A A A

Assange zostanie w więzieniu

26 marca 2020, 11:15
Założyciel portalu WikiLeaks nie opuści londyńskiego więzienia za poręczeniem majątkowym.
Assange zostanie w więzieniu

Julian Assange złożył wniosek o zwolnienie za kaucją z londyńskiego więzienia Belmarsh. Założyciel portalu WikiLeas utrzymywał, że w zakładzie karnym jest narażony na zarażenie koronawirusem.

Sędzia Vanessa Baraitser odrzuciła prośbę i orzekła, że Assange nie zostanie zwolniony nawet tymczasowo; jego wcześniejsze zachowanie każe przypuszczać, że spróbuje zbiec z Wielkiej Brytanii.

Od 1 maja ubiegłego roku Assange odbywa karę 50 tygodni więzienia za niestawienie się na własnej rozprawie ekstradycyjnej do Szwecji (władze tego kraju żądały wydania aktywisty, który został oskarżony o gwałt). Twórca WikiLeaks schronił się wówczas w ambasadzie Ekwadoru, otrzymał azyl polityczny i pozostał na terenie placówki dyplomatycznej przez kolejne 7 lat (aż do kwietnia 2019 r., gdy cofnięto decyzję o udzieleniu azylu). Władze Szwecji ostatecznie wycofały zarzut o gwałt.

Assange jest wciąż ścigany przez rząd USA. Amerykańska prokuratura żąda ekstradycji aktywisty, oskarżając go o spisek z dawnym analitykiem wojskowym Bradleyem Manningiem (obecnie, po zmianie płci – Chelseą Manning), włamanie do sieci komputerowej Pentagonu i opublikowanie w serwisie WikiLeaks wykradzionych z niej dokumentów. Oskarżyciele domagają się za to kary 175 lat więzienia.

fot. Peter Erichsen – Wikimedia


Adam Wiśniewski
Tagi: Wikileaks
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto