A A A

Co jest w środku

PC Format 3/2009
Komputery działające w naszych domach mają bardzo różne konfiguracje. Niektóre są względnie nowe, ale z powodu słabego procesora czy niewielkiej ilości pamięci RAM do niczego się nie nadają i wymagają natychmiastowej modernizacji.

Czy można zainstalować lepszą kartę graficzną

Instalacja wydajnej karty graficznej w starszym komputerze nie zawsze jest możliwa. Dlatego szczególnie w tym przypadku trzeba umieć dobrze wybrać między wydajnością a osiągniętymi korzyściami. Oczywiście notebooki pomijamy, bo w nich z reguły nie można instalować układów graficznych innych niż fabryczne.

Sprawdzanie magistrali

Możliwość instalacji karty graficznej w komputerze zależy m.in. od możliwości płyty głównej. Zazwyczaj jest ona wyposażona w gniazdo PCI Express, ale zdarzają się jeszcze stare komputery z portem AGP. Dobrym i prostym narzędziem do sprawdzenia tego szczegółu jest program GPU-Z, który można pobrać ze strony www.techpowerup.com/gpuz lub z naszej płyty CD.


Po pobraniu programu GPU-Z, uruchom go dwukrotnie klikając ikonę GPU-Z.0.3.0.exe.


Program sam się aktualizuje z internetu, by mógł rozpoznawać najnowsze układy graficzne, ale nam nie będzie to potrzebne. Kliknij przycisk Close, nie czekając na sprawdzenie najnowszej wersji programu.


W głównym oknie programu w polu Bus Interface sprawdź, jaką magistralę graficzną ma płyta główna. Jeśli jest to PCI (oznacza to oczywiście magistralę PCI Express), wybór kart jest bardzo szeroki. Z kolei magistrala AGP oznacza, że wybór karty graficznej będzie trudny i niestety bardzo ograniczony.

Sprawdzanie możliwości zasilania

Zasilanie to bardzo ważny czynnik decydujący o tym, czy w danym komputerze da się zainstalować określoną kartę graficzną. Aby się nie narażać na dodatkowe koszty związane z zakupem zasilacza, sprawdź kilka szczegółów. Musisz w tym celu zdjąć boczną ściankę obudowy komputera.


Z tabliczki znamionowej zasilacza, która jest widoczna po otwarciu obudowy komputera, można odczytać ogólną moc zasilacza (patrz obrazek). Średnia karta graficzna pobiera 50–100 watów mocy, wydajna 100–200 watów, zatem zasilacz powinien mieć przynajmniej 400–500 W.


Na tabliczce znamionowej jest widoczna również marka zasilacza (patrz obrazek). Antec, Be-Quiet, Chieftec, Corsair, OCZ, Tagan, Topower, Thermaltake czy Zalman to marki, które gwarantują dobrą jakość zasilania. Niestety, znacznie więcej jest zasilaczy, które sprawiają problemy. Przy mocy np. 400 watów są w stanie dostarczyć realnie połowę tej wartości, co uniemożliwia poprawną pracę przeciętnego komputera.


Musisz też sprawdzić zestaw wtyczek zasilających, w jakie jest wyposażony zasilacz. Do większości kart trzeba podłączyć 6-stykową wtyczkę zasilającą standardu PCI Express, więc zasilacz musi ją mieć. Wydajne karty wymagają często dwóch takich wtyczek.


Nawet jeśli w komputerze nie możesz znaleźć odpowiednich wtyczek zasilających, nie jest wykluczone, że zasilacz ma konstrukcję pozwalającą na podłączenie dodatkowych linii zasilających. Znacznie to zwiększa możliwości instalacji wydajnej grafiki.


Inna sprawa to chłodzenie. Niektóre karty graficzne mają tzw. dwuslotowy zestaw chłodzący, tzn. oprócz swojego złącza PCI Express zajmują także miejsce sąsiedniego złącza. Sprawdź zatem, czy w komputerze nie masz zbyt wielu kart rozszerzeń, które uniemożliwią instalację grafiki z pokaźnym zestawem chłodzącym.

Możliwości rozbudowy bardzo zależą od aktualnej konfiguracji komputera. To płyta główna określa, jaki procesor, pamięć i kartę graficzną można zainstalować. Jeśli chodzi o obsługę procesorów, w wielu przypadkach możliwości płyty głównej można zwiększyć poprzez aktualizację jej BIOS-u. W przypadku wydajniejszych kart graficznych trzeba koniecznie zadbać o to, by miały one zapewnione wydajne zasilanie. Dlatego bardzo często modernizacja peceta odbywa się w kilku etapach.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto