A A A

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem

PC Format 09/2015
Jeszcze kilka lat temu do robienia dobrych jakościowo fotografii potrzebny był profesjonalny aparat. Teraz sytuacja zmieniła się za sprawą smartfonów. Z artykułu dowiesz się, jak dobrze fotografować smartfonem w najczęściej spotykanych sytuacjach i jak wybrać dobry foto-telefon. DAWID KOSIŃSKI

Fotografie krajobrazu

Tak jak w przypadku innych typów fotografii, robiąc zdjęcia elementów krajobrazu, należy pamiętać o świetle, ale z trochę innych powodów. To samo miejsce może wyglądać o różnych porach dnia zupełnie odmiennie. Fotografowanie w samo południe, gdy słońce jest najwyżej, sprawi, że zdjęcie będzie pozbawione charakteru i płaskie ze względu na brak cieni. Również niebo będzie wyblakłe, zamiast imponować błękitem. Wiele scenerii wygląda znacznie lepiej, gdy światło jest cieplejsze i pada pod kątem. Dlatego doskonałą porą na wykonywanie fotografii jest czas tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca. Wówczas potrzebny może być statyw.

Zdjęcie krajobrazu zostanie wzmocnione bogatym pierwszym planem. Nawet jeżeli twoim zamiarem jest pokazanie dalszych części krajobrazu, to warto zadbać o szczegóły, na których zatrzyma się oko, nim przejdzie do głębiej położonych części kadru. W ten sposób można pokazać też odległości między obiektami, efekt skali oraz podzielić zdjęcie na kilka łączących się ze sobą elementów.

Należy pamiętać, by nie ustawiać punktu ostrości na pierwszym planie. Spowoduje to, że ostrość nie obejmie dalszych elementów. Praktyka mówi, że głębia ostrości jest w stanie objąć dwa razy większy obszar za punktem ostrzenia niż przed nim, dlatego idealny punkt ostrości wypada w 1/3 głębokości sceny. W smartfonie możesz wskazać taki punkt palcem na ekranie, a telefon ustawi na nim ostrość.

Fotografując naturę, można też skorzystać z trybu krajobrazowego, który jest dostępny w niektórych modelach smartfonów. Wówczas podbite zostaną barwy zielona i niebieska, zmniejszona też zostanie czułość aparatu (ISO). Warto jednak pamiętać, że robienie zdjęć z niskim ISO powoduje wydłużenie czasu niezbędnego do naświetlenia danej klatki. Trzymając smartfona w ręku, trudno będzie zachować odpowiednią stabilność przez potrzebny czas. Warto więc zaopatrzyć się w statyw, który pozwoli na stabilne ustawienie smartfona w pożądanej pozycji na czas dłuższy niż ułamek sekundy.

Jeśli twój smartfon oferuje tryb HDR, włącz go podczas fotografowania krajobrazu. W tym trybie uzyskasz np. błękitne niebo przy jednoczesnym dobrze doświetlonym pierwszym planie.

Mobilny retusz

Na urządzeniach mobilnych dostępnych jest wiele aplikacji, które ułatwiają robienie i poprawianie zdjęć. Programy pierwszego typu zastępują domyślną aplikację aparatu i umożliwiają regulowanie parametrów naświetlania, np. czułości ISO, czasu naświetlania, balansu bieli itp. Jeśli podstawowa aplikacja aparatu nie ma tych funkcji, sięgnij po płatny program Camera Zoom FX lub mającą nieco mniej funkcji, ale za to darmową apkę Pudding Camera.

Szukając aplikacji do edycji fotografii, warto zwrócić szczególną uwagę na Snapseed. Aplikacja ta jest darmowa i pozwala na zmianę wielu parametrów zdjęcia. Tym, co odróżnia ją od innych programów, jest bardzo intuicyjny tryb obsługi gestami. Dzięki niemu poprawianie zdjęć jest bardzo proste. Osoby szukające bardziej rozbudowanych aplikacji powinny zainteresować się programami Pixlr Express i Adobe Photoshop Touch. Umożliwiają one nie tylko poprawianie całości, ale też wybranych elementów zdjęcia.

Niezależnie od aplikacji używanej do obróbki obrazu należy pamiętać, że retusz powinien być delikatny. Ma uwypuklać niektóre elementy zdjęcia i sprawić, że fotografia będzie bliższa autorskiemu wyobrażeniu danej sceny. Zdecydowanie nie warto decydować się na dużą liczbę filtrów i polepszaczy, ponieważ zdjęcia wyglądają wówczas nienaturalnie. By się o tym przekonać, wystarczy uruchomić w dowolnym smartfonie tryb upiększania twarzy. Po ustawieniu efektów upiększania na maksimum osoba znajdująca się na zdjęciu wygląda wyjątkowo sztucznie.

Po wykonaniu i obróbce zdjęcia możesz je zapisać w chmurze lub opublikować np. na Facebooku.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto