A A A

Apple tłumaczy się ze współpracy z Tencentem

15 października 2019, 15:35
Gigant zareagował na wątpliwości użytkowników związane z tym, że niektóre telefony z iOS-em komunikują się z serwerami Tencentu.
Apple tłumaczy się ze współpracy z Tencentem

Wczoraj pisaliśmy o zaskakującym odkryciu użytkowników iPhone'a, którzy zorientowali się, że ich telefon wysyła dane służące poprawie bezpieczeństwa nie tylko na serwery Google'a, ale też firmy Tencent. W sieci zawrzało i trudno się temu dziwić, zwłaszcza w kontekście niedawnych gestów poparcia Apple'a dla chińskiego rządu – takich jak blokada aplikacji HKmap.live czy usunięcie flagi Tajwanu z emoji. Niektórzy zaczęli się obawiać, że amerykański gigant pomaga śledzić opozycjonistów.

W oficjalnym komunikacie Apple tłumaczy, że całe zamieszanie jest związane z usługą Safari Fraudulent Website Warning, która służy do oznaczania złośliwych stron internetowych. Większość telefonów komunikuje się tylko z serwerami Google'a, jednak smartfon zaczyna automatycznie korzystać z systemów bezpieczeństwa Tencentu, gdy system wykryje, że użytkownik znalazł się na terenie Chin kontynentalnych. Przełączenie ma następować na bazie sygnału GPS.

W obu przypadkach ma chodzić jednak tylko o kwestie zabezpieczeń, ale – jak twierdzi Apple – wysyłane dane nie pozwalają nawet podejrzeć, na jakie strony loguje się użytkownik. Firma stanowczo odcina się od zarzutów o udział w szpiegowaniu swoich klientów. Jest to całkiem logiczne wytłumaczenie, zwłaszcza w kontekście wielu zagrożeń w chińskich witrynach i coraz silniejszej pozycji Tencentu. Trudno wątpić w dobre intencje giganta z Cupertino, choć firma popełniła błąd, nie informując wprost o takiej zmianie.

fot. Alvy/Microsiervos/Flickr

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto