A A A

Internet rzeczy

PC Format 8/2018
Porównywany do rewolucji, jaką była maszyna parowa. Nieustannie gromadzący informacje w czasach, gdy coraz częściej jesteśmy świadkami kolejnych afer związanych z wyciekiem danych. Bazujący coraz bardziej na systemach przetwarzania danych, o których głośno zrobiło się po wykorzystaniu ich do promocji kandydatury prezydenckiej Donalda Trumpa. Jaki naprawdę jest Internet Rzeczy? Krzysztof Kempski

Inteligentna motoryzacja


Internet Rzeczy coraz częściej pojawia się też w pojazdach. Na razie zbierane dane są wykorzystywane przez systemy wspomagające hamowanie czy korygujące tor jazdy – czujniki laserowe w połączeniu z zestawem kamer identyfikują np. zbliżającą się przeszkodę. Układy tego typu wykorzystuje się np. w BMW serii 5. Jest też szansa, że w przyszłości nie będziemy już zmuszeni wybierać się co roku na wymagany przegląd – system sam będzie na bieżąco analizował zużycie części i w razie potrzeby umówi nas na wizytę do mechanika. Samochody jadące do warsztatu bez pomocy kierowcy to oczywiście wciąż science fiction, ale za parę lat – kto wie. Na razie autonomiczne auta to jednak trudny temat, co pokazują śmiertelne wypadki z udziałem np. samochodu Tesla. Problematyczne jest przystosowanie ich do istniejących już dróg i oznakowań, żeby więc stały się rzeczywistością, konieczne będzie przebudowanie infrastruktury transportowej. Kluczem do tego ma być właśnie Internet Rzeczy, umożliwiający samochodom komunikowanie się nie tylko między sobą, ale też z infrastrukturą drogową.

Microsoft stawia na powszechność


Znakiem dynamicznego rozwoju Internetu Rzeczy może być niedawna inwestycja Microsoftu. Firma przeznaczyła duże pieniądze na rozwój własnych rozwiązań do obsługi inteligentnych systemów, a w dalszej perspektywie planuje wydać na ten cel 5 miliardów dolarów. Już teraz gigant z Redmond współpracuje między innymi ze Schneider Electric, firmą zajmującą się produkcją systemów nawadniania dla rolników. Z opracowań IoT Microsoftu korzystają też takie firmy jak Heineken, 3M czy BMW. Technologia została przygotowana też z myślą o nowych użytkownikach – na stworzonej przez producenta platformie Azure znajdziemy całą gamę szkoleń i materiałów instruktażowych, ułatwiających implementację IoT we własnej firmie.

Siemens znów chce rewolucji


Duży wpływ na kolejną rewolucję przemysłową może mieć Siemens, jedna z firm dzięki którym rozpoczęła się automatyzacja fabryk za sprawą zastosowaniu sterowników PLC (programmable logic controller). Teraz firma rozwija własną technologię nazwaną MindSphere, która w odróżnieniu od propozycji Microsoftu, skupia się raczej na zastosowaniach przemysłowych. Kompatybilne z nią są wszystkie produkowane obecnie sterowniki czy oprogramowanie Siemensa, ale za pomocą MindSphere można łączyć ze sobą w sieć nie tylko produkty tej firmy.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościUsprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.

Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto