A A A

Apple żąda coraz więcej

27 sierpnia 2021, 12:30
Pozostanie domyślną wyszukiwarką na urządzeniach koncernu z Cupertino będzie kosztować Google'a 15 miliardów dolarów.
Apple żąda coraz więcej

Bo wezmę Binga

Google płaci wielu firmom i organizacjom za to, że ich sprzęt i oprogramowanie będą wykorzystywać sieciową wyszukiwarkę koncernu z Mountain View. Przykładowo, Fundacja Mozilla otrzymuje od 400 do 450 milionów dolarów rocznie za pozostawienie szperacza Google'a domyślną wyszukiwarką przeglądarki Firefox.

 

Duży może więcej

Mozilli daleko jednak do Apple'a. Ten otrzymał w 2020 roku 10 miliardów dolarów za to, że wyszukiwarka Google'a będzie narzędziem domyślnym na iPhone'ach, iPadach oraz komputerach Mac.

Co więcej, według wyliczeń firmy Bernstein Research, w bieżącym roku opłata pobierana przez Apple'a wzrośnie do 15 miliardów dolarów, a w roku przyszłym osiągnie 18–20 miliardów dolarów.

Toni Sacconaghi, analityk Bernsteina, jest zdania, że haracz płacony przez Google'a jest tak wysoki, ponieważ wyszukiwarkowy potentat obawia się konkurencji ze strony Binga. Szperacz Microsoftu ma w Stanach Zjednoczonych o wiele lepszą pozycję niż w Europie. Co prawda także za Wielką Wodą dominuje Google, ale nie oznacza to, że zamierza pozwolić na osłabienie własnej pozycji oddając Bingowi choćby część amerykańskich użytkowników sprzętu Apple'a.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto