjne testy

Mamy już za sobą pierwsze testy nowych układów AMD i Intela. W naszym laboratorium sprawdziliśmy zarówno najwydajniejszego Phenoma II X4 940, jak i jego intelowski odpowiednik (pod względem ceny) model Core i7 920. Kosztują one średnio około 1100 złotych.

Efekt zmian w AMD

W procesorze AMD Phenom II pojawiło się kilka zmian konstrukcyjnych, które pozwalają zwiększyć wydajność w stosunku do wcześniejszego Phenoma. Dzięki zmniejszeniu procesu produkcyjnego układy mogą pracować z wyższą częstotliwością przy zachowaniu umiarkowanej wartości poboru mocy. Wzrost zegara daje przyrost wydajności we wszystkich aplikacjach, dlatego Phenom II 940 (3 GHz) jest przynajmniej o kilkanaście procent szybszy od najszybszego sprzedawanego dotychczas Phenoma X4 9950 (2,6 GHz).

Kolejna zmiana to wzrost pojemności pamięci cache L3, który w niektórych aplikacjach nie daje żadnej poprawy wydajności, w innych pozwala na nawet dwukrotne przyspieszenie obliczeń. Dobrym przykładem jest szybki kodek MP3 GOGO-no-coda, a także test Scimark2, przeprowadzany w środowisku Javy i testujący wydajność w złożonych obliczeniach matematycznych. Oba te programy podczas testów działały na Phenomie II ponad dwukrotnie szybciej niż na poprzednim układzie. Ogólnie w naszych testach Phenom II X4 940 jest o 1/3 szybszy niż Phenom X4 9950. To duży skok wydajności, ale… nie tak duży jak w przypadku procesorów konkurencyjnych.

Efekt zmian w Intelu

Architektura procesorów Intel Core i7 zmieniła się tak bardzo, że trudno przewidzieć ich reakcje w poszczególnych aplikacjach. Pojawienie się pamięci cache L3 może bardzo przyspieszyć działanie tylko niektórych programów, ale już wydzielenie magistrali pamięci z pewnością odciąży główną magistralę systemową. Należy jednak pamiętać, że kontroler obsługuje pamięć DDR3, która z reguły ma większe opóźnienia (w cyklach) w dostępie do danych niż DDR2, więc procesor dłużej czeka na ich pobranie z pamięci. Technologia HyperThreading umożliwia jednoczesne wykonywanie dodatkowych wątków, ale niewiele programów z tego skorzysta (na razie większość efektywnie wykorzystuje najwyżej układy dwurdzeniowe).

Core i7 920 zyskuje ogólnie 23 procent wydajności w stosunku do Core 2 Quad Q9400 o tym samym zegarze. Zaobserwowaliśmy wyniki rewelacyjne, np. w teście WinRAR bardzo zależnym od wydajności pamięci, przyrost o ponad 100 procent, a przy kompresji MPEG‑2 wydajność o ponad połowę lepszą niż Q9400. W kilku aplikacjach, np. kompresji kodekiem H.264, procesor był jednak słabszy od poprzednika.

AMD kontra Intel

Z testów wynika, że układ Core i7 920 jest o około 10 procent szybszy niż Phenom II X4 940. Największa przewaga dotyczy renderowania scen w programie do grafiki 3D Blender – Intel jest nawet o połowę szybszy od AMD. W poprzednich układach Intela ograniczeniem była szyna FSB, co było szczególnie widać w Blenderze.

Znaczną przewagę układu Intela widać również w przetwarzaniu grafiki płaskiej w benchmarku Paint.NET (jest szybszy od AMD o 50 proc.), renderowaniu sceny 3D w Cinebench 10 (o 35 proc.), konwersji do formatu JPG w aplikacji Lightroom (o 30 proc.), konwersji XviD (prawie 30 proc.). Tylko w nielicznych zastosowaniach wydajniejszy okazuje się Phenom II – w programie 7zip (wypada o 33 proc. lepiej) czy kompresji kodekiem H.264 (do 30 proc. lepiej).

Warunki testu

Porównując procesory AMD Phenom II X4 940 i Intel Core i7 920, pamiętajmy o kilku szczegółach. Są to układy, które kosztują prawie tyle samo, więc konfrontacja ich wydajności jest uzasadniona. Z drugiej strony jednak porównujemy najtańszy procesor Core i7 z najdroższym Phenomem II – pierwsza rodzina układów zapewnia jeszcze większą wydajność (modele 940, 965), w przypadku Phenomów to na razie koniec możliwości. Oczywiście inaczej mogą się zachowywać układy Phenom II w podstawkach AM3, które mają się pojawić w tej połowie roku. Jest jeszcze jeden ważny szczegół – nasze testy są przeprowadzane w najpopularniejszych obecnie systemach 32-bitowych. W systemach 64-bitowych wydajność będzie zdecydowanie lepsza, i to zarówno procesorów AMD, jak i Intela.


Tagi: procesory
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto