A A A

Druk 3D

PC Format 09/2016
Jeszcze niedawno druk 3D kojarzył się z filmami science fiction, obecnie coraz częściej trafia pod strzechy. PC Format sprawdził, jak wygląda w praktyce zakup i użytkowanie najtańszej drukarki trójwymiarowej. Grzegorz Kordas

Przygotowanie wydruku

Druk 3D przebiega nieco inaczej niż to, do czego przyzwyczajeni są posiadacze zwykłych drukarek. Urządzenie nie jest podłączone do komputera (choć może być połączone) i do drukowania służy plik w formacie G-code zapisany na karcie microSD. Dlaczego drukarka nie jest podłączona do komputera? Chodzi o to, że druk jest bardzo czasochłonny i jednocześnie wymaga ciągłego strumienia danych. Połączenie z komputerem oznacza ryzyko, że nagle przejdzie on w stan czuwania czy podczas odtwarzania filmu wyśle jakąś małą paczkę danych z opóźnieniem. Takie sytuacje mogą w najlepszym przypadku zmniejszyć dokładność wydruku, a w najgorszym doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego zapewniającym większą stabilność rozwiązaniem jest wgranie pliku na kartę microSD i włożenie jej do portu w drukarce.

Poziomowanie stołu

Etapem, który sprawia najwięcej problemów zarówno początkującym, jak i doświadczonym posiadaczom drukarki 3D, jest jej poziomowanie. Niestety w przypadku każdego modelu czynność ta przebiega nieco inaczej. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać. Słowo „poziomowanie” jest dosyć mylące – tak naprawdę w operacji chodzi o to, by głowica była w stałej odległości od stołu grzejnego – nie trzeba więc korzystać z poziomicy. Najpierw należy się upewnić, że znajdujące się po obu stronach pręty odpowiadające za wysokość osi Z są równo ustawione. Następnie poziomuje się stół do równo ustawionej głowicy. Aby zachować odpowiednią odległość głowicy od stołu, dobrze jest skorzystać z karki papieru do drukarki – musi on stawiać delikatny opór przy próbie wyciągnięcia spod głowicy. Za pomocą śrub regulacyjnych ustaw stół najpierw w kolejnych rogach, później sprawdź jego pozycję na środku.

Aplikacje

Do drukowania najlepiej wykorzystać kilka darmowych aplikacji. Pokazujemy, jak używać tych najbardziej funkcjonalnych.

Aplikacji, które służą do generowania plików G-code, jest kilka. Jedną z nich jest Cura – wydajny, łatwy w obsłudze i darmowy program. Skanerem będzie Kinect.

Po uruchomieniu programu i wczytaniu do niego modelu 3D zobaczysz na ekranie taki obraz (1). Parametry druku zmieniasz za pomocą narzędzi po lewej stronie ekranu. Wyjaśniamy po kolei rolę co ważniejszych parametrów:
Layer height – wysokość warstwy. Od niej zależy dokładność wydruku, jak i jego prędkość. Na początku warto zostać przy wartości 0,1 mm.
Shell thickness – grubość zewnętrznej powłoki. Musisz pamiętać, że ta wartość musi być wielokrotnością rozmiaru stosowanej głowicy. W naszym przypadku głowica w drukarce ma rozmiar 0,4 mm. Dlatego jeżeli chcemy, by powłoka składała się z trzech warstw, wpisujemy 1,2 mm (3x0,4 mm). Możemy z powodzeniem stosować dwie warstwy, czyli 0,8 mm.
Bottom/Top thickness – grubość górnej i dolnej warstwy. Musi być wielokrotnością pierwszego parametru, czyli wysokości warstwy. Dla większości wydruków 0,4 – 0,5 mm będzie w zupełności wystarczające.
Fill density – gęstość wypełnienia. Wnętrze wydruku może być wypełnione odpowiednią strukturą. Ten parametr określa w procentach, jak gęste ma być wypełnienie. 0 to zupełny brak, 100 to całość zadrukowana. Polecamy poeksperymentować z tym parametrem, niekiedy wystarcza brak wypełnienia.
Print speed – prędkość druku. Nie należy przesadzać z tą wartością.
Printing temperature – temperatura druku. Należy kierować się wytycznymi z opakowania używanego filamentu, pamiętając, że jest tam podany pewien zakres temperatur. Niestety sam musisz zdecydować, jaka temperatura jest optymalna – za niska spowoduje, że kolejne warstwy nie skleją się ze sobą, zbyt wysoka poskutkuje efektem ciągnących się z wydruku cienkich nitek, trudnych do usunięcia.
Bed temperature – temperatura stołu grzewczego. Ta wartość też powinna pasować do filamentu. W przypadku PLA stosowana jest temperatura rzędu 50–70 stopni, zaś używając ABS, należy ustawić ok. 100 stopni. Trzeba pamiętać, że utrzymywanie rozgrzanego stołu to największy wydatek energetyczny podczas wydruku.
Support type – rodzaj generowanych podpór. Wybranie opcji Everywhere spowoduje, że w każdym miejscu, gdzie wymagane jest stworzenie podtrzymującej wydruk podpory, taka powstanie.
Platform adhesion type – rodzaj przyczepnej warstwy. Wybranie opcji Brim sprawi, że na obszar pod wydrukiem zostanie nałożona cienka warstwa plastiku, pomagająca w przyklejeniu wydruku do stołu. Bez niej wydruki mają tendencję do odklejania się.
Diameter – średnica filamentu. Należy wpisać wartość ze szpuli.
Nozzle size – rozmiar głowicy. Wpisz wartość podaną przez producenta drukarki.

Znajdujące się w prawym górnym rogu ikony pozwalają zmienić rodzaj widoku. Poza podstawowym warto skorzystać z widoku Layers. Przesuwając suwak, możesz w nim sprawdzić, jak będą wyglądać kolejne warstwy wydruku.

Warto też zwrócić uwagę na wyświetlane w lewym górnym rogu dane – dowiesz się, ile czasu zajmie wydruk w danej konfiguracji i ile materiału pochłonie jego tworzenie.

Po dobraniu wszystkich parametrów musisz wygenerować plik G-code. Kliknij File, a następnie Save GCode….

G-code to plik, który zawiera linijka po linijce polecenia, jakie ma wykonać drukarka. Są to zapisane krok po kroku, warstwa po warstwie, współrzędne ruchu głowicy drukującej oraz informacje o ilości wypychanego filamentu. Do tego dochodzą dane takie jak temperatura głowicy drukującej, temperatura stołu grzejnego, prędkość ruchu głowicy, wskaźnik intensywności chłodzenia i inne. Parametrów jest wiele, ale w gruncie rzeczy jest to wyłączenie prosty kod opisujący, co ma robić drukarka. Plik G-code trzeba skopiować na kartę microSD. Po włożeniu jej do portu w drukarce możesz rozpocząć drukowanie.

Kinect jako skaner 3D

Pomocnym, ale kosztownym urządzeniem jest skaner 3D. Można jednak stworzyć jego namiastkę, wykorzystując sensor Xbox Kinect. Model do Xboxa 360 kupisz za ok. 180 zł. Trzeba jeszcze zaopatrzyć się w specjalny zasilacz, dzięki któremu będzie można podpiąć go do komputera (kosztuje ok. 25 zł). Wystarczy podłączyć zestaw do peceta, zainstalować darmową aplikację ReconstructMe i rozpocząć przygodę ze skanowaniem 3D. Ponieważ Kinect zaprojektowany został z myślą o wykrywaniu sylwetek ludzi, najlepiej radzi sobie z nieco większymi obiektami. Będzie miał problem z przedmiotami małymi i prześwitującymi.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto