A A A

Fototelefon komórkowy

PC Format 8/2009
Mówi się, że najlepszy aparat fotograficzny to taki, który w razie potrzeby jest pod ręką. Świetnie spełnia ten warunek aparat fotograficzny wbudowany w komórkę, którą zawsze masz przy sobie. Jeśli sprosta kilku dodatkowym wymogom, będzie można nim robić całkiem dobre zdjęcia.

Ostatnim ważnym parametrem jest ilość pamięci na zdjęcia. Telefony komórkowe udostępniają od kilkudziesięciu megabajtów do nawet gigabajta pojemności w pamięci wbudowanej, ale częściej można spotkać urządzenia z pierwszej grupy. Wówczas ratunkiem są karty pamięci. Fotograficzna komórka powinna mieć gniazdo na taką kartę, co znacznie poszerza możliwości zapisu dużej liczby zdjęć oraz ułatwia przegrywanie fotek do komputera.

Dobra fotka z komórki

Jeśli twój aparat nie ma zaślepki na obiektyw, szczególnie zwracaj uwagę, by zachować jego czystość – szybka chroniąca optykę bardzo łatwo się brudzi, gdy nosisz komórkę w kieszeni lub korzystasz z telefonu. Nie przecieraj obiektywu bezpośrednio po wyjęciu telefonu z kieszeni. Najpierw upewnij się, że na powierzchni nie ma żadnych twardych drobin piasku, które podczas czyszczenia porysowałyby obiektyw – możesz delikatnie zdmuchnąć zabrudzenia. Następnie przetrzyj szybkę chroniącą obiektyw miękką szmatką.

Komórkowe cyfrówki najgorzej się sprawują, gdy fotografujesz w kiepskich warunkach oświetleniowych. Do małej matrycy zamontowanej w urządzeniu dociera wówczas niewiele światła i aparat automatycznie podnosi czułość sensora. Wówczas na zdjęciu pojawia się szum, który negatywnie wpływa na ostrość, kolorystykę oraz odwzorowanie szczegółów. Aby tego uniknąć, zapal wszystkie światła w pomieszczeniu, możesz także użyć wbudowanej lampy błyskowej (jeżeli nie jest diodowa). Jeśli fotografujesz na dworze, staraj się nie kierować obiektywu pod słońce – aparat nie poradzi sobie z kontrastem fotografowanej sceny. Najlepiej, jeśli słońce będziesz miał za plecami – unikniesz wtedy pogorszenia jakości zdjęcia.

Podczas robienia zdjęć nie używaj zoomu. Ustaw jego wartość na minimum i podejdź do fotografowanego obiektu na taką odległość, aby uzyskać na wyświetlaczu odpowiedni kadr. W momencie naciskania spustu migawki pamiętaj, że telefon potrzebuje kilku sekund na wykonanie zdjęcia. Nie poruszaj rękoma przez chwilę – dzięki temu scena będzie zarejestrowana bez poruszenia i zachowa ostrość. Jeśli aparat ma funkcję samowyzwalacza z krótkim czasem odliczania, np. 2–3 sekundy, korzystaj z niej jak najczęściej. Dzięki temu zniwelujesz skutki poruszenia aparatu spowodowanego wciskaniem przycisku migawki.

Komórkowa cyfrówka nie pozwala na regulację zaawansowanych parametrów, np. czasu naświetlania. Dlatego jak najczęściej korzystaj z trybów tematycznych, które dostosują parametry do fotografowanej sceny. Jeśli możesz, kontroluj ustawienia takich parametrów, jak balans bieli, tryb lampy błyskowej czy korekcja ekspozycji, dopasowując je do zastanych warunków.

Przegrywanie i obróbka

Gdy masz już zdjęcia w pamięci aparatu lub na karcie pamięci, pora przenieść je do komputera. Do przegrania zdjęć z pamięci telefonu może być potrzebne oprogramowanie PC Suite, ale niektóre modele telefonów wystarczy podłączyć kablem USB (o ile są dostosowane do tego interfejsu) do komputera, a system (w szczególności Vista) sam rozpozna urządzenie i udostępni katalogi ze zdjęciami w aparacie. Zdjęcia zapisane na karcie pamięci przegrasz do komputera przy użyciu czytnika.

Jakość fotografii wykonanych komórką możesz poprawić, korzystając z kilku podstawowych funkcji programu graficznego GIMP lub Photoshop. Zacznij od kadrowania, przycinając boki zdjęcia, dzięki czemu pozbędziesz się zbędnych elementów. Następnie koniecznie podciągnij kontrast, który na zdjęciach z komórki jest zazwyczaj bardzo niski. Przy okazji możesz skorygować jasność fotografii, która może się zmienić podczas regulacji kontrastu.

Jeśli jesteś biegły w obsłudze programów graficznych, możesz spróbować regulacji poszczególnych kolorów, aby zniwelować ewentualne przekłamania. Poruszone zdjęcia możesz uratować, korzystając z funkcji wyostrzania. A jeśli na fotkach jest widoczne ziarno, użyj programu usuwającego szumy, np. darmowego Noiseware Community Edition. Pamiętaj, że ta operacja skutkuje pogorszeniem jakości zdjęcia – utratą szczegółów.

Zdjęcia wprost do sieci

Telefon komórkowy ma tę przewagę nad tradycyjnymi cyfrówkami, że zdjęcie już w kilka sekund po jego wykonaniu może się znaleźć na twoim fotoblogu, w telefonie znajomego lub w internetowej galerii. W większości telefonów po zapisaniu zdjęcia w pamięci możesz dosłownie dwoma kliknięciami wysłać fotografię do internetu, korzystając z transmisji danych, lub przesłać fotkę innemu posiadaczowi komórki MMS-em, a czasami e-mailem. Zdjęcie możesz także wykorzystać w charakterze tapety lub wygaszacza ekranu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto