A A A

Miejsce na twoją stronę

PC Format 02/2012
Wykonanie własnej strony WWW to dopiero pierwszy krok do pokazania się w sieci. Witrynę trzeba potem umieścić na internetowym serwerze. Sprawdziliśmy, który polski serwis oferuje tę usługę na najlepszych warunkach. AGNIESZKA SERAFINOWICZ

Podsumowanie testu

W naszym teście uwzględniliśmy 5 komercyjnych wariantów usługi hostingowej świadczonej przez pięciu różnych usługodawców, szósty wariant to usługa darmowa.

Płatny czy darmowy

Jeżeli spojrzymy tylko na parametry, okazuje się, że darmowy hosting nie wypada najgorzej, duża przestrzeń, nielimitowany transfer, spora liczba baz MySql. Wystarczy jednak zapoznać się z regulaminem, by odkryć sporo ograniczeń. Korzystając z serwisu friko.pl, nie uda ci się sprawdzić takich funkcji, jak np. odtwarzanie muzyki i wideo online. Regulamin zabrania umieszczania w dzierżawionej przestrzeni jakichkolwiek plików wykonywalnych, audio i wideo, a pliki, które bezpośrednio wpływają na wygląd witryny (dokumenty HTML, skrypty PHP, grafiki itp.), nie mogą mieć więcej niż 10 MB.

Przestrzeń

Wielu użytkowników zwraca szczególną uwagę na przestrzeń dyskową, czyli ilość miejsca na serwerze usługodawcy, którą możesz wykorzystać na swoje dane. W niektórych przypadkach łączna przestrzeń może być współdzielona między np. pliki witryny, pocztę elektroniczną czy bazy danych. Wybierając daną usługę, zawsze upewnij się, jak de facto jest liczona przestrzeń dyskowa. Wszyscy usługodawcy ujęci w naszym teście oferują bardzo dużo miejsca na pliki użytkownika, co najmniej 100 GB.

Zapełnienie choćby części oferowanej przestrzeni wymaga przesyłu danych przez sieć. W przypadku komercyjnych usługodawców nie ma z tym problemu, bo żaden z nich, w testowanych wariantach usług, nie limituje transferu, choć np. w przypadku home.pl usługodawca zastrzega zmniejszenie prędkości przesyłu danych po przekroczeniu (miesięcznie) limitu 5 TB.

Domeny

Domena to twój adres internetowy, taki jak np. www.pcformat.pl. Korzystając z płatnego serwisu hostingowego, otrzymujesz w cenie pakietu możliwość rejestracji co najmniej jednej domeny, i to najwyższego poziomu (krajowej, i to nie tylko .pl). Niektórzy, np. 1and1.pl, az.pl czy home.pl, oferują nawet trzy domeny (w testowanym przez nas wariancie usługi). Domena jest zarejestrowana na twoje nazwisko i możesz np. nią handlować. W przypadku hostingu bezpłatnego otrzymujesz co prawda domenę, ale jest to najczęściej poddomena w domenie usługodawcy. W usłudze friko.pl otrzymujesz listę różnych domen do wyboru (np. hitowy.pl, iscool.pl, awsome.pl, mojezdjecia.net i wiele więcej). Twoja strona będzie miała adres będący poddomeną wybranej domeny w postaci np. twojanazwa.hitowy.pl. Otrzymana od serwisu friko.pl domena nie jest twoją własnością i nie możesz nią dysponować w żaden sposób.

Dodatki

Hosting to nie tylko miejsce na twoją stronę na czyimś serwerze. To również szereg usług dodatkowych, jak np. poczta elektroniczna. Możesz tworzyć własne konta pocztowe, zakładać skrzynki innym użytkownikom itp.

Przesył danych na serwer (np. przeniesienie plików witryny z lokalnego komputera) wymaga co najmniej obsługi protokołu FTP. To również standard, ale wszyscy komercyjni usługodawcy w naszym teście udostępniają dodatkowo również alternatywne narzędzia do transmisji plików, znacznie wygodniejsze od ręcznego zestawiania sesji FTP.

Aplikacje

Aplikacje w kontekście hostingu są czymś innym niż aplikacje np. w systemie Windows. Usługodawcy oferują skrypty ułatwiające instalację konkretnych rozwiązań do zarządzania treścią (WordPress, Joomla, Drupal, WikiMedia i wiele więcej). Zdecydowanym liderem okazuje się w tym przypadku zwycięzca naszego testu 1&1 Business, ale i pozostali uczestnicy zestawienia nie wypadają źle. Trzeba też pamiętać, że gotowe skrypty to tylko ułatwienie, bo nic nie stoi na przeszkodzie, abyś samodzielnie zainstalował wybrany CMS na udostępnionej przez usługodawcę przestrzeni.

Hosting – ważne parametry

  • REGULAMIN
    Obowiązkowo zapoznaj się z regulaminem wybranej usługi. Są w nim wymienione warunki świadczenia usługi, obowiązki usługodawcy itp. Lepiej wybrać usługodawcę jawnie określającego np. limity obciążenia serwerów niż stosującego niewiele znaczące określenia typu „usługodawca zastrzega sobie wstrzymanie usługi w razie znacznego obciążenia serwerów przez skrypty użytkownika”.
  • PRZESTRZEŃ DYSKOWA
    Ilość miejsca na serwerze usługodawcy, którą możesz wykorzystać na swoje dane. W niektórych przypadkach łączna przestrzeń może być współdzielona pomiędzy np. pliki witryny, pocztę elektroniczną czy bazy danych. Wybierając daną usługę, zawsze upewnij się, jak de facto liczona jest przestrzeń dyskowa.
  • TRANSFER DANYCH
    Jest to wartość określająca ilość danych przesłanych z twojej strony i na twoją stronę internetową, a ściślej wszelki ruch między internetem a wydzierżawioną przestrzenią na serwerze usługodawcy. Obecnie jest już coraz częściej nielimitowana. Jeżeli istnieje limit, to zwykle jest podawany w ujęciu miesięcznym.
  • BAZY DANYCH
    Są niezbędne do przechowywania informacji wykorzystywanych przez systemy zarządzania witrynami. Usługodawcy niekiedy limitują liczbę dostępnych baz, tymczasem każda baza jest potrzebna do działania wybranemu serwisowi.
  • LIMITY OBCIĄŻENIA
    Parametr decydujący o dostępności twojej strony, gdy będą się na niej znajdować różnego typu rozbudowane skrypty lub gdy będzie ją odwiedzało wielu użytkowników. Co z tego, że dany usługodawca udostępnia nielimitowany transfer danych, gdy z drugiej strony zastrzeże sobie ostre limity obciążenia procesora? Wystarczy wtedy odpowiednio duża liczba odwiedzających, a twoja witryna nie będzie dostępna.
  • KOPIE ZAPASOWE
    Obowiązkowe w komercyjnej usłudze.
  • OCHRONA DANYCH
    W ramach hostingu otrzymujesz możliwość prowadzenia dowolnego typu witryny i zarządzania skrzynkami pocztowymi. Mechanizmy przeciwdziałania atakom sieciowym, skanery antywirusowe czy mechanizmy antyspamowe są obowiązkowe w komercyjnej usłudze.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
HostingStron
HostingStron
28 maja 2015, 17:41
Hosting to akurat podstawa. Na drugim miejscu powiedział bym że potrzebny jest Content Delivery Network taki jak np CloudFlare. Jak dostawca hostingu zawiedzie to strona przynajmniej załaduje się z cache'u
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto