A A A

Liczy się tylko oprawa

PC Format 12/2008
Kompletując komputer, zazwyczaj wiele uwagi poświęcamy poszczególnym podzespołom. Obudowa jest zwykle traktowana po macoszemu. Wybieramy po prostu najładniejszą z tych najtańszych. To błąd.

Dobór mocy zasilacza

Przy szacowaniu mocy zasilacza mogą być pomocne specjalne kalkulatory dostępne na stronach WWW:

Kieszenie montażowe

Każda obudowa ma kieszenie 3,5” oraz 5,25” do zamontowania dysku i napędu optycznego. Jeśli planujesz bardziej rozbudować komputer, np. zamontować kieszeń na drugi dysk twardy oraz przedni panel karty dźwiękowej, potrzebujesz w sumie trzech kieszeni 5,25”, a nie każda obudowa tyle ma.

Z kolei liczba potrzebnych wnęk o szerokości 3,5” jest determinowana liczbą dysków twardych, jaka ma być zainstalowana w komputerze. Sprawdź, czy kieszenie są w pozycji równoległej czy poprzecznej do płyty głównej. Ten drugi układ zwykle pozwala na łatwiejsze wyjmowanie i montowanie dysków twardych bez potrzeby wyłączania komputera.

Obieg powietrza

Obudowa musi być tak skonstruowana, aby cyrkulacja powietrza w jej wnętrzu odbywała się bez problemu. Dotyczy to głównie rozbudowanych maszyn z wydajnym procesorem i kartą graficzną. Obudowa takiego komputera musi mieć z przodu i z tyłu otwory do zamontowania wentylatorów. Przy poprzecznym montażu dysków twardych powinna mieć dodatkowe otwory w bocznej pokrywie. W pokrywie tej powinien też być tunel dostarczający powietrze do zestawu chłodzenia procesora i ewentualnie tunel dla kart rozszerzeń. Najdroższe obudowy nie mają wprawdzie takich otworów, jednak pokrywy boczne są wykonane z metalowej siatki znacznie usprawniającej wymianę powietrza z otoczeniem (np. CoolerMaster Stacker 830 Blac, kosztujący 700 zł).

Niezbędne wyposażenie obudowy

Obudowy różnią się nie tylko pod względem konstrukcyjnym, mają też różne wyposażenie. Dotyczy to w szczególności zasilaczy standardowo montowanych w obudowach, ale także wentylatorków, systemów montażowych i elementów wyciszenia.

Zasilacz

Do wielu najtańszych obudów jest dołączany zasilacz (jego cena to około 20 zł), jednak zazwyczaj może on sprostać tylko potrzebom mniej rozbudowanego komputera. Zasilacze takie są z reguły wykonywane z komponentów niskiej jakości i mają znacznie mniejszą moc rzeczywistą, niż jest to określone na ich tabliczkach znamionowych. Ulegają też awariom, a w przypadku usterki dochodzi do uszkodzeń innych elementów komputera.

Jeśli mimo wszystko jesteś zdecydowany na zakup obudowy wraz z zasilaczem, określ, jaka jego moc będzie potrzebna, by sprostał wymogom zainstalowanych w komputerze podzespołów. Mogą w tym pomóc specjalne kalkulatory dostępne na stronach WWW. Dla bezpieczeństwa kup zasilacz o 30 procent mocniejszy, niż wskazują uzyskane wyliczenia. Dobrym i uniwersalnym modelem jest Chieftec GPS-400AA--101A w cenie za 130 zł.

Systemy montażowe

Jest sporo obudów, których wnętrze w bardzo ergonomiczny sposób przystosowano do montażu i demontażu w nim poszczególnych elementów. W najprostszych obudowach używa się śrubek, ale często są to zatrzaski przytrzymujące elementy wewnątrz obudowy. Osoby konstruujące komputery, które mają cicho pracować, mogą wybrać model obudowy wyposażony w system montażowy wyciszający dźwięk dysków twardych (np. NZXT HU001 w cenie 260 zł). W razie potrzeby odpowiednie kieszenie wyciszające można dokupić osobno i zainstalować w każdej praktycznie obudowie.

Chłodzenie i mobilność

Jeśli planujesz zbudować wydajny komputer do gier, musisz zadbać o dobrą wymianę powietrza między wnętrzem a otoczeniem komputera. Dlatego podczas zakupu obudowy sprawdź, jakie wentylatory obudowa ma już zainstalowane, abyś nie musiał ich dokupować oddzielnie. Ciekawym rozwiązaniem jest tu obudowa Tacens Algeo (255 zł) z trzema wiatrakami.

Niestety, część standardowo montowanych wentylatorów okazuje się zbyt głośna. Jeżeli więc zależy ci na cichej pracy, kup obudowę raczej pozbawioną dodatkowych wentylatorów. W razie potrzeby dokupisz dokładnie takie, jakie spełnią twoje oczekiwania.

Jeśli kupujesz dobrą obudowę z grubej, mocnej blachy, a jest to w dodatku duża obudowa typu tower lub big tower, wybierz model wyposażony w kółka. Dzięki temu będzie można komputer przesuwać.

Jeśli obudowa ma tylko standardowe plastikowe lub gumowe podstawki, a mimo to zależy ci na zwiększeniu jej mobilności, pomyśl o dokupieniu kółek, które zamontujesz w miejscu podstawek.

Wyprowadzenia interfejsów

Obudowa musi zapewniać wygodę korzystania z komputera. Ważne są m.in. wyprowadzenia interfejsów na jej przednią ściankę. Dotyczy to przede wszystkim wejścia i wyjścia dźwięku, złączy USB i FireWire, a ostatnio w wielu obudowach pojawia się też eSATA do podłączania dysków przenośnych. Większość obudów ma takie wyprowadzenia, ale są one często umieszczane po niekorzystnej dla użytkownika stronie, zasłanianej np. biurkiem.


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto