A A A

Multimedia na falach

PC Format 12/2007
Do słuchania muzyki zwykle używamy sprzętu audio, a do oglądania filmów telewizora. Większość zasobów przechowujemy natomiast na komputerze. Jak połączyć te urządzenia, by odtwarzanie multimediów nie wiązało się z oplątaniem mieszkania siecią kabli? Pokazujemy, jak wykorzystać w tym celu fale radiowe.

Media Lounge w sieci

Urządzenie Media Lounge (przypominamy, że wykorzystujemy wersję bez czytnika płyt CD i DVD, ale zapewniającą odtwarzanie filmów HD Video) łączy się za pośrednictwem sieci Wi-Fi z sieciowym serwerem mediów, czyli D-Link Media Server. Jest to oprogramowanie zainstalowane na jednym z komputerów lub na wielu pecetach. Oczywiście urządzenie Media Lounge będzie działało poprawnie przez sieć Wi-Fi tylko wtedy, gdy pozostanie w zasięgu tej sieci.

Uruchomienie serwera mediów

Na początek warto zadbać o to, by Media Lounge podczas konfiguracji miał dostęp do serwera mediów, trzeba zatem zainstalować i skonfigurować program D-Link Media Server. Powinien on działać na komputerze przechowującym multimedia, które chcesz udostępniać przez sieć Wi-Fi.


Instalacja Media Servera jest szybka i nie sprawia kłopotów. Należy wybrać język angielski, ponieważ nie ma dostępnego polskiego. Program uruchomi się od razu po instalacji.


By udostępnić muzykę, filmy lub zdjęcia, w oknie programu kliknij Add a folder i z listy folderów wybierz katalog z multimediami. W ten sposób możesz dodać wiele różnych katalogów, które trafią na listę Shared Folder.


To właściwie niezbędne minimum do uruchomienia serwera mediów. Zamknij okno programu, klikając Close. Program będzie pracował w tle.

Konfiguracja sprzętu


W celu właściwego skonfigurowania sprzętu wyjście wideo z Media Lounge podłącz do telewizora. Wyjście audio możesz podłączyć zarówno do telewizora, jak i wieży audio. W razie wątpliwości, z artykułu zamieszczonego na krążku CD dowiesz się, jakie kable i przejściówki możesz wykorzystać.



Włącz Media Lounge. Po chwili na ekranie telewizora pojawi się pierwsze okno konfiguracyjne, a w nim język do wyboru. Poruszanie się po listach oraz przyciskach konfiguratora zawsze wygląda tak samo: strzałkami na pilocie ustawia się kursor na odpowiednim polu, a przyciskiem ENTER zatwierdza zmiany. W tym przypadku, by zatwierdzić język angielski, przejdź strzałką w dół do pola Next i na pilocie naciśnij ENTER.


W następnym oknie kreatora zobaczysz powitanie. Przejdź do kolejnego okna.


W wyświetlonym oknie możesz ustawić nazwę swojego urządzenia. W tym celu na pilocie wciśnij ENTER. Na ekranie pojawi się klawiatura. Teraz, litera po literze, wprowadź nazwę urządzenia. Przejdź do następnego okna konfiguracyjnego.


W dalszej kolejności wybierz rodzaj połączenia (bezprzewodowe lub przewodowe). Zakładamy, że będziesz korzystał z tego pierwszego, a więc w polu Connection wybierz Wireless. Korzystając z pola Next przejdź do następnego okna konfiguracyjnego.


Po wykryciu sieci Wi-Fi, w polu SSID pojawi się ich lista. Za pomocą klawiszy strzałek przejdź do listy sieci. Wybierz twoją sieć i naciśnij ENTER. Strzałką w dół przejdź do Next i ponownie naciśnij ENTER.


W kolejnym oknie ustaw parametry sieci, szczególnie rodzaj szyfrowania Encryption i klucz szyfrujący Key. To ostatnie ustawia się w analogiczny sposób jak nazwę urządzenia (w kroku 4), wybierając poszczególne znaki z klawiatury wyświetlanej na ekranie. Po ustawieniu tych parametrów przejdź do kolejnego okna.


W kolejnym oknie możesz wybrać sposób, w jaki ustawiany jest adres IP. W większości sieci działa protokół DHCP, więc pozostaw domyślne ustawienia. Teraz możesz przejść do następnego okna konfiguracyjnego.


W kolejnym etapie urządzenie wyszukuje serwery mediów. Powinien się pojawić twój serwer. Na tym etapie konfiguracja urządzenia jest zakończona. Komunikuje się ono z siecią i może bezprzewodowo korzystać z zasobów udostępnionych przez komputer.


Tagi: multimedia
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto