A A A

Do kieszeni i na biurko

PC Format 4/2008
Współczesne formaty plików zajmują coraz więcej miejsca i często standardowy nośnik DVD okazuje się niewystarczającym medium. Można wówczas sięgnąć po przenośny dysk twardy, który umożliwi przechowanie nawet kilkuset gigabajtów danych. Jaki dysk wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w opisie przeprowadzonego przez nas testu.

Co się zmieniło

W ciągu roku zewnętrzne dyski twarde przede wszystkim zwiększyły swoją pojemność. Kilkanaście miesięcy temu najpojemniejsze modele dysponowały 300–400 GB wolnej przestrzeni, a dzisiaj pojemności najdroższych wynoszą 500, 750 GB, a nawet 1 TB. Za tak szybki przyrost pojemności odpowiada nowy sposób zapisu danych na nośniku magnetycznym, który umożliwia gęstsze upakowanie danych. W zewnętrznych dyskach pojawiły się również nowe interfejsy, w szczególności szybki interfejs eSATA, który umożliwia przesyłanie danych z prędkością typowego złącza SATA II, czyli nawet 3 Gb/s (USB 2.0 ma przepustowość 480 Mbit/s), dlatego zewnętrzne modele coraz częściej wykorzystywane są do bardziej wymagających zadań.

Podsumowanie testu

Praktycznie wszystkie przetestowane dyski zewnętrzne mają podobne cechy użytkowe. Niemal każdy dysk jest wyposażony w proste narzędzia do tworzenia kopii bezpieczeństwa danych. Na wyróżnienie zasługuje tutaj firma Seagate, która sprzedaje ze swoimi dyskami z serii FreeAgent najbardziej rozbudowane oprogramowanie. Jednak największe różnice między przenośnymi dyskami dotyczą ich wydajności. I ten właśnie czynnik miał największy wpływ na ocenę dysków.

Wydajność

Na szybkość pracy zewnętrznego dysku wpływają dwa czynniki: parametry zastosowanego dysku twardego oraz rodzaj interfejsu. W kategorii 2,5-calowych dysków dominują już wyłącznie napędy o prędkości 5400 obr./min (są też takie o prędkości 7200 obr./min). Z kolei wszystkie dyski 3,5-calowe cechują się prędkością 7200 obr./min.

Różnice w każdej grupie sprowadzają się więc tylko do typu interfejsu. Tutaj najlepsze osiągi mają dyski wyposażone w interfejs eSATA i FireWire 800 – zajmują pierwsze cztery miejsca w kategorii 3,5-calowych napędów zewnętrznych. Najwolniejsze zaś okazały się 3,5-calowe dyski podłączone przez USB. Nie obyło się jednak bez niespodzianek – dyski Seagate FreeAgent Pro, mimo podłączenia przez szybki port eSATA, wypadły tylko o włos lepiej od modeli USB. Być może poważne ograniczenie wydajności bierze się z wymiennego modułu z interfejsami zastosowanego w tych dyskach.

W kategorii 2,5-calowych dysków przenośnych na pierwszym miejscu znalazł się również model z interfejsem eSATA – Plextor Portable HDD. Wszystkie pozostałe dyski mają tylko port USB i są bez porównania wolniejsze. Na tym przykładzie najlepiej widać, jaka przepaść wydajności występuje między interfejsami. Dyski USB 2.0 są zdolne do przesłania danych z szybkością ok. 25 MB/s, a model Plextora osiąga nawet 50 MB/s.

Zasilanie

Większe dyski 3,5-calowe wymagają zasilania za pomocą dodatkowego zasilacza, co wynika m.in. z dużego poboru mocy, a także z konieczności zasilania dysku dwoma napięciami: 5 V oraz 12 V. Niestety, bardzo to obniża mobilność tych napędów.

Modele 2,5-calowe mogą być zasilane bezpośrednio przez USB. Jeśli pojedynczy port USB okazuje się za słaby (teoretycznie powinien dostarczyć prąd o natężeniu 0,5 ampera), konieczne jest podłączenie drugiego kabla USB, przez który jest dostarczane dodatkowe zasilanie. Dobrze, jeśli producent dołącza do dysku oba rodzaje kabli USB, może się bowiem zdarzyć, że w niektórych konfiguracjach dysk twardy połączony pojedynczym przewodem wyłącza się podczas pracy.

Najlepsze produkty

W kategorii dysków 2,5-calowych pierwsze miejsce zdobył Plextor Portable HDD. Wysoką ocenę zawdzięcza najwyższej wydajności, 2-krotnie wyższej niż w przypadku konkurentów. W modelach 3,5-calowych bezdyskusyjnym zwycięzcą okazał się dysk Western Digital My Book Studio Editio. Mnogość interfejsów, niska temperatura pracy i doskonałe wyniki testów wydajnościowych to największe zalety tego modelu. Jedynym jego minusem jest wyraźnie słyszalny odgłos pracy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto