A A A

Mały, ale wariat

PC Format 4/2019
Mini PC, czyli komputery wielkości małego pudełka, są dziś bardzo popularne ze względu nie tylko na swój rozmiar, ale także dużą wydajność. Kiedyś uważane za zabawki nadające się co najwyżej do przeglądania internetu i edycji tekstu, dziś dorównują możliwościami stacjonarnym jednostkom typu desktop. Marcin Lisiecki

Instalacja i wymiana podzespołów

Decydując się na zakup kompletnego komputera mini PC lub kadłubka, musimy w pierwszej kolejności zdecydować się na konkretny model procesora, bowiem tego elementu raczej nie będziemy mogli wymienić. Najtańsze zestawy zawierają układy Celeron i Pentium, natomiast do bardziej wymagających zadań posłuży cała rodzina Core, od i3 do i9 (i jej różne generacje). Dziś coraz trudniej też znaleźć modele bez zainstalowanej pamięci operacyjnej. Na szczęście producenci często pozostawiają wolne gniazgo, abyśmy mogli zwiększyć ilość RAM-u bez potrzeby wymiany już podłączonego modułu.

W przypadku mini PC stosowane są jedynie układy pamięci znane z laptopów, czyli SO-DIMM. W zależności od modelu komputera będą to moduły DDR3 lub DDR4. Zaletą współczesnych mini PC (z wyjątkami) jest łatwość dostania się do wnętrza obudowy i podzespołów. W przypadku komputerów Intel NUC wystarczy odkręcić cztery śruby ukryte w nóżkach obudowy i zdjąć pokrywę. W zależności od modelu znajdziemy tu najczęściej dwa złącza SO-DIMM, port SATA do montażu dysku twardego, a w najnowszych egzemplarzach także interfejs M.2 do montażu SSD w tym formacie. Z tymi czynnościami poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Jeśli jesteśmy już posiadaczami systemu operacyjnego Windows, komputery mini PC bez problemu zakupimy bez tego oprogramowania i zainstalujemy je samodzielnie. Możemy też skorzystać np. z darmowego Linuksa.

Ograniczenia mini PC

Należy mieć na uwadze, że w komputerach klasy mini PC najczęściej instalowane są procesory mobilne lub ultramobilne o obniżonej (w stosunku do ich desktopowych odpowiedników) częstotliwości taktowania, jak i mniejszym napięciu zasilającym. Sprawia to, że są one nieco mniej wydajne, ale za to bardzo energooszczędne. Stosowanie w mini PC układów CPU przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych jest utrudnione ze względu na wydzielanie dużych ilości ciepła, które trudno jest sprawnie odprowadzać z tak małych obudów, a cechą miniaturowych komputerów ma przecież być cicha praca.

Mobilne jednostki Core i5 czy i7 sprawdzą się jednak w większości zastosowań, podobnie jak ma to miejsce w laptopach czy ultrabookach. To, czego na pewno nie zainstalujemy w mini PC, to dysk twardy w formacie 3,5”. Jest on po prostu zbyt duży. Do wyboru mamy 2,5-calowe jednostki SATA (HDD i SSD) lub modele M.2.

Natomiast standardem jest to, że dziś minikomputery są najczęściej wyposażane w dwa złącza SO-DIMM, dzięki czemu możemy zainstalować nawet 32 GB pamięci operacyjnej, co w przypadku większości zadań w zupełności wystarczy. Niestety, jednym z największych ograniczeń mini PC jest brak możliwości zastosowania innego układu graficznego (GPU) niż ten zintegrowany z zainstalowanym procesorem. W sprzedaży właściwie nie ma gotowych komputerów z interfejsem PCI Express. Ponadto w małej obudowie jest za mało miejsca dla zewnętrznej karty graficznej, a jej zasilanie byłoby kolejnym problemem trudnym do rozwiązania. Mimo to koncern Apple znalazł rozwiązanie tego problemu (patrz ramka „eGPU – co to takiego?”).Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto