A A A

Kinowy dźwięk

PC Format 2/2009
Zestawy głośników kina domowego do komputerów zyskują na popularności, gdyż zapewniają wielokanałowy dźwięk w filmach i prawie wszystkich nowych grach komputerowych. Najprostsze głośniki w systemie 5.1 można kupić już za niewiele ponad 100 zł. Na przykładzie siedmiu zestawów odpowiadamy na pytanie, czy warto.

Wyposażenie

Kupując zestaw głośnikowy, trzeba zwrócić uwagę na jego możliwości w zakresie sposobu regulacji siły głosu i poziomu poszczególnych tonów. Najlepiej, jeśli do zestawu jest dołączony pilot, którym będzie można dokonać odpowiednich regulacji. Nieporozumieniem jest konieczność sięgania pod biurko (do subwoofera) za każdym razem, gdy chcemy np. zwiększyć natężenie basów. Poza regulacją ogólnego poziomu głośności oraz tonów niskich i wysokich niektóre zestawy głośnikowe 5.1 pozwalają także na regulację siły głosu poszczególnych głośników, oddzielnie dla głośnika centralnego, przednich i tylnych.

Ważną rzeczą jest obecność wyłącznika – najlepiej gdy jest to wyłącznik sieciowy. Gwarantuje on, że zestaw nie będzie pobierał niepotrzebnie prądu. Zestawy bez takiego rozwiązania mogą pobierać stale nawet kilkanaście watów mocy przez całą dobę, co generuje niepotrzebne koszty.

Pomieszczenie

Poza uwzględnieniem jakości dźwięku wybór głośników powinien być związany z charakterystyką pomieszczenia, w którym chcemy je umieścić. Nie ma sensu kupować taniego zestawu głośników 5.1 do ogromnego pokoju, bo będą zbyt ciche. Tańsze zestawy najlepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach, o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych.

Znaczenie ma także długość kabli połączeniowych. Ograniczenie pojawia się zwykle w przypadku głośników tylnych, które ustawia się przy tylnej ścianie pokoju, a podłącza do subwoofera lub wzmacniacza stojącego z przodu. Najlepiej więc wcześniej sprawdzić, czy długość kabli będzie odpowiednia do pomieszczenia, w którym będziesz korzystać z głośników.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy siedem zestawów głośnikowych 5.1 o podobnym przeznaczeniu (są to głośniki komputerowe), ale o różnych możliwościach. Niektóre nadają się głównie do filmów, inne sprawdzą się dobrze w grach komputerowych, ale w zestawieniu znalazły się również modele, które wypadają dobrze podczas odtwarzania muzyki.

Jakość dźwięku

Bezdyskusyjnym liderem pod względem jakości brzmienia okazał się zestaw Easy Touch ET-678 Madness. Głośniki są zamknięte w drewnianych obudowach, a subwoofer imponuje wielkością. Zestaw w czasie testów spisywał się znakomicie. Tony niskie były potężne, ale zarazem ciepłe i niezagłuszające pozostałych dźwięków (zjawisko typowe dla najprostszych zestawów głośnikowych). Dźwięk cechował się naturalnością i dobrą separacją tonów instrumentów. Dobra jakość dźwięku jest jednak okupiona znacznym poborem mocy (średnio 2–3 razy większy niż w innych zestawach), ale dzięki temu zestaw jest w stanie nagłośnić nawet duże pomieszczenie.

Wyniki testów odsłuchowych znajdują potwierdzenie w pomiarach parametrów. Subwoofer Easy Touch odtwarza niskie tony od częstotliwości 25 Hz, wprowadza kilkakrotnie mniejsze zniekształcenia niż inne subwoofery, a wierność brzmienia (równomierność charakterystyki częstotliwościowej) wynosi 95–97 procent. Pozwala to uzyskać klarowne, czyste, poprawne brzmienie.

Na wyróżnienie pod względem jakości dźwięku zasłużył ponadto zestaw Tracer Solar 5.1. Brzmienie jest przyjemne i zadowoli większość osób. Co więcej, zestaw jest dostępny w cenie o 100 zł niższej od ceny zwycięzcy testu, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność. Jednak ze względu na niską moc RMS, a co za tym idzie, znacznie mniejszą głośność, optymalne brzmienie da się uzyskać tylko w małym pokoju.

Przeciętnym dźwiękiem charakteryzowały się natomiast popularne głośniki Creative Inspire T6100. Jedynie głośnik niskotonowy radził sobie przyzwoicie w testach odsłuchowych, ale już same satelity wypadły słabiej. Główną wadą zestawu jest nienaturalne brzmienie.

Zdecydowanie należy unikać głośników z dwóch ostatnich miejsc zestawienia. Zestawy Genius SW- -N5.1 1000 oraz Apollo AS-480 grają bardzo słabo. Dobrym przykładem są utwory muzyczne (ale także filmy) z dużą ilością głębokich tonów niskich (poniżej 100 Hz). Dźwięki te praktycznie w ogóle nie są odtwarzane, co wyjątkowo źle wpływa na odbiór dźwięku.

Wyposażenie

W wyposażeniu ocenialiśmy m.in. liczbę dostępnych regulacji, a także sposób ich kontrolowania. Większość zestawów wygląda pod tym względem ubogo, ma jedynie możliwość regulowania głośności i tonów niskich, a brakuje im opcji kontroli głośności tonów wysokich.

Pod tym względem ciekawie prezentuje się zwycięzca testu, zestaw Easy Touch, którego pilot umożliwia nie tylko sterowanie głośnością poszczególnych głośników (przód, centrum, tył, subwoofer), ale zapewnia także możliwość regulacji tonów wysokich i niskich. Daje to bardzo duże pole do popisu, ponieważ każdy może sam dopasować dźwięk do swoich upodobań. Oczywiście w innych zestawach można zmienić poziom tonów za pomocą korektorów barwy w oprogramowaniu, ale zajmuje to nieco więcej czasu.

Niektóre zestawy kontroluje się jednak wyjątkowo trudno, bo np. wszystkie regulacje są dostępne tylko na subwooferze, a ten zwykle stoi pod biurkiem. Zmusza to użytkownika do sięgania pod nie, ilekroć chce zmienić stopień głośności czy basów. Problem występuje w głośnikach Tracer, Apollo i Genius.

O ile najlepszym rozwiązaniem do sterowania pracą głośników jest pilot zdalnego sterowania, o tyle rozwiązaniem pośrednim jest umieszczenie potencjometru siły głosu na jednym z głośników. Takie rozwiązanie ma tylko jeden spośród testowanych zestawów – Creative Inspire T6100. W głośnikach 5.1 ważna jest ponadto długość kabli połączeniowych, w szczególności do głośników tylnych. Co ciekawe, wszystkie zestawy wypadły pod tym względem bardzo dobrze. Najkrótsze kable tylnych głośników satelitarnych miały 380 cm, co wystarczy do niewielkiego pokoju, a najdłuższe – prawie 6 metrów (Tracer, Mode Com). Większym problemem okazały się krótkie kable łączące komputer z subwooferem, które często miały jedynie 2 metry (Tracer, Trust).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Derwanow
opera
2 stycznia 2009, 22:25
Wyśmienicie.
Normalnie czuje się jakby redakcja PC FORMAT-u czytała w moich myślach. Kolejny dobry materiał na test.
zgłoś do moderacji »
Alcio_92
Alcio_92
opera
2 stycznia 2009, 19:48
Brawo
Bardzo dobrze, że pojawił się test głośników 5.1 Nie przypominam sobie takiego... Może teraz czas jeszcze na głośniki 2.0 ?
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto