A A A

Czysty system

PC Format 2/2009
Podejrzewasz poważną infekcję swojego systemu, z którą program antywirusowy sobie nie radzi? Ratunkiem w tej sytuacji może być aplikacja ComboFix, która wyszukuje w komputerze i usuwa różnego rodzaju zagrożenia.

Skanowanie, usuwanie trojanów i generowanie logów

Mimo że cała operacja przebiega spójnie i program przechodzi płynnie do skanowania systemu, jest to osobne działanie. Obie operacje są teraz połączone, ponieważ jest to pierwsze uruchomienie ComboFix na twoim komputerze. W przypadku uruchomienia skryptu (patrz warsztat „Interpretowanie logów i uruchomienie skryptu”) ComboFix rozpocznie start od tego momentu.


Po zainstalowaniu Konsoli odzyskiwania pojawi się na pulpicie niebieski ekran z informacją o rozpoczęciu skanowania. Ponownie zwracamy uwagę, abyś nie podejmował żadnych akcji. W oknie jest także informacja o zmianie zegara. Później zostanie przywrócone jego prawidłowe działanie. Twój komputer zostanie także odłączony od internetu, połączenie zostanie przywrócone samoczynnie (później). Jeżeli napotkasz na problemy, skorzystaj z ramki „Ręczne przywracanie połączenia”.


Skanowanie jest podzielone na kilkadziesiąt etapów, które następują automatycznie jeden po drugim. W tej chwili zniknie także twój pulpit. Po całej operacji wszystko powinno być znowu na swoim miejscu.


Teraz pozostaje ci uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż ComboFix zakończy skanowanie. Nie ruszaj myszy ani klawiatury, spokojnie poczekaj. Na ekranie zobaczysz informację o przygotowywaniu logu. Stworzony przez program plik tekstowy znajdziesz na dysku C:/. Otwórz dokument.


Na ekranie zobaczysz okno Notatnika, a w nim zawartość loga stworzonego przez program ComboFix. Na jego podstawie (jeżeli będzie to potrzebne) można stworzyć polecenia (skrypty) usunięcia szkodliwych plików. Skrypty będą zawierały komendy skasowania plików, folderów lub wpisów w rejestrze. Oczywiście ComboFix mógł to zrobić automatycznie i problem może nie istnieć. Jednak teraz jesteś gotowy do pokazania zawartości pliku tekstowego na forum.


Oczywiście podczas każdego uruchomienia program ComboFix będzie tworzył nowy log z kolejnym numerem, np. ComboFix1.txt. Po zakończeniu skanowania aplikacja sama przywróci ustawienia zegara i połączenie z internetem. Gdyby wystąpił jakikolwiek problem z siecią, możesz skorzystać z pomocniczych wskazówek zawartych w ramce „Ręczne przywracanie połączenia”.

Ręczne przywracanie połączenia

Program ComboFix podczas skanowania odłącza komputer od internetu. Jest to celowy zabieg i nie należy się nim przejmować. Po zakończeniu czynności program powinien automatycznie przywrócić połączenie. Jednak gdy zaobserwujesz, że jest inaczej, wystarczy zazwyczaj ponowne uruchomienie komputera. Problem powinien zniknąć. Jeżeli nie chcesz restartować peceta, spróbuj załatwić sprawę ręcznie.


W zasobniku systemowym (obok zegara) znajduje się ikona połączenia. Kliknij tę ikonę prawym przyciskiem myszy i z wyświetlonego menu wybierz polecenie Napraw. Poczekaj cierpliwie, aż system przeprowadzi procedurę naprawczą.


Jeżeli nie widzisz w swoim zasobniku ikony połączenia, kliknij przycisk Start, a potem Panel sterowania. Następnie wybierz Połączenia sieciowe. Zobaczysz listę połączeń. Odszukaj to połączenie, z którego korzystasz. Kliknij jego nazwę prawym przyciskiem myszy i wybierz Napraw.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2021
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto