A A A

Biblioteka muzyki

PC Format 4/2008
Jeżeli nie możesz już zapanować nad liczbą plików muzycznych zgromadzonych na dysku twardym i zapisanych na płytach, mamy dla ciebie propozycję. Skorzystaj z oprogramowania do zarządzania zbiorami muzycznymi. Przetestowaliśmy takie narzędzia w celu ułatwienia wyboru programu odpowiadającego twoim potrzebom.

Słownik: trudne terminy

tag
inaczej znacznik; umożliwia wstawienie do pliku muzycznego takich danych, jak m.in. wykonawca, tytuł piosenki, gatunek muzyki, itp; najpopularniejsze formaty tagów to ID3 V1, ID3 V2, Vorbis Comments i APE

ID3
najpopularniejszy typ znacznika (tagu) umożliwiającego uzupełnienie pliku muzycznego o informacje dotyczące danego utworu, albumu, wykonawcy; tagi ID3 skojarzone są z plikami audio w formacie MP3

stratna kompresja
technika upakowania danych polegająca na tym, że informacje (bity) nieistotne dla przechowywanej treści (tu: muzyki) są usuwane z pliku; w przypadku danych audio usuwane są dźwięki najmniej znaczące

MP3, WMA, OGG
najpopularniejsze algorytmy stratnej kompresji wykorzystywane do upakowywania danych audio; pliki kodowane algorytmami WMA oraz OGG mają mniejszą wielkość niż pliki MP3 przy porównywalnej jakości dźwięku

playlista
inaczej lista odtwarzania; plik zawierający listę utworów odczytywaną następnie przez program odtwarzający muzykę; playlisty umożliwiają łatwe tworzenie składanek bez zmiany fizycznej lokalizacji plików audio

kodek
skrót od koder-dekoder; program zdolny do przekształcenia strumienia danych (tu: audio) w formę zakodowaną/skompresowaną, zgodnie z określonym standardem kodowania, np. MP3 (MPEG Layer3)

Podsumowanie testu

Do testu wybraliśmy siedem programów. Większość to narzędzia darmowe, dwa programy są odpłatne. Choć w tej kategorii można znaleźć więcej programów płatnych, zdecydowaliśmy się wybrać w szczególności aplikacje darmowe, by pokazać, że programy udostępniane bezpłatnie dorównują, a niekiedy wręcz przewyższają możliwości komercyjnych aplikacji.

Instalacja i komfort pracy

W przypadku większości programów instalacja nie nastręczała żadnych problemów. Jedynie przy Audio Tagging Tools 3.0.0.1073 instalator niepotrzebnie proponował wywołanie strony internetowej z krótkim przewodnikiem po programie (który jest także wbudowany w pomoc w samej aplikacji). Z kolei MediaMonkey wymagał doinstalowania dodatkowej łatki w celu spolszczenia interfejsu, a Helium Music Manager instalował zestaw kodeków . Żaden z testowanych programów nie ma wygórowanych wymagań sprzętowych. Generalnie można założyć, że jeżeli dysponujesz komputerem zdolnym do komfortowej pracy pod kontrolą systemu Windows XP, nie będziesz miał problemów z używaniem któregokolwiek z testowanych programów.

Interfejs i obsługa

Nie można mieć większych zastrzeżeń do intuicyjności i funkcjonalności interfejsów takich programów, jak Helium Music Manager czy MediaMonkey, ale pierwsze wrażenie, jakie pozostawiają po sobie takie programy, jak Audio Tagging Tools czy JaMP Organizer, nie jest najlepsze.

Pierwszą czynnością, jaką zapewne będziesz chciał wykonać, jest wczytanie do programu informacji o posiadanych przez ciebie plikach audio. Tak też założyliśmy w naszych testach, dlatego zaczynaliśmy od importowania dwóch zestawów danych (szczegóły w ramce „Procedura testowa”, 49). Już na tym etapie spotykały nas niespodzianki. Przykładowo Audio Manager 3.10 zbuntował się przy próbie odczytu plików audio zgromadzonych na płycie i wyświetlił jedynie komunikat błędu.

Funkcje edycyjne

Edycja znaczników plików audio, dodawanie informacji o tekstach piosenek czy dodawanie okładek albumów jest możliwe jedynie w przypadku plików audio przechowywanych na dysku, ale nie na płytach CD/DVD. Zawartość raz zapisanych płyt nie może ulec zmianie, stąd logiczne, że nie można zmienić także zawartości znaczników plików zapisanych na takich płytach. Mimo to program do zarządzania zbiorem piosenek powinien sobie radzić przynajmniej z indeksowaniem plików z płyt. Z tym zadaniem większość (z wyjątkiem wcześniej wspomnianego Audio Managera) programów radziła sobie dobrze. O ile edycja tekstowych informacji w znacznikach plików audio jest możliwa we wszystkich testowanych programach, o tyle z informacjami, takimi jak np. okładki albumów, nie poradziły sobie programy Audio Tagging Tools oraz JaMP Organizer.

Odtwarzanie, zapis i bezpieczeństwo

Większość testowanych programów ma wbudowany moduł odtwarzacza. Niechlubnym wyjątkiem jest JaMP Organizer, który jest tej funkcji pozbawiony i nie ma też wsparcia dla zewnętrznych programów odtwarzających. Audio Manager, choć też pozbawiony wbudowanego odtwarzacza, zapewnia najlepsze w całym teście wsparcie dla zewnętrznych odtwarzaczy (obsługuje ich najwięcej). Zdecydowanie najlepszy moduł odtwarzacza mają programy z czołówki. Dodatkowo MediaMonkey zapewnia specjalny tryb PartyMode, przeznaczony właśnie do odtwarzania na bieżąco opracowywanych playlist .

Gdy skończysz porządkowanie plików, należy zmodyfikowaną bazę zapisać. Okazało się, że to proste zadanie nie jest dla każdego programu oczywiste. Audio Tagging Tools oraz JaMP Organizer nie oferują w ogóle zapisu bazy danych. Co automatycznie dyskwalifikuje te dwa narzędzia w roli menedżerów plików audio. To jedynie narzędzia do tagowania plików audio, a to za mało.

Warto wspomnieć o funkcjach zabezpieczających. Helion Music Manager 2007 miał funkcję wykonywania kopii zapasowej. Z kolei Audio Catalog 3.7 ma wbudowaną przydatną funkcję autozapisu bazy co określony czas.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto