A A A

Co kupić by nie żałować

PC Format 04/2014
SPRZĘT KOMPUTEROWY cały czas się zmienia, więc mogłoby się wydawać, że wymieniając komputer raz na kilka lat, na pewno otrzymasz znacznie szybszy. Nic bardziej mylnego  teraz laptopy rozwijają się nie w kierunku wydajności, ale przede wszystkim większej energooszczędności, mobilności czy uniwersalności. Dlatego obok (a czasem zamiast) wydajnego procesora czy pojemnego dysku jest wiele innych, ciekawych elementów. GŁ

Pora na hybrydy

Obecnie producenci sprzętu proponują komputery o bardzo zróżnicowanych konstrukcjach: ze składanymi lub obracanymi ekranami, z ekranami odłączanymi od klawiatury, albo wręcz tabletami z Windows, do których można dokupić opcjonalną klawiaturę i mysz, by korzystać z nich jak z laptopa. Co ważne, rozwiązania te są coraz tańsze.

Między tabletem a laptopem

Najciekawszą grupą urządzeń są laptopy z odłączanymi ekranami, często zwane laptopami hybrydowymi. Jednym z najpopularniejszych modeli tego typu jest Asus Transformer Book T100. Jeśli chcesz przejrzeć internet, poczytać książkę lub obejrzeć film, sam ekran ważący ok. 600 gramów wystarczy. Jeśli chcesz napisać e-mail lub wypełnić arkusz kalkulacyjny, podłączasz ekran do klawiatury i masz niewielki, ważący niewiele ponad 1 kg laptop, z klawiaturą i touchpadem.

Urządzenia tego typu są godne polecenia, tym bardziej że ich cena również mieści się między laptopem a tabletem – to około 1500 zł. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że większość z nich ma ekran HD o przekątnej 10”. Zatem jak na laptop są bardzo małe. Ponieważ korzystają z bardzo energooszczędnych procesorów Intel Atom, mogą pracować bez zasilania sieciowego przynajmniej kilkanaście godzin, ale dzieje się to kosztem wydajności – komputery nie nadają się do ambitnych prac, choćby nawet przetwarzania dużych zdjęć.

Tablety z Windows

Od premiery Windows 8 w sprzedaży są również tablety z tym systemem. Początkowo był to absurdalnie drogi Microsoft Surface, w tym także model z dziwnym systemem Windows RT, zupełnie niezgodnym z aplikacjami x86. Półtora roku wystarczyło, by rynek zweryfikował plany Microsoftu – Windows RT okazał się ślepą uliczką, a tablety z Windows 8 są dostępne dla szerszej grupy odbiorców, bo ceny zaczynają się od 900 zł.

Tablety z systemem Windows mają ekrany 8–10”, nie mają klawiatur (jak modele hybrydowe), ale podłączenie klawiatury zewnętrznej, np. przez bluetooth, nie stanowi problemu. Ponieważ mają „normalny” Windows, można używać wielu dostępnych programów. Jednak trzeba pamiętać, że ze względu na mały ekran jest to rozwiązanie dla osób, które potrzebują przede wszystkim funkcji tabletu, więc dużo oglądają i czytają.

Ultrabooki konwertowalne

Ultrabook to z założenia laptop o wysokiej wydajności i dużej mobilności. W praktyce wydajność jest nieco gorsza niż w przeciętnym notebooku, co wynika z wykorzystania procesorów niskonapięciowych o niskiej częstotliwości taktowania. Mobilność jest nieco lepsza, ale nie tak dobra jak w opisanej wcześniej grupie komputerów hybrydowych. Początkowo bardzo dużym problemem była cena ponad 3000 zł, a dziś ceny zaczynają się od 2000 zł.

Wśród ultrabooków pojawiła się ciekawa grupa komputerów, których można używać jako laptopów lub tabletów. Przekształcenie laptopa w tablet nie odbywa się jednak przez odłączenie klawiatury, lecz przez złożenie go ekranem do wierzchu, co jest realizowane na wiele sposobów. Na przykład Lenovo IdeaPad Yoga ma zawias działający w zakresie 360 stopni, Dell XPS 12 – ekran obracany na ramce wokół własnej osi, a Asus Taichi 21 ma po prostu dwa ekrany. Dzięki temu ultrabook może funkcjonować jako tablet, ale jest to rozwiązanie dalekie od ideału. Dlaczego? Bo całość waży około 1,5 kg – jak na tablet to bardzo dużo. Rozwiązania z odłączanym ekranem są jednak znacznie wygodniejsze.

dodatkowe elementy wyposażenia to Więcej wygody podczas korzystania z laptopa

Współczesne laptopy mają sporo funkcji, dzięki którym są nie tylko szybkie i energooszczędne, ale także wygodne w codziennej pracy. Oto kilka dodatków, nad którymi warto się zastanowić przed zakupem.
  • Podświetlana klawiatura to idealne rozwiązanie dla osób, które dużo piszą, i to w różnych warunkach – w domu, wieczorem przy ciemnym świetle, podczas podróży samochodem czy samolotem.
  • Ekran dotykowy jest właściwie niezbędny, by sprawnie poruszać się po nowym interfejsie systemu Windows. Ale jeśli będziesz korzystać tylko z aplikacji desktopowych, szczegół ten nie ma znaczenia, a wręcz może szkodzić, bo wszystkie ekrany dotykowe są niestety błyszczące.
  •  Touchpad z obsługą gestów ułatwia wykonywanie niektórych czynności, np. korzystanie z przeglądarki internetowej, przewijanie stron, zarządzanie otwartymi oknami itd. Być może dzięki temu szczegółowi pozbędziesz się myszki, a polubisz korzystanie z touchpada.
  • Wbudowany modem 3G pozwala korzystać z internetu mobilnego bez konieczności stosowania zewnętrznego modemu 3G, który wystaje z obudowy. Jego ciągłe podłączanie i odłączanie jest kłopotliwe, ponadto łatwo go ułamać lub uszkodzić gniazdo USB.

Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (14)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Rincewind
Rincewind
1 lipca 2014, 17:19
W teorii - tak czy inaczej nie sądzę by padły wcześniej niż po kilku latach. Mam sprzęt który ma 10 - 15 lat i dalej funkcjonuje. Tak więc zakładając że się o niego dba - przeciętny użytkownik nawet tego nie zauważy.
ptrick
ptrick
1 lipca 2014, 17:02
~Anonim napisał(a): [quote='ptrick' pid='3522883' dateline='1404214522'] Rincu, zakładając, że osoba nie ma kompletnego pojęcia jak utrzymywać system w porządku by działał zawsze dobrze, format dla niej jest najprostszą opcją. Jest tym samym co zmiana komputera, tylko nie zmieniasz komputera, a stawiasz system na nowo i tak. Tyle tylko, że wszystko się eksploatuje (zużywa). Np. procesor, karta graficzna, zasilacz - a na to format dysku nie pomoże. A jak okres gwarancyjny minie, to lepiej kupić nowe, niż drżeć ze strachu, że się coś popsuje, a potem ładować kasę w naprawę. Chyba w tym jednym się ze mną zgodzicie?:oczy: [/quote] Nie, nie zgodzę się. Jak komputer padnie lub nie spełnia Twoich wymagań (nie, nieaktualny windows nie jest tym wymaganiem), to dopiero wtedy wymienia się sprzęt, a nie w momencie, gdy kończy się gwarancja, "na wszelki wypadek". @Rincu: W teorii tranzystory w cpu/gpu mogą się degradować, lecz nie jest to zjawisko na tyle duże by było zauważalne po kilku latach pracy na sprzęcie.
Rincewind
Rincewind
1 lipca 2014, 14:37
Dawidzie, jak coś bez części mechanicznych może się zużyć - np. procesor czy pamięć RAM. Do wymiany podzespołów nie trzyma wymiany całego sprzętu. :)
avatar
~Anonim
1 lipca 2014, 14:08
ptrick napisał(a): Rincu, zakładając, że osoba nie ma kompletnego pojęcia jak utrzymywać system w porządku by działał zawsze dobrze, format dla niej jest najprostszą opcją. Jest tym samym co zmiana komputera, tylko nie zmieniasz komputera, a stawiasz system na nowo i tak. Tyle tylko, że wszystko się eksploatuje (zużywa). Np. procesor, karta graficzna, zasilacz - a na to format dysku nie pomoże. A jak okres gwarancyjny minie, to lepiej kupić nowe, niż drżeć ze strachu, że się coś popsuje, a potem ładować kasę w naprawę. Chyba w tym jednym się ze mną zgodzicie?:oczy:
Rincewind
Rincewind
1 lipca 2014, 14:03
Dla mnie jest to kompletna strata czasu - szybciej doprowadzić system do porządku niż go przeinstalować, zaktualizować itp.
ptrick
ptrick
1 lipca 2014, 13:35
Rincu, zakładając, że osoba nie ma kompletnego pojęcia jak utrzymywać system w porządku by działał zawsze dobrze, format dla niej jest najprostszą opcją. Jest tym samym co zmiana komputera, tylko nie zmieniasz komputera, a stawiasz system na nowo i tak.
Rincewind
Rincewind
1 lipca 2014, 13:15
Formatowanie to jedna największych głupot i ostateczność jeżeli chodzi o obsługę komputera. Tak tylko mówię. Sam zmieniam sprzęt w zasadzie kiedy jest potrzeba. Zazwyczaj 5 - ? lat. Zwykle kupuję laptopy i / lub części z odpowiednim zapasem mocy.
avatar
Emiel
1 lipca 2014, 11:35
prick kto bogatemu zabroni? Ktoś chory musi byc poważnie aby dysku nie formatować, ale kompa wymieniać bo system wolno chodzi.
ptrick
ptrick
1 lipca 2014, 10:17
Sory, ale wymiana wentylatorów czy też pasty na procesorze to jest wiedza, jaką ma nastolatek, który chociaż trochę się komputerami interesuje. W/e, jak nie potrafisz utrzymać porządku w samym systemie to nie dziwi mnie, że do zastosowań czysto internetowych musisz wymieniać kompa co 4-5 lat.
avatar
~Anonim
1 lipca 2014, 10:07
nobleman: Ano właśnie ;). Nie formatuję dysku (korzystam jedynie z takich narzędzi jak: "CCleaner", "Free Registry Defrag", "Glary Utilities"), nie wymieniam pasty na procesorze, gdyż mam zbyt mało doświadczenia, żeby to robić samemu. Musiał bym oddawać komputer do sklepu/serwisu, żeby wymienili pastę na procesorze. Ale czasem oddaję do sklepu/serwisu, żeby wymienili wiatraczki w obudowie. Poza tym... Co jakiś czas czyszczę wnętrze obudowy (szczególnie latem, gdy jest gorąco). Dysk sprawdzam przeważnie gdy pojawią się jakieś niepokojące objawy (np. ze względu jakichś uszkodzeń nie da się utworzyć obrazu partycji za pomocą "Acronis True Image"). Już raz tak miałem.
avatar
nobleman
1 lipca 2014, 09:40
Trzeba dbać o porządek w systemie (ewentualne formatowanie) , oraz w obudowie , dbać by nie było kurzu , wymiana past na procesorze i innych podzespołach po pewnym czasie, zadbać również czy dysk nie pada :)
avatar
~Anonim
1 lipca 2014, 08:16
ptrick: Jakie konkretnie oprogramowanie masz na myśli? Bo generalnie - u mnie nowy komputer = nowy system operacyjny. Kilka lat temu (na poprzedniej stacjonarce) miałem "XP". Teraz na stacjonarnym mam "Windows 7". Podobnie - kilka lat temu na laptopie ("Asus F3Sg") miałem "Vistę". Teraz na nowym laptopie ("Lenovo G580AH") mam "Windows 8". A kto wie...? Może następny komputer będę miał już z "Windows 9" (lub wyższym):oczy:.
ptrick
ptrick
30 czerwca 2014, 22:49
Jeżeli nie zmieniasz oprogramowania, które mocno wykorzystuje CPU/GPU (nie, antywirus czy firefox nie jest takim programem), to nie ma sensu wymieniać sprzętu nawet co 4-5 lat, bo jego działanie się nie zmienia. Jeżeli uważasz inaczej, to znaczy, że nie potrafisz utrzymać porządku w systemie.
avatar
~Anonim
30 czerwca 2014, 21:33
Witam! Ja komputer stacjonarny/laptop wymieniam średnio co 4 - 5 lat. Powód? Mniej-więcej po tym okresie komputer mi działa wolniej, reaguje na wszystkie komendy z opóźnieniem, a w skrajnych przypadkach zawiesza się. Poza tym... Przez te 4 - 5 lat pojawia się sporo części nowszej generacji (procesory, karty graficzne, itp.) - nie wspominając już o coraz to nowszych "Windowsach".
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto