A A A

Duże możliwości, niska cena

PC Format 11/2016
Drukarki są urządzeniami, które wymagają nakładów finansowych przez cały okres użytkowania. Dlatego przy zakupie nie wolno kierować się tylko cechami samego sprzętu, ale również możliwościami sterowników oraz dostępnością materiałów eksploatacyjnych. Grzegorz Łukasik

2. Kup odpowiednie materiały

Typ posiadanego urządzenia drukującego wpływa na koszty eksploatacji – i jest kilka reguł, o których warto pamiętać. Przede wszystkim im tańsze urządzenie, tym eksploatacja jest droższa, bo producent musi na czymś zarabiać. Poza tym należy wziąć pod uwagę czas produkcji urządzenia – jeśli kupujesz nowy sprzęt, w sprzedaży raczej nie będzie zamienników. Być może dopiero po kilku miesiącach zaczną pojawiać się materiały alternatywne.

Drukarki atramentowe

Ten segment rynku tworzą obecnie urządzenia czterech producentów: Brothera, Canona, Epsona i HP. Firmy te mają ugruntowaną pozycję na rynku, szeroki wybór produktów, a popularność sprzętu gwarantuje dużą dostępność oryginalnych i alternatywnych materiałów eksploatacyjnych.

Atramentówki kuszą przede wszystkim niskimi cenami – w przypadku Canona i HP już od 120–130 zł. Po wydrukowaniu 200–300 stron (czyli po kilku tygodniach lub miesiącach) trzeba kupić zestaw materiałów eksploatacyjnych, który będzie kosztował niemal tyle, co nowa drukarka. Dlatego najtańszych urządzeń najlepiej unikać.

W przypadku większych i droższych urządzeń (ich przeciętna cena to 300–400 zł) tusze są droższe, ale zbiorniczki mają większą pojemność. Zwykle dostępne są też materiały XL o zwiększonej wydajności, jak również wielopaki, które pozytywnie wpływają na ekonomię druku.

Widać to na przykładzie wymienionej wcześniej drukarki Brother DCP-J4120DW. Cena czarnego tuszu LC223BK wynosi 70–80 zł, trzy kolorowe kartridże kosztują po 50–60 zł. Pakiet czterech kolorów można kupić za 220–230 zł, oszczędzając kilkanaście złotych.

Ponadto do tej samej drukarki pasują kartridże o zwiększonej pojemności LC227XL. Mają dwukrotnie wyższą pojemność, każdy z nich pozwala wydrukować 1200, a nie ma 600 stron, a są tylko trochę droższe. Za cztery kupowane osobno tusze trzeba zapłacić około 300 zł. Niestety w tym przypadku zakup czteropaku się nie opłaca, bo jego cena to około 330–340 zł.

Drukarki laserowe

W ciągu ostatnich lat drukarki laserowe trafiły do wielu domów, m.in. za sprawą lepszego dopasowania do potrzeb użytkowników indywidualnych (np. mniejszych gabarytów pasujących do mieszkania), a także coraz niższych cen. Obecnie koszt czarno-białej drukarki laserowej to nieco ponad 200 zł, a kolorowej – 500 zł.

Niewielki sprzęt do domu oferują przede wszystkim Brother, HP oraz Samsung – warto wybierać te urządzenia ze względu na popularność i dostępność materiałów eksploatacyjnych. Inne firmy, jak Canon, Epson, Kyocera, Oki, Ricoh czy Xerox, liczą się głównie na rynku większych urządzeń drukujących.

W przypadku drukarek laserowych widać taką samą zależność jak w segmencie atramentówek – im tańsze urządzenie, tym wyższe koszty wydrukowania pojedynczej strony. Niestety użytkownik domowy jest skazany na najtańsze urządzenia, jak Brother HL-1110E, HP P1102 lub Samsung SL-M2026W. Ceny oryginalnych tonerów zaczynają się od 140 zł przy wydajności 1000 stron (najtańsze materiały Brothera). Cena tonera jest więc niewiele niższa od ceny drukarki.

Ceny tonerów do kolorowych drukarek laserowych wynoszą nawet 300 zł za sztukę. Koszt czterech kolorów znacznie przekracza cenę samej drukarki.

Wbrew niektórym opiniom małe drukarki laserowe wcale nie zapewniają niższych kosztów druku niż atramentówki. W przypadku czarno-białych dokumentów jest to 15–25 groszy za stronę A4, jednak używając zamienników można zejść do 2–4 groszy za stronę. Kolorowy druk laserowy jest bez porównania droższy, pojedyncza strona kosztuje przynajmniej 50 groszy oraz 15–40 groszy, jeśli używa się zamienników. W każdym wypadku to więcej niż z wykorzystaniem druku atramentowego, dlatego kolorowy laser w domu nie jest dobrym pomysłem.

Warto nadmienić, że toner nie jest jedynym materiałem eksploatacyjnym, którego wymaga laserówka. W niektórych urządzeniach osobno kupuje się bęben, pas transmisyjny, a także pojemnik na zużyty toner. Ponieważ mają one trwałość rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy wydruków, być może nigdy nie zaistnieje potrzeba ich wymiany. Małe drukarki bywają zresztą tak skonstruowane, że elementów nie da się wymienić we własnym zakresie – w razie pogorszenia się jakości druku sprzęt trzeba oddać do serwisu albo wyrzucić.

Jakich materiałów używają inni?

Śledząc popularność materiałów eksploatacyjnych (np. na Allegro), można dowiedzieć się, które materiały są obecnie kupowane. Popularne produkty oryginalne to głównie te marki HP (650 lub 652, po 30–40 zł) – wynika to stąd, że regenerowane zamienniki wcale nie są tańsze.

Rynek zamienników świetnie funkcjonuje w przypadku Brothera – dobrze sprzedają się tusze LC985, LC1100, LC123 oraz nowe LC223 i LC227. Ich atutem jest bogaty wybór i niska cena.

Można wręcz odnieść wrażenie, że jedna połowa użytkowników ma drukarki HP i używa materiałów oryginalnych (bo nie ma innego wyjścia), a druga ma drukarki Brother i korzysta głównie z zamienników. Inni producenci (Canon, Epson) stanowią margines.

Asarto AS-B123C/M/Y/BK

LC123 to jedne z popularniejszych materiałów eksploatacyjnych do drukarek Brother, a najlepszym ich zamiennikiem są materiały Asarto (patrz test w PC Formacie 11/2015). Producent deklaruje wydajność na poziomie 600 stron na każdy kolor. Podczas naszych testów wynik był jeszcze lepszy – poszczególne tusze wystarczyły na 818–1193 strony. Co więcej, są to materiały tanie, bo komplet czterech kosztuje ok. 85 zł. Kupując zamienniki LC123, trzeba pamiętać o tym, że do nowszych drukarek (nie tylko nowych modeli, ale i nowych egzemplarzy) potrzebne są kartridże z nowszym czipem.

ActiveJet AH-300CRX/BRX

Słaba podaż zamienników do drukarek HP nie oznacza, że wcale ich nie ma. Nasz test (PC Format 11/2015) wykazał, że dobrymi materiałami do drukarki HP były tusze ActiveJet 300XL. Realna wydajność kartridżów była zbliżona do wydajności oryginalnych materiałów XL, ale przy cenie niższej niemal o połowę. Tusze innych marek były jeszcze tańsze, ale znalazło się wśród nich zbyt wiele zawodnych egzemplarzy. Niestety ubiegłoroczny test nie obejmował nowszych kartridżów HP 650 i podobnych, więc póki co nie możemy polecić konkretnych modeli zamienników.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto