A A A

Jak to połączyć?

PC Format 6/2009
Zdarza się, że nowo kupionego urządzenia nie można podłączyć do komputera, ponieważ złącze nie pasuje do żadnego gniazda. W takich sytuacjach stosuje się odpowiednie przejściówki. Pokazujemy, jak wybrać właściwą.

Przejściówki i rozgałęziacze sygnałowe

Najłatwiej sobie poradzić z zasilaniem, ale dostępne akcesoria umożliwiają też konwersję sygnałów wewnątrz komputera. W największej mierze dotyczy to interfejsów dyskowych ATA i SATA.

Stary kontroler a nowy dysk

Cena: około 40 zł
Jeśli masz starszą płytę główną i potrzebujesz do niej podłączyć nowy dysk twardy z interfejsem SATA, masz dwa wyjścia. Jednym jest dokupienie dodatkowego kontrolera dysków SATA instalowanego w złączu PCI, drugim zakup odpowiedniej przejściówki. Instaluje się ją w 40--stykowym złączu EIDE kontrolera dysków na płycie głównej. Do przejściówki musisz dodatkowo podpiąć wtyczkę zasilania stacji dyskietek. Adapter na wyjściu ma dwa kanały SATA, do których możesz podłączyć dwa dyski twarde z takim interfejsem lub napęd optyczny ze złączem SATA. Co ciekawe, przejściówki te można także podłączyć bezpośrednio do dysku twardego (patrz niżej).

Nowa płyta i stary dysk twardy

Cena: około 35 zł
Nowe płyty główne mają w najlepszym wypadku tylko jedno złącze EIDE, a niektóre wcale go nie mają. Jeśli na twojej płycie brakuje takiego złącza, a chciałbyś do niej podłączyć stary dysk twardy lub napęd optyczny z interfejsem IDE (ATA), skorzystaj z odpowiedniej przejściówki. Podłącza się ją do 40-stykowego złącza w dysku twardym. Do przejściówki musisz podpiąć złącze zasilania stacji dyskietek i kabel SATA. Dysk lub napęd optyczny od tej chwili będzie rozpoznawany przez BIOS komputera jako napęd SATA.

Mały dysk do płyty głównej

Cena: około 13 zł
Przejściówka ta okazuje się niezbędna w przypadkach, gdy trzeba „reanimować” dysk twardy wyjęty ze starszego notebooka, podłączając go do peceta. Dzięki niej możliwe jest podłączenie takiego dysku do klasycznego kontrolera ATA znajdującego się na płycie głównej komputera stacjonarnego. Z jednej strony do adaptera musisz podłączyć taśmę EIDE kontrolera płyty głównej i dodatkowo kostkę zasilania napędu FDD. Do drugiego złącza przejściówki podłącz 2,5-calowy dysk twardy.

Zewnętrzne złącza do urządzeń peryferyjnych

Różnorodność przejściówek zewnętrznych jest znacznie większa niż adapterów, jakie mogą być używane wewnątrz komputera. Także one umożliwiają używanie urządzeń, które nie są zgodne z komputerem. Znaczna część takich konwerterów jest przeznaczona do notebooków, bo tych często nie można wyposażyć w kartę, która umożliwiłaby używanie niektórych urządzeń. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie właśnie odpowiedniej przejściówki

Nowa klawiatura i mysz

Cena: około 9 zł
Nowe klawiatury i myszy są podłączane wyłącznie do portu USB, jeśli więc takich portów w komputerze brakuje albo jest za mało, pojawia się problem. Dostępne są jednak przejściówki zakończone z jednej strony gniazdem USB, z drugiej natomiast wtyczką PS/2. Adaptery te pozwalają na podłączenie najnowszych klawiatur lub myszy do starszego komputera.

Stara klawiatura i mysz

Cena: około 11 zł
Jeśli masz ulubioną klawiaturę podłączaną do portów PS/2, nie musisz się z nią rozstawać przy zmianie komputera na nowszy. Możesz ją także podłączyć do notebooka, który nie ma portów PS/2, a jedynie USB. Wystarczy, że zastosujesz przejściówkę zakończoną z jednej strony wtyczką USB, a z drugiej dwoma żeńskimi gniazdami PS/2. Do przejściówki podłączasz klawiaturę i mysz (złącza PS/2), natomiast samą przejściówkę podpinasz do dowolnego gniazda USB w komputerze.

Stara drukarka

Cena: około 17 zł
Wiele współczesnych komputerów nie ma już portu równoległego, oznaczanego także jako LPT, służącego kilka lat temu głównie do podłączania drukarek. Jeżeli mimo braku takiego portu chciałbyś wykorzystać w nowym komputerze starszą drukarkę, możesz kupić odpowiedni adapter. Masz do wyboru dwie przejściówki. Jedna może być zakończona z jednej strony wtyczką USB podłączaną do komputera, natomiast z drugiej strony wtyczką centronics podłączaną bezpośrednio do drukarki. Jeżeli masz inne urządzenie korzystające z portu LPT, lepiej zaopatrzyć się w podobny konwerter, który zamiast wtyczki centronics ma żeńskie gniazdo LPT (jak w komputerze).

Kasa fiskalna

Cena: około 20 zł
Nowe komputery stacjonarne oraz laptopy są zwykle pozbawione portów szeregowych, znanych także jako RS232. Jednak nadal nieliczne urządzenia wykorzystują te porty do komunikacji z komputerem. Często dotyczy to np. profesjonalnego sprzętu sieciowego, kas fiskalnych czy interfejsów diagnostycznych do samochodów. Urządzenia te są najczęściej drogie i ich wymiana wraz z wymianą komputera generowałaby bardzo duże koszty. Możliwe jest jednak zastosowanie odpowiedniej przejściówki pozwalającej na podłączenie tego typu urządzenia do nowego komputera. Przejściówka taka jest zakończona od strony komputera wtykiem USB, z drugiej zaś strony ma wtyczkę RS232. Przejściówka doskonale emuluje pracę tego złącza.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto