A A A

Inwazja trolli

PC Format 2/2019
Trolling [czytaj: troling] potocznie: prowokowanie, podpuszczanie i denerwowanie kogoś w internecie; trollowanie. Tyle definicja z SJP.pl. Wydaje się więc, że ten artykuł nie jest najlepszym pomysłem. Bo tym, czym żywią się trolle, jest uwaga. Katarzyna Bielińska


Nienawidziłem przeglądać na Instagramie, jak znajomi wrzucali zdjęcia w stylu »popatrz na mój niezły samochód, na super jedzenie, na które mnie stać, na moich fajnych przyjaciół«” – mówi do kamery młody chłopak z twarzą zasłoniętą maską z gazet. „Uwierzyłem, że inni mają lepiej i byłem wściekły, że sam tak nie mam. Więc zacząłem zatruwać im życie”. Zwierzenia trolli takich jak bohater nagrania na YouTubie „The Secret Confessions of an Internet Troll” obiegają internetowy świat. Osoby te coraz częściej decydują się na swoisty coming out: pozostając anonimowi, opowiadają o swoim zajęciu: jak, dlaczego i po co trollują. Do tych pytań w ostatnim czasie dołącza nierzadko jeszcze jedno: za ile to robią.

Nienawidziłem przeglądać na Instagramie, jak znajomi wrzucali zdjęcia w stylu »popatrz na mój niezły samochód, na super jedzenie, na które mnie stać, na moich fajnych przyjaciół«” – mówi do kamery młody chłopak z twarzą zasłoniętą maską z gazet. „Uwierzyłem, że inni mają lepiej i byłem wściekły, że sam tak nie mam. Więc zacząłem zatruwać im życie”.

Zwierzenia trolli takich jak bohater nagrania na YouTubie „The Secret Confessions of an Internet Troll” obiegają internetowy świat. Osoby te coraz częściej decydują się na swoisty coming out: pozostając anonimowi, opowiadają o swoim zajęciu: jak, dlaczego i po co trollują. Do tych pytań w ostatnim czasie dołącza nierzadko jeszcze jedno: za ile to robią.

Specjaliści od wszystkiego

W Polsce początki tego zjawiska były związane z popularnymi w latach 90. IRC-ami – usługą sieciową pozwalającą użytkownikom grupy na rozmowę „na żywo”. Jednak szybkie reagowanie administratorów poszczególnych kanałów sprawiło, że trolle nie mogły w tej przestrzeni rozwinąć skrzydeł. Dopiero dzięki rozkwitowi forów internetowych i mediów społecznościowych udało im się wypłynąć na naprawdę szerokie wody. Legendarną postacią polskiego trollowania w czasach wczesnego internetu był Expert, który od 1993 r. publikował setki postów na niezliczonych grupach dyskusyjnych, wypowiadając się jako fachowiec od wszystkiego.

Zamilkł w 2003 r., jednak jego fani mogą do dziś cieszyć się wypowiedziami Experta zebranymi w obszerną księgę cytatów, opublikowaną w internecie (https://joemonster.org/art/1879). Niezwykłą płodnością cechował się również inny znany polski troll o pseudonimie Jasiu Śmietana, którego liczba komentarzy na Onecie przekroczyła 10 tysięcy. Wiele z wypowiedzi Śmietany rozpoczynało się charakterystycznymi frazami: „to jezd bessęsu” lub „to apsurt”, a do legendy przeszedł jego wpis pod artykułem o fenomenie ludzkiego mózgu: „Prawidłowy muzg jak mój nie posiada żadnych skomplikowanych łączy neurotycznych, jest gładki, czysty i nie ma żadnych załamań i fałdowań... to dlatego poniekond jestem wybitnym specialistą w karzdym temacie”.


Tagi: internet nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
13 lipca 2019, 16:59
..., a się rozleci i trzeba będzie nowy kupić :P .
avatar
panaho
13 lipca 2019, 13:44
Uderz w stół ...
avatar
~Anonim
12 lipca 2019, 18:38
Witam! No, niestety[img]https://forum.pcformat.pl/images/smilies/sup/smutny.gif[/img]. A rozpanoszyło się to zjawisko jak... Grzyby po deszczu. Większość ludzi nie potrafi w Internecie (zwłaszcza na forach internetowych i w serwisach społecznościowych) uszanować drugiego człowieka. A najważniejsze jest, żeby (zarówno w tym świecie wirtualnym jak i realnym) szanować człowieka nie za coś (za wiedzę, za to czy tamto), ale mimo wszystko. A trolling czy stalking z szacunkiem się wzajemnie wykluczają. Trolling czy stalking (czyli prowokowanie i denerwowanie kogoś w Internecie) powinnien być piętnowany z całą surowością.
Najnowsze aktualności


Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.


Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto