A A A

Apple komentuje nowe rosyjskie przepisy dotyczące elektroniki

6 grudnia 2019, 11:50
Prezydent Rosji podpisał kontrowersyjną ustawę, która nakazuje producentom sprzętu preinstalowanie aplikacji z odgórnie ustalonej listy. Pomysł nie podoba się firmie Apple.
Apple komentuje nowe rosyjskie przepisy dotyczące elektroniki

Na początku tygodnia (2 grudnia br.) w Rosji uchwalono ustawę, która reguluje, jakie aplikacje muszą być domyślnie zainstalowane na urządzeniach elektronicznych (laptopach, telefonach i telewizorach) sprzedawanych na terenie kraju. Kontrowersje wzbudza fakt, że zakłada ona instalację zamienników dla popularnych na Zachodzie aplikacji.

Choć autorzy przepisów tłumaczą, że chodzi o wsparcie rosyjskich programistów, to powstały wątpliwości, czy aplikacje te nie będą wykorzystywane do inwigilacji użytkownika. Zwłaszcza że w ostatnim czasie administracja prezydenta wprowadziła przepis nakazujący dostawcom usług udostępnianie kluczy szyfrowania służbom bezpieczeństwa.

Dokument został podpisany przez Władimira Putina i będzie obowiązywał od lipca 2020 r. Za brak jego przestrzegania grozić mają kary finansowe, a nawet zakaz sprzedaży urządzeń danego producenta.

Nagle dość realna stała się wizja zniknięcia z rynku naszego wschodniego sąsiada takich przedsiębiorstw jak Apple. Gigant z Cupertino już wcześniej deklarował możliwość wycofania się z Rosji, gdyby prawo takie miało zostać wprowadzone. „Kommersant" powołuje się na anonimowe źródło z Apple'a, które porównuje ustawę do... legalizacji jailbreaka (operacji polegającej na usunięciu zabezpieczeń systemu, zmieniającej iOS-a w otwarte środowisko): „Mandat na dodawanie aplikacji innych firm do naszego ekosystemu byłby równoważny z jailbreakiem. Stanowiłoby to zagrożenie bezpieczeństwa, a firma nie może tolerować tego typu ryzyka".

Trudno jednak wyciągać jeszcze zbyt daleko idące wnioski. Przede wszystkim lista obowiązkowych aplikacji wciąż jest opracowywana i dopiero po jej publikacji będzie jasne, jakie faktycznie są intencje rosyjskiego rządu. Z drugiej strony w ostatnim czasie Apple nie miał oporów, gdy firma została poproszona o wprowadzenie zmiany na mapie dotyczącej przynależności Krymu. Niewykluczone więc, że giganci technologiczni ponownie ustąpią administracji prezydenta Putina.

fot. Apple


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto