A A A

Muzyczny ład

PC Format 4/2009
Zgromadziłeś na dysku tak dużo utworów, że masz kłopoty z odnalezieniem właściwego? Najwyższy czas uporządkować muzyczne zbiory. Pomoże w tym MediaMonkey Standard.

Automatyczne porządkowanie muzycznej biblioteki

Wiesz już, jak utworzyć nową bibliotekę plików muzycznych w programie MediaMonkey. Podpowiemy jeszcze, że jeżeli pliki audio masz zgromadzone na różnych nośnikach, np. na płytach CD czy DVD, możesz – powtarzając opisane wcześniej operacje – kolejno dodawać zawartość płyt do biblioteki. Jednak nawet po dodaniu wszystkich zgromadzonych plików muzycznych może się okazać, że np. dla wielu piosenek brakuje opisów, pliki MP3 mają puste tagi itp. Pokażemy, jak wykorzystać dodatkowe opcje porządkowania biblioteki dostępne w MediaMonkey.

Automatyczne tagowanie


Zakładamy, że program MediaMonkey masz uruchomiony, a posiadane przez ciebie pliki audio zostały wcześniej – zgodnie z naszymi powyższymi wskazówkami – zaimportowane do biblioteki. Posortuj utwory w bibliotece wg tytułu, zaznaczając w drzewie miejsce, np. Tytuł. Jeżeli na liście pojawią się „puste” wpisy, będzie to oznaczało, że masz w swojej bibliotece utwory pozbawione tagów opisujących.


Po zaznaczeniu choćby jednego z takich utworów wybierz z menu Narzędzia pozycję Auto-Tag Form Web.... Alternatywnie tę samą funkcję wywołasz skrótem klawiszowym [Ctrl]+[L]. Uwaga! Aby automatyczne tagowanie zadziałało, komputer musi być połączony z internetem.


W nowym oknie w polu tekstowym, zobaczysz nazwę utworu odczytaną przez program na podstawie nazwy pliku. Nie przejmuj się widocznym zapisem Nie znaleziono rezultatów. Możesz poprawić wykrytą nazwę utworu (jeżeli ją znasz) i uzupełnić o znane ci dane. Warto to zrobić, gdyż niekiedy dodanie choćby jednego wyrazu do wyszukiwanego tytułu utworu bardzo ułatwia automatyczne otagowanie nie tylko piosenki, ale i całego albumu. Kliknij przycisk Wyszukaj.


Po chwili w oknie powinny się pojawić znalezione, szczegółowe informacje o danym utworze. Zaznaczając pola wyboru widoczne przy poszczególnych danych (np. tytule albumu, tytule piosenki, okładce itd.), określasz, które ze znalezionych informacji mają być automatycznie zaaplikowane do tagów danej empetrójki. Gdy określisz polami wyboru odpowiednie tagi, kliknij przycisk  Auto-Tag.


Jeżeli wśród wybranych informacji znajduje się także okładka albumu, zobaczysz okno  Importuj dane, w którym za pomocą pól wyboru możesz określić położenie obrazu okładki. Domyślnie zaznaczone jest pole wyboru Zapisz obrazek do taga (jeśli możliwe. Jeżeli natomiast dany utwór znajduje się w jednym folderze z innymi piosenkami z tego samego albumu, warto także zaznaczyć pole wyboru Zapisz obrazek do folderu albumu. Kliknij OK, a następnie Zamknij.


Jeżeli mimo przeprowadzenia opisanych operacji program nie odnajduje informacji o danym utworze, warto rozszerzyć zakres poszukiwania. W domyślnej konfiguracji program przeszukuje w internecie zasoby amerykańskiego oddziału sklepu Amazon.com – można to ustawienie zmodyfikować. Wyszukiwanie będzie co prawda trwało nieco dłużej, ale z pewnością uzyskasz więcej rezultatów. Zaznacz utwór, dla którego program dotychczas nie znajdował tagów, i wywołaj okno Auto-Tag from Web skrótem klawiszowym [Ctrl]+[L]. W oknie tym kliknij Opcje i z rozwiniętego menu wypróbuj inne niż amerykański oddziały sklepu Amazon (w danej chwili może być wybrany tylko jeden oddział).


Często rezultaty poszukiwań okazują się błędne, ale zwróć uwagę, że po przeprowadzeniu wyszukiwania pole tekstowe, dotychczas zajmowane przez nazwę utworu odczytaną z nazwy pliku, może się zmienić i że ma postać rozwijanej listy. Rozwiń listę. Może na niej znajdziesz właściwy rezultat wyszukiwania.

Automatyczna zmiana nazwy


Jeżeli przegrywałeś kiedyś utwory z płyt CD, to bardzo możliwe, że na dysku twardym masz utwory o niewiele mówiących nazwach track01, track02 itp. Jeżeli za pomocą tego mechanizmu udało ci się automatycznie otagować takie pliki (np. na podstawie nazwy foldera, w którym się znajdują), możesz kontynuować porządkowanie, korzystając z kolejnej funkcji MediaMonkey – automatycznej zmiany nazwy. Zaznacz otagowany automatycznie plik o nazwie, którą chcesz poprawić, i z menu Narzędzia wybierz Automatycznie organizuj pliki.


Program wyświetli starą oraz sugerowaną nazwę pliku. Domyślnie stosowany jest szablon \ - , co oznacza, że dotychczasowa nazwa pliku zostanie zastąpiona nazwą utworzoną z odczytanych z tagów informacji o artyście i tytule wybranej piosenki. Aby zaakceptować zmianę, kliknij  OK.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto