A A A

Blockchain pomoże w walce z fake newsami?

3 grudnia 2019, 13:30
Zdecentralizowana baza danych może stać się narzędziem do eliminowania fałszywych informacji publikowanych w internecie.
Blockchain pomoże w walce z fake newsami?

Zbliżający się koniec roku sprzyja rozważaniom na temat przyszłości, również w kontekście rozwoju technologii. Do grona  popularnych ostatnio technologii należy blockchain, który zyskał rozgłos głównie za sprawą kryptowalut. Blockchain to forma zdecentralizowanej i rozproszonej bazy danych, która według raportu analityków Gartnera, poświęconego kluczowym prognozom na rok 2020, może zostać wykorzystana w zupełnie nowym celu.

W opublikowanym raporcie analitycy stwierdzają, że blockchain po rozwinięciu umożliwi także... walkę z fake newsami, które są coraz większą plagą internetu. Badacze przewidują, że do 2023 r. około 30% krążących po internecie informacji oraz obrazów i filmów będzie można zweryfikować pod kątem prawdziwości właśnie za pomocą technologii blockchain.

Autorzy podają nawet mechanizm, który można by w tym celu wykorzystać. Ponieważ blockchain nie ma jednego głównego serwera, teoretycznie umożliwia śledzenie przepływu informacji i jej modyfikowanie. Mogłaby ona być sprawdzana na podobnej zasadzie co kryptowaluty podczas obiegu.Technologię tę może wspomóc tzw. uczenie maszynowe.

„Opracowane modele sztucznej inteligencji wspomagające obsługę pisania tekstu i produkcję wideo można wykorzystać do szybkiego rozpowszechniania spersonalizowanych i wysoce wiarygodnych treści, będących nowym rodzajem cyberbroni. Śledzenie zasobów i dowodzenie ich pochodzenia to dwie kluczowe możliwości blockchainu, które da się łatwo zastosować do śledzenia pochodzenia wiadomości" – wyjaśniają naukowcy.

Problem fake newsów podnoszony jest już od dłuższego czasu, nie dziwi więc, że wciąż trwają poszukiwania skutecznej metody walki z nimi. Wydaje się, że dzięki rozwojowi technologii wypracowanie technik śledzenia zmian w publikowanych treściach w celu walki z fałszywymi newsami staje się coraz bardziej realne.

fot. jaydeep – Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Instagramowicze nabrali się na Bali
19 lutego 2020
Użytkowniczka Instagrama nabrała swoich followersów. Sesja zdjęciowa, którą opublikowała, wyglądała jak robiona na Bali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto